SolarBaba Türkiye Güneş Enerjisi Platformu

Solarbaba hem Türkiye’de hem de dünyanın diğer ülkelerinde ayda ortalama 500 bin arası kişi ve kuruma ulaşan, web sitesi, sosyal medya kanalları ve e-bülten vasıtası ile Türkçe ve İngilizce yayın yapmaktadır. Güneş enerjisiyle ilgilenen tüm kesimlerin birbiriyle hızlı ve doğrudan temas kurabileceği, sektör hakkında bilgi ve fikir alışverişi yapabileceği bir arayüz sağlamaktadır.

Güneş enerjisi yakın bir zamanda hem dünyada hem de Türkiye’de en önemli enerji kaynağı olacaktır. Bu yerli, ucuz ve temiz enerji kaynağının öneminin farkında olan Solarbaba, Türkiye’nin bu konuda faaliyet gösteren en büyük ve en eski sivil toplum platformudur.

Solarbaba’nın ulaştığı kişiler arasında  kamu ve özel sektör, üniversiteler, medya kanalları ve tüm potansiyel güneş enerjisi kullanıcıları ve yatırımcıları yer almaktadır. Solarbaba platformu sadece gündemi takip etmez, çoğu kez gündemi oluşturur.

Solarbaba platformu, güneş enerjisi sektöründe 20 yıldır faaliyet göstermekte olan Ateş Uğurel tarafından kurulmuştur ve aşağıdaki konu başlıklarını tartışır, haber yapar, ülke gündemine taşır ve okuyucuları/destekçileri ile paylaşır:

– 1MW üstü lisanslı PV ve CSP güneş santralleri
– 1MW altı lisanssız güneş enerjisi sistemleri
– %100 öz tüketim modelindeki zorluklar, fırsatlar ve son gelişmeler
– Yerli üretim (Güneş paneli, inverter, konstruksiyon) ve ilgili teşvikler
– İlgili yasalar, yönetmelikler, tebliğler ve mevzuat ile ilgili yorumlar
– Güneş enerjisi projelerinin farklı yöntemlerle finansmanı, enerji kooperatifleri
– Şebeke bağlantı problemleri (teknik ve hukuksal)
– En son PV teknolojileri, Ar-Ge çalışmaları, Türkiye için uyumu ve analizi
– Güneş enerjili sosyal sorumluluk projeleri
– Güneş takip sistemleri, farklı konstruksiyon ve montaj çözümleri
– Yeşil binalar, LEED ve BREEAM Sertifikaları
– Güneş enerjili aydınlatma-sulama-telekomünikasyon: Off-Grid uygulamalar
– Elektrik depolama, elektrikli ulaşım araçları, binalara entegrasyonu
– Farklı etkinlikler, seminerler, fuarlar ve konferanslar, eğitim programları
– Saha geliştirme konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
– Fabrika, hastane, AVM, otel, site gibi alanlara özel uygulamalar
– Medyada, yazılı, görsel ve dijital basında güneş enerjisi
– Türkiye’de kurulan güneş enerjisi santralleri, teknik özellikleri ve görselleri
– Güneş panelleri ve güneş enerjisi santralleri ile ilgili garantiler, sigorta poliçeleri

SolarBaba

SolarBaba Anayasası

01) Sektörün tüm paydaşları için çok boyutlu ve dinamik bir sektörel medya ajansı ve iletişim aracıdır. Modern dünyanın tüm iletişim kanallarını en aktif şekilde kullanır, kullanmaya teşvik eder.

02) Sektörün tüm sorunlarını tarafsız, bağımsız ve korkusuz bir şekilde gündeme taşır ve konunun uzmanlarına da danışarak, çözüm alternatifleri üretir, bunları paylaşır. Uygulanıp uygulanmadığını takip eder.

03) Üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlarına özel bir önem verir, onları güneş enerjisi sektörüne hazırlar, onlarla birlikte ile ortak projeler üretmeye çalışır. Tüm faaliyetlerinde öğrencilere destek verir.

04) Solarbaba, sinerjinin önemine ve gücüne inanır, birçok farklı sivil toplum örgütü, kamu, şirket ve şahıs ile ortak çalışma yapar, etkinlik-dergi gibi ortak ürün ve servis üretir.

05) Solarbaba, güneş enerjisi konusundaki bilinçlendirme çalışmalarına destek olması için birçok sosyal proje ve aktiviteyi kurgular, yönetir ve uygular.

06) Solarbaba, yerli teknoloji üretimi için sürdürülebilir ve tahmin edilebilir büyüklükte bir pazarın oluşmasının şart olduğunu bilir ve sektöre kurumsal, sermaye yapısı güçlü ve faaliyet alanı uyumlu firmaların yatırım yapmasını teşvik eder.

07) Solarbaba, güneş enerjisinin en demokratik enerji kaynağı olduğunu bilir, bu konuya ilgi duyan ve  iyi niyetle bilgi almak isteyen şahıs ve kurumlar arasında din-dil-kültür-parti vs. hiçbir ayrım yapmaz.

08) Solarbaba, her bireyi potansiyel bir güneş enerjisi kullanıcısı ve destekçisi olarak görür, çok büyük güneş santralleri de, güneş enerjili bir anahtarlık da ilgi alanı içindedir. Farklı bilgi seviyelerine sahip kişilerin dikkatini çekecek ürün ve haberleri paylaşmaya özen gösterir.

09) Solarbaba, sektörün kötü niyetli kişi ve kurumlarına karşı son derece mesafeli, sektörün gelişimini hedefleyen, elini taşın altına sokan tüm kişi ve kurumlara karşı son derece yakındır. İyi niyetli olmayanlara karşı tavrını net ve şeffaf olarak gösterir.

10) Solarbaba, güneş enerjisi kullanımını, yerli, temiz ve ucuz enerji üretimi, istihdam yaratılması, katma değerli teknoloji geliştirilmesi ve bağımsız bir ülke olabilmek için elzem görür.

Kaynak: SolarBaba, solarbaba.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın