–1 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (21 puan) tarafından
İyi günler. Ben 1+0 merkezi sistem ile yerden ısıtmalı bir apartmanda oturuyorum. Oda sayısını arttırmak için bir odayı ikiye bölmüşler ve benim odamın ısıtma vanaları yan komşumun dairesinde. Aralık ayının ortasında odam buz gibi idi ve komşumun vanayı kapattığını öğrendim. Söyledikten sonra vanayı açtı odam ısındı. Fakat odanın sıcaklığı sabit kalmıyor. Belli zamanlarda yerin sıcaklığı düşüyor kazan dairesinde kombiye iki gündür bakıyorum hep 45 santigrat derecede ama odamdaki yer sıcaklığı sabit değil. Komşumun vanayı kıstığından ve canı istediği zaman açtığında şüpheleniyorum. Başka bir ihtimal var ise bana açıklarsanız çok sevinirim. Çünkü kattaki diğer daireler sıcaktan cam açarken ben kat kat giyinmeden duramıyorum oda da. Bu ısınma problemi neden olabilir.

1 cevap

+1 oy
(1.5k puan) tarafından
Merhabalar,

Eğer onaylı tesisat projeniz doğrultusunda ısı kaybı hesabına uygun yerden ısıtma tesisatı yapılmışsa ve borularda herhangi bir deformasyon söz konusu değilse diğer dairelerde benzer bir sorun yoksa ısıtma sorunu tesisattan kaynaklı değildir.

Zaten sizin de belirttiğiniz gibi komşunuzun vanayı açmasıyla ısınma gerçekleşmiş. Komşunuza bu kontrolü bırakmamak için tesisat ana boru hattından sizin dairenizi mobil kollektör ekleyerek çözüm bulabilirsiniz. Aksi takdirde benzer durumla karşılaşabilirsiniz.

İlgili sorular

0 oy
2 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Murat61 (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde yalovasenol (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
Genel Sorular kategorisinde Ozzgur (22 puan) tarafından soruldu

511 soru

610 cevap

260 yorum

682 kullanıcı

Tesisat.org Soru Cevap Portalı, sizlerin sektörel ve mesleki konularda sorularını paylaşıp cevap bulabileceği, bildiklerini paylaşabileceği bir mesleki platformdur.
...