Soğuk Sulu Sistemlerde Donma Koruması ve Sesi Azaltma

Hava-soğutmalı dış mekan su soğutma grupları (chiller) kullanılan soğuk sulu sistemlerde donma ve ses gibi sorunlarla karşılaşılır.

Dış mekanda bulunan su soğutma grupları, çalışırken çıkardıkları gürültü nedeniyle çevredeki komşu apartmanlarda oturanları rahatsız edebilecek bir konumda ise ve başka bir yerleştirme olanağı bulunmuyorsa sesin azaltılması tek çözüm yoludur.

Soğuk iklimlerde kullanılan su soğutma grupları soğuk havanın etkilerine açıktır, bu nedenle donmaya karşı koruma önlemleri almak gerekebilir. Antifriz kullanılarak koruma sağlanabilir, ancak bu yöntemin dikkate alınması gereken sakıncaları vardır. Bazı antifriz sıvıları tehlikeli olabilir. Ayrıca, antifriz kullanımı sıvının viskozitesini ve buna ilişkin pompalama enerjisini artırarak ısı aktarım yeteneğini azaltır ve verimliliği düşürür. Enerji performansındaki azalmalar, çoğu bina sahibinin, özellikle LEED® sertifikasyonu almak isteyen bina sahiplerinin vaz geçmek isteyeceği bir özellik değildir.

Bu incelemede, soğuk sulu sistemlerde donma koruması ve sesin azaltılması gereklilikleri ele alınacak ve bu sorunların sistemde donmaya-duyarlı ve ses-üreten parçalar kullanılmasıyla çözülebileceği açıklanacaktır.

Su Soğutma Grubu Tipleri

Hava-soğutmalı su soğutma grubu, ayrık buharlaştırıcılı su soğutma grubu ve yoğuşturucusuz su soğutma grupları arasında ne fark vardır?

Bu soruya cevap vermenin bir yolu, soğutucu parçalarının nereye yerleştirilmiş olduğunu açıklamaktır. Şekil 1’den Şekil 3’e kadar değişik su soğutma grupların basit sistem şemaları ve parçaları gösterilmiştir. Bu şekillerde, kırmızı daire içindeki parçalar fabrikada yerleştirilir ve denenir.

Hava-soğutmalı bir su soğutma grubunun bütün parçaları dış ortamdadır. Bu durum sistemde kullanılan suyu ya da bir ikincil soğutkanı soğutan aygıt olan boru-kovan tipi buharlaştırıcının ortamın soğuk havasına maruz kalması anlamına gelir. Sistemde kullanılan sıvı su ise, dış sıcaklık 0°C (32°F)’ın altına düşünce, eğer donmaya karşı özel önlemler alınmadıysa, çok muhtemeldir ki su donar.

Bir çok uygulamada donma olasılığını en aza indirmek için çalışan sıvıya bir antifriz sıvısı eklenir. Daha önce belirtildiği gibi, soğutucudan ses iletimi ve antifriz sıvılarının yaratabileceği sorunlar bu tip soğuk sulu sistemlere ilişkili konulardır.

Ayrık Buharlaştırıcılı Su Soğutma Grubu

Soğuk Sulu Sistemlerde Donma Koruması

Makalenin Devamı

2-%20So%C4%9Fuk%20Sulu%20Sistemlerde%20Donma%20Korumas%C4%B1%20ve%20Sesi%20Azaltma

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın