0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan)
Mrb arkadaşlar.Isı pay ölçerli bir binanın son katında oturuyorum.
1-Doğalgaz faturası peteğe giren su miktarı ile doğru orantılı mıdır?
2-Petek büyüdükçe aldığı su miktarı artıyor. Fakat daha küçük bir peteğe göre odayı daha erken ısıttığı için istenilen oda sıcaklığına ulaşılınca vana sıcak su akışını daha erken kapatıyor.Mesela az su alan küçük bir petek bir odayı 2 saatte ısıtıyor ama 2 katı büyüklüğündeki petek aynı odayı 1 saatte ısıtıyor diyelim.Mantıken hangi durumda doğalgaz faturası daha yüksek gelir?
2-Alüminyum peteklerin su tasarrufu %70 ama ısıl değeri panel peteğe göre daha düşük diyorlar.Bu durumda mesela bir oda için demirdöküm plus 2300 kcal olanı mı daha az fatura getirir yoksa 1600 kcal ısıl değeri olan alüminyum petek mi?Yani 1 saat çalışan demirdöküm plus petek mi yoksa 2 saat çalışan alüminyum petek mi daha az fatura getirir?

1 cevap

0 oy
(956 puan)
Merhaba,

Sorunuzdaki irdelemelerin cevaplanması yerine, yönetici ile görüşmenizi tavsiye ederim. Şöyle ki aylık ısıtma faturalarını çıkaran şirketin yetkilisi ile konuşarak aidat tutarının içinde neler olduğunu öğrenmenizi tavsiye ederim. Bundan sonra sorunuzu cevaplamak ve anlaşılır olmasını sağlayacaktır. Proje mahalinin ısı ihtiyacı hesaplandıktan sonra ısıtıcı ünitelerinin seçimi gelir. Umumiyetle dairenin x-nolu odasının ısı ihtiyacı için tabelalardan  y-tipindeki ısıtıcıdan mahallin pencere durumu -yön durumu gözetelerekten ısıtma gurupları seçilir.

Odasının ısıtma grupları konfora göre yerleştirilir. Termostatik vanaları ve pay ölçeri konulur. Mahallin ısıtması başlar. Mahalin ihtiyacı olan ısı odaya konan ısıtma elemanlarının pay ölçerler çalışır. Rad.tipleri ile ilgili bilgiler hesaplama programının içine girilir. Hesaplama metodu hakkındaki makaleyi okuyunuz. Şimdi sorunuzun şıklarını cevaplayalım.

1- Genel hatları ile sıcaklık ve debi ile ilgidir.genel hatları ile  bu ifade doğrudur. Yönetmenlikte yazılı olan 30/70er hususların mahal ısıtmasında pratik faydası olma oranını ve sabit hizmet giderleri gibi giderler faturaya yansır.

2- Peteklerin büyüklüğü projede yazılıdır. Siz değiştiremezsiniz.yaptığınız akıl yürütmenin gerçekleşmesi pratikte mümkün değildir. Peteğin boyutunu ve cinsini değiştiremezsiniz.

3-Yukarıda odanın içine konacak ısıtma elemanları umumiyetle aynı tiptir. Odanın 1 saatlik ihtiyacını karşılayacak şekilde seçilir. İşin hesaplanması rejim şartları içinde düşünülür. Diğer hususlar konfor şartlarının sağlanmasında problemlere sebep olur.

Saygılarımla.

İlgili sorular

...