0 oy
Genel Sorular kategorisinde (24 puan) tarafından

İyi Günler... Ben 99 konutlu toki site yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Sitemiz 4 bloktan oluşmakta ve merkezi sistem ile ısınmaktadır. Gelen faturanın yüzde 30'u daire metrekaresine göre paylaştırılmakta olup, yüzde 70'i ise kalorimetrelerden alınan bilgilere göre paylaştırılmaktadır. Buraya kadar herşey normaldir. Ancak bazı daireler ana vanadan, kollektörlerden veya termostatlı vanaların ayarlarını oynayarak sıcak su girişini tamamen kapatmakta ve dairelerini kilitleyip gitmektedirler. Bu konudaki yönetmelik ise, boş olan dairelerin alt üst ve yanlardaki komşularının olumsuz etkilenmemesi için, mahal sıcaklıklarının minimum 15 derece tutulması gerektiğini söylüyor. Yönetmeliğin bu maddesi uyarınca dairesini hiç yakmayan boş daireler için, site yönetimi olarak manipülasyon sistemi uygulanması konusunda temsilciler kurulu kararı alınmıştır. Manüpilasyon oranının hesaplanması ise; kalorimetreleri okuyan programın otomatik olarak hesaplamış olduğu ortalama tüketim üzerinden hesaplanmaktadır. Bu oran temsilciler kurulu kararı ile ortalama tüketimin yüzde 70'i olarak uygulanmaktadır. Yani ortalama tüketimin yüzde 70 altında tüketim yapan dairelere, sanki ortalama tüketimin yüzde 70'i kadar harcama yapmış gibi cezalı ısınma bedeli uygulanmaktadır. 

Bu bilgiler ışığında;

1- Site yönetimimiz tarafından yapılan manipülasyon işleminin doğru olup olmadığı, 

2- Manipülasyon oranının hakkaniyet kaidelerine uygun olarak hangi oranda olması gerektiği (memleketimiz karasal iklimde olup, kışları soğuk ve sert geçmektedir),

3- Manipülasyon oranı hakkında resmi kurumlar veya yönetmelikler ile belirlenmiş bir standart olup olmadığı, 

hususlarında bilgi verirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar dilerim...

1 cevap

0 oy
(1.1k puan) tarafından
merhaba,

bana göre kullanılmaya dairelerin maliklerinin konutlarını kullanmadığı zaman mahal sıcaklığının minimum t=15*c olacak şekile birakmaları şarttır.ancak yönetmenlikteki ısınma aidatları %70/30 oranı baz alınaraktan normal işletme şartlarında çalışmasına göre düzenlenmiştir.bazı kat maliklerinin düzene aykırı  davranışları kat mülkiyetine aykırı davranıştır.yönetimin cezai şart uygulaması uygundur.burada hak aramak yerine aykırı davranan kat maliklerinin yola getirilmesi yoludur.bana göre  kendi menfati için komsunu düşünmeyen cezasını ödeyecektir.yönetimin davranışı usul yönünden uygun. adalet aranmaz,hakkaniyet aranmaz.

hesaplama yöntemi kurul kararıyla alındığından tatbiki doğrudur.malsef her açık gözlük için yönetmenlikler cevap vermemektedir.eğer hesaplamada,%30 ortak gider kat maliklerinde eşit dağıtılır.%70 de pay ölçerlerden gelen ödemedir.cezai şart eğer %70 üzeinden yapılıyorsa yönetim kurulu kararı olduğuna göre doğru olduğunu kabul edebiliriz.ancak daireleri kapalı sıcaklıkları t=15 ayarlanmışsa onlara ceza verilmemesi lazımdır.zaten pay ölçer eğer okunabilir tipse ısıtıcının vavasının kapatıldığı siyalini verir.o konuta kötü niyeti sebebiyle cezai şart uygunlanır.o konutlara tatbik edilicek cezai şart şöylede olabilir.mahallerin toplam ısı ihtiyacı projede yazılıdır.ısıtılmıyan mahallerinde ısı ihtiyacı projede yazılıdır. birbirine oranlıyarak bulunucak oranı kullanarakta ısıtılmıyan mahallerin yakıt sarfiyatını bulabilirsiniz.bu buldunuz safiyatı ceza faktörü ile çarpılabilinirfazlalığı oatak gider kabul edebilirsiniz.

Qd/Qt =f      Py/Qt=p1      p1^ f^ cezafak.(c>1 )=konutun  birim ısısına takabül eden cezalı ısınma bedeli.                                                                                                                                                      .açklamalar.1- Qd;dairenin ısı ihtiyacı kcal/h  projeden veya ısınma peteklerinden ,aynı boyutta ise metrajlarından  2-Qt ;binanın toplam ısı ihtiyacı. 3-Py ; o ayki toplam toplam yakıt tutarı ,TL (fatura bedeli).  4-^;çarpı.  5-ceza faktörü  < c >umumiyele  !< c <1.5-2 alınabilir. saygılarımla.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Mustafa2678 (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde mekanik (31 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Genel Sorular kategorisinde Serkan Sakızlı (22 puan) tarafından soruldu

504 soru

606 cevap

258 yorum

676 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...