0 oy
Isıtma Tesisatı kategorisinde (22 puan) tarafından
kullanmadigim evimde eca vanalari en kisik seviyeye aliyorum. ( 1.75 konum) . ayrica %30 ortak bedeli oduyorum. ekim kasim ayinda evim surekli gunes aldigi icin sicaklik 22 derecenin altina dusmuyor. ama bana kullanmiyorsun diye ceza yaziyorlar. bu dogrumu

1 cevap

0 oy
(1.6k puan) tarafından
Merhabalar,

Merkezî ısıtma sistemlerinde toplam ısıtma giderlerinin % 70’i bağımsız bölümlerin ölçülen ısı tüketimlerine göre paylaştırılır. Toplam ısıtma giderlerinin % 30’u ortak kullanım mahalleri, sistem kayıpları, asgari ısınma ve işletme giderlerinden kaynaklı ısı giderleri olarak bağımsız bölümlerin kullanım alanlarına göre paylaştırılır.

Ayrıca radyatörlerde TS EN 215’e uygun termostatik radyatör vanası kullanılmalıdır ve merkezî sistemlerle ısıtma yapılan bağımsız bölümlerdeki mahal sıcaklıklarının asgari 15 °C olacak şekilde ayarlanır.

Bu doğrultuda daire ısıtma hattı ana vananızı kapatmamanız ve radyatör termostatik vanalar asgari 15 C olarak şekilde ayarlanarak kapatmamanız gerekmektedir. Bu durumda yönetmelikte belirtilen %70 ve %30 pay dışında herhangi bir ceza verilemez.  Eğer ceza söz konusu ise sorgulamanız gereken 2 konu var.

1- Eğer yönetim dairelerde daire ana vanası ve termostatik vana kapatımını engellediyse merkezi sistemin 15 C altına düşmesini engelleyecek şekilde tesisat sistemini kurduysa ve buna rağmen ceza geliyorsa tesisatta veya hesaplamada hata vardır.

2- Eğer ana vananızı veya termostatik vanayı komple kapatıyorsanız veya benzer şekilde başka kat malikleri de kapatıyorsa asgari sıcaklık farkı doğrultusunda yapılacak hesaplamalara göre kapatanlardan bir bedel talep ediliyordur.

Ancak buradaki en önemli konu yönetimin veya mütaahhitin bakanlığın belirlemiş olduğu kritierler doğrultusunda kat maliklerinin kapatamayacağı bir tesisat sistemi oluşturması gerekmektedir. Yönetmelik 15 C altına düşmeyecek şekilde olması gereken sistemi vermiş ancak bunu yapmayan veya tesisatını kapatan kat maliklerine nasıl bir ceza verileceğini belirtmediği için yönetim veya ilgili faturalandırma firmaları ilgili mühendislik odalarınca aldığı görüş doğrultusunda yaptığı hesaplamalarla fatura bedellerine yansıtmaktadır.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde Ender işlek (22 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap
Isıtma Tesisatı kategorisinde MURAT (72 puan) tarafından soruldu
...