0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (24 puan)
merhaba

220 m2 her biri 40 dairelik 2 blok olmak üzere 80 dairelik bir sitede ikamet etmekteyim.

her blok için ayrı d.gaz faturası gelmekte.

Sormak istediğim sitede 30 evet e  karşı 4 hayır oyuyla çoğunluk ortak (genelde kullanılmayan 42 m2 salonun term.vanası 2 de, oturma odası ve diğer odalar 3. kademede olmak üzere söz verildi :)   ) ,  ödemek istediği için ortak ödenme kararı alındı yoğun tartışmalarla. ve bu ay 620 lira ortak ödeme faturası çıktı.

bu ücretin içerisinde sıcak su ücreti de var .( evlerde eşanjör var sıcak su için).

bu 4kişiden biri olarak evimden çoluk çocuk en geç 8 de çıkıyoruz ve saat 18.00 de geliyoruz. ve kalorimetreli kullanım bizler için en uygun sistem(ilk 2 sene bu şekilde kullanıldı) , diğer daireler yani evet diyenler, altları boş müteaahhit dairesi olması hemde ev hanımı eşleri olması nedeniyle merkezi sistemi istediler.

kabul edilirken oy çoğunluğu değil oy birliği olması gerektiğini söylememe rağmen kabul ettiler sonradan anlayınca bu yılda kullanalım diye rica ettiler, bizde müteahhitinde ortak ödemeye katılması halinde MART ayı da dahil olmak üzere bu aya kadar ortak ödenmesini kabul ettik , ve bu toplantı kararına yazıldı tarihiyle beraber(bazı komşularımızı kıramadık).

ancak yukarıda yazdığım rakamları 2 aydır ödeyince şimdi seneye bu konuda taviz vermemeye karar verdik diğer hayır diyen komşularla.

bugünde gelen faturada müteahhitten aldıkları bizlerle eşit olan faturayı bayağı düşürmüşler kendi kendilerine.

kimseye danışılmadan alınan bu karar oldukça sinir bozucu oldu bizler için.

sizce yasal olarak yapabileceğimiz ne var.

benim düşüncem site yönetimine  bir dilekçe ile MART ayı bitimiyle herkesin kendi kalorimetresinin kalibrasyonunu yaptırmasını yada tamir ettirmesini sorumlu her kimse seneye kalorimetre sistemine hazır hale getirilmesinin sağlanması konusunda dilekçe yazmak.

birde kalorimetrenin kalibrasyonu ile ilgili mevzuat nedir , daire sahipleri kalorimetrelerini kalibre ettirnediler o yüzden kullanamadık diyebilir mi yönetim.

bana bir yol gösterin lütfen

1 cevap

0 oy
(1k puan)
merhaba,

sitenizle ilgili bazı sorularım olacak,bunlar da sizin sitenizin işleyişi ve kat mülkiyetine geçip geçmediğiniz,ayrıca yönetim (bina için veya site ) mevcut olup olmadığını açık vaziyette belirtmediğinizden size verebilicek cevaplarım  ancak varsayımlara dayanacaktır.ama tahmin ediyorum ki yönetim yok,kendi aranizda gönül bağı ile ısıtma sistemininin maliyetini paylaşıyorsunuz.

1-sitemizde çıkan benzer soru-cevapları lütfen okuyunuz. 2-piyasada satılaan kat mülkiyeti ile ilgili kitapları temin etmenizi öneririm. 3-sizin toplantılarınız gayrı resmimi yapılıyor.? 4-sizinde dediğiniz gibi eğer yönetici varsa binanızdaki pay ölçer cihazların çalıştırılması için konduğuna göre ısınma aidatların enerji performansı yönetmenliğine uygun şekilde hesaplanması kanuni zorunluluktur.yani ısınma giderlerinin %70 .ise  kalorimetre  üzerinden, %30 .ise ortak gider olarak masrafa dahil olur,ayrıca diğer ortak gider olarakta diğer (kapıcı +aydınlatma +onarım+ sigorta + onarım giderleri )  masraflar olarak kat malikleri arasinda eşit şekilde dağıtılır.aidatlara yansması böyle olur.sorduğunuz sorunun hukuki kısımlarını ,oy çoğunluğu,oy birliği kararları bana göre sitedeki binaların kat mülkiyeti ,kat irtifakı varsa o zaman   kat malikleri kurulu ,yönetici +denetçi de olması lazımdır.bu işler yönetimin işidir.ısıtma gider paylaşımı da kanun ve yönetmenliklere uygun olur.galiba hala kat mülkiyetine geçmemiş gibi görüyorum.işlerin yürümesi için  iyi bir niyetle  kendi aranızda gayriresmi toplanıyorsunuz masraf dağılımında esas yönetmenlik esas olmakla beraber artık oy sayısına bakmamanız lazımdır.sistemin çalışması için yapılan bir çabadır.ama masraf dağıtımındada adalet olması yönetmenliğe uygun haraket edilmesi şarttir.ısı sayaçlarının baz alınması evde oturun oturmayın  oda ısıtıcı termostatlarının  mahal sıcaklıkların  t=15.*c olması,sıcak suyu hiç kullanılmasa bile giderinin %30 na ortak gider olarak katılması zorunluluktur.ayrıca dükkanların konumu nasıldır,bu hususlar yönetim planın da yazılıdır.sistem oturduktan sonra işler yoluna girecektir.saygılarımla.
(24 puan)
cevaplarınız için teşekkür ederim.

5 yıldır oturuluyor binada 5 yıllık.

 kat mülkiyeti, yönetim , denetçi herşey var ..

ancak kış başlamadan yapılan toplantıda bazı evlerin altının boş olduğu müteahhitin yakmadığı bunları ve bunun yanında yanlış okuyan 3-4 tane kalorimetre olduğu gerekçesiyle tüm odalar , salon 2 olmak üzere ve banyolar kapalı olacak şekilde kullanımı önerildi, ve 4 daire sahibi bende dahil olmak üzere kabul etmememize rağmen 1 yıl daha kullanımına karar verildi, bende o birliği olması gerektiğini yasanın bunu söylediğini anlattım ancak araya hatırlı komşularımız girdi ve bende bu yıl da aynı şekilde kullanılmasını kabul ettim diğer kabul etmeen 3 daire sahibiyle beraber.

yani bizimde rızamız oldu ve kabul edildi oy birliği ile.

ancak fatura son 2 ay 600-650 arası geldi ve bizler pişman olduk kabul ettiğimize. .

bu yıl geçti artık ancak seneye kesinlikle kabul etmeyeceğiz , yanlız sormak isteğim ; bu kalorimetresi arızalı olanlar için bunların faal tutulması kimin görevi diyelim ev sahibi yaptırmıyor tamir ettirmiyor yada kalibrasyonunu yaptırmıyor bu konuda ne gibi yaptırım olur.

yada şimdi yönetim seneye de 'ev sahipleri kalorimetreyi tamir yada kalibre etmedi' dese ne yapabiliriz.

boşu boşuna senelik en az 1000 lira fazladan ödemek istemiyorum günün yarısını dışarıda geçiren bir aile olarak.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
0 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde DİNÇER (22 puan) sordu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
...