0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
Merkezi ısıtma sistemi olan dairemi sadece yazın kullandığım için kış aylarında kullanmıyorum,yönetici toplam doğalgaz fatura tutarını aylık daire başına bölüp,kullanan kullanmayan her daireden almaktadır,ben hiçbirşekilde kullanmadıgım halde bu tutarı kanunen ödemek zorundamıyım lütfen yardımcı olurmusunuz?

1 cevap

0 oy
(1.2k puan) tarafından
merhaba,

                sorunuza cevaplarım şöyle olacaktır. 1-kat mülkiyeti kanuna göre yakıt ve ortak giderleri ödemek zorundasınız. 2-pay ölçer varsa; yakıt giderleri toplam yakıtın %70 pay ölçere göre,%30 ise ortak gider olarak diğer ortak giderlerle toplanır,daire başına bölünür.    3-pay ölçer yoksa ozaman yakıt gideri dairenin oturma alanına göre hesaplanır,ayrıca  buna ortak gider payı ilave edilir.kat mülkiyetini kanunu okuyunuz,sitede benzer sorular sizi aydınlatacaktır.saygılarımla

not:binanın yönetim planına,enerji performansı yönetmenliğ ve kat mülkiyeti kanunu,borçlar hukuku da bu böyledir.kanunda yazılı olan aidatların zamanında ödenmemesi tarifindeki kişilerin konutları satılıbilicektir.size tavsiyem pota gazetesinde bu hususlara yazı yazan avukat TAMER HEPER in yazılarını okuyunuz. .

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde UTaser (22 puan) tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
Doğalgaz Tesisatı kategorisinde Kadriye (23 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Nil00 (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Kemal16 (22 puan) tarafından soruldu
...