Plakalı ve Lehimli Eşanjör Teknolojisi; Ekin Endüstriyel

Ekin Endüstriyel, plakalı ısı eşanjörleri satışı ile ısıtma – soğutma sektörüne giriş yapmıştır. Yurtdışından ithalatını yapmış olduğu eşanjörler ile adını duyuran Ekin Endüstriyel sektörde hızla ilerleme kaydetmiştir. İlerleyen yıllarda mükemmeliyeti hedef alan çalışkan personeli ile yoluna devam eden Ekin Endüstriyel, MIT markası ile ilk yerli plakalı ısı eşanjörü üretimine geçmiştir. MIT markalı plakalı eşanjörleri günümüzde tüm dünyaya mühendislik çözümleri sunmakta ve yurtdışı bayilik ağında hızla ilerleme kaydetmektedir. MIT ekibi üstün bilgisi, uzman yaklaşımı ve müşteri odaklı çalışma anlayışı ile dünya pazarlarına hizmet vermektedir. Ekin Endüstriyel, birçok sektörde değişen ihtiyaçlara kaliteli çözümler sunmayı amaç edinmiştir.

Ekin Endüstriyel, ısıtma ve soğutma sektöründe komple çözümler üretmek için uzmanlık konusu olan plakalı eşanjörlerin yanı sıra sistem çözümleri ve diğer ekipmanlar konusunda da çalışmalarına hız vermiş ve bu özelliği sayesinde bütün sistem ihtiyaçlarını kendi bünyesi içinde çözümlemiştir. Amacımız müşteri istek ve beklentilerini en iyi şekilde tespit ederek ürün ve hizmetlerden en yüksek tatmini elde etmesini temin etmektir.

Ekin Endüstriyel MIT’le geliştirdiği vizyonu ile geçmişteki duruşunu geleceğe ileri teknoloji ve uzmanlık olarak taşımaktadır. Küreselleşen dünyada  ısı ve soğutma kavramları oldukça ön plana çıkmıştır. Bu da ihtiyaçları doğurmuş çeşitli alanlarda çalışmalar başlatılmıştır.

Isıtma ve Soğutmada Türk Mühendis Başarısı; Ekin Endüstriyel

İhtiyaç oluşan bu alanları doldurmak için Türkiye artık Ekin Endüstriyel de ki Türk mühendislerimize bir teşekkür borçlu. Nedeni ise ısı, soğutma ve iklimlendirme de ön plana çıkan MİT marka eşanjör üretimini en kaliteli, en sağlam şekilde gerçekleştirmesidir. Peki eşanjör nedir? Neden bu kadar önemlidir?

Eşanjör, herhangi bir fiziksel temas olmaksızın aralarında sıcaklık farkı olan – sıvı veya gaz – iki akışkanın (birbirine karışmaksızın) birinden diğerine ısı transferini sağlayan devre elemanıdır.

Prensipte eşanjörler üç tipe ayrılır; Borulu tip eşanjörler > Plakalı tip eşanjörler (Sökülebilir tip, Kaynaklı tip, Yarı kaynaklı tip, Lehimli tip) > Özel uygulama Eşanjörleri (Platecoil Eşanjörler, Econocoil Eşanjörler, Spiral Eşanjörler)

Plakalı Eşanjör

Değişik uygulamalar için dünyanın en geniş ürün yelpazesine sahip verimli ısı eşanjörleridir. Plakalı ısı eşanjörleri, modüler yapı kavramına dayanılarak oluşturulurlar. Eşanjör gövdeleri, plakalar ve alışkan giriş çıkış nozülleri değişik yapılarda birleştirilerek çok sayıda farklı eşanjör tipleri elde edilebilir. Plakalı Isı Eşanjörlerinin en önemli özelliği, çalışma şartlarındaki değişime bağlı olarak, kolayca plaka eklenmesi veya çıkarılması sonucunda yeni şartlara uygun hale getirilebilmesi , temizlik ve bakım içinde kolayca açılabilmesidir.

Isı değiştirmeye yarayan patentli plakalar, saplamalar vasıtasıyla çelikten yapılmış ön ve arka baskı plakaları arasında, alt ve üst taşıyıcı barlar üzerine dizilerek tespit edilirler. Bu plakaların her birinin yekpare olarak preslenmiş olması, daha yüksek mukavemet için çok önemlidir. Plakalar üzerinde herhangi bir kaynak veya bağlantı yoktur. Standart bir ünitede her plakanın üzerine, her biri bir köşede bulunan dört delik yer alır. Ayrıca sızdırmazlığı sağlamak ve ısı transfer kanallarını oluşturmak amacıyla da lastik esaslı contalar, plakanın etrafındaki conta yuvasının içinde yer alır. Giriş ve çıkış nozulları, uygulamaların çoğunda ön baskı plakası üzerinde yer alır. Ancak özel durumlarda ısı değiştiricinin çok geçişli olarak imal edilmesi gerekebilir ki, bu durumda da giriş-çıkış nozulları her iki ön ve arka baskı plakaları üzerinde bulunur. Plakalı ısı eşanjörün genel yapısı bu şekildedir ve bu konstrüktif yapı, kontrol ve temizleme amacıyla eşanjörün kolayca açılabilmesini sağlar.

Plakalı Isı Eşanjörün Avantajları Nelerdir?

Akışkanların birbirine karışmasını önleyen özel conta tasarımı:

Herhangi bir sebeple akışkanların birbirine karışması, özel conta tasarımı sayesinde tamamen önlenmiştir. Herhangi bir conta arızası durumunda, akış atmosfere açık olan kısımdan direkt olarak dışarı doğru olur. Bu da dışarıdan gözle tespit edilebilir.

Kompakt tasarımı sayesinde düşük ağırlık ve küçük montaj hacmi:

Plakalı ısı eşanjörleri, aynı kapasitedeki bir borulu eşanjörlerin kapladığı hacmin %20-30’u arasında bir hacmi kaplarlar.Bu da daha küçük hacim ve daha düşük yatırım maliyeti sunar.

Tam türbülans sayesinde, yüksek verim – düşük maliyet:

Plakalı ısı eşanjörlerinde, plakalar sayesinde oluşturulan akış kanallarında, plakalar üzerindeki özel şekiller vasıtasıyla yüksek türbülanslı akış oluşturulur ki, buda yüksek ısı transfer katsayılarına ulaşılmasını sağlar. Elde edilen bu yüksek ısı transfer katsayıları da eşanjörde kullanılan malzeme miktarı azaltılarak, daha düşük maliyetler elde edilmesini sağlar.

Kolayca kapasite artırımının gerçekleştirilebilmesi:

Plakalı eşanjörlerin modüler yapısından dolayı kolayca plaka eklenerek kapasite artırımı gerçekleştirilir.

Daha düşük bakım maliyetleri:

Plakalı ısı eşanjörlerinde, herhangi ek alana ihtiyaç duymaksızın, sadece saplamaların sökülmesi suretiye, ısı transfer plakalarına kolayca ulaşılarak, bakım yapılabilir. Borulu tip eşanjörlerde ise boru demetini dışarı alabilmek için kullanılan hacim kadar ek bir alana ihtiyaç duyulur.

Lehimli Tip Plakalı Isı Eşanjörü

Lehimli Eşanjör

Lehimli tip ısı eşanjörleri; sıvı-sıvı, sıvı-buhar ve sıvı-soğutucu gaz uygulamalarında ısı eşanjörleri teknolojisinin en etkin ve en verimli ısı transfer çözümlerinin başında yer almaktadır. Lehimli tip ısı eşanjörleri, ön ve arka frameler arasındaki bir plaka demetinden oluşur. Bu tip eşanjörlerde sızdırmazlık, contalar yerine plakaların vakumlu fırınlarda birbirine nikel ya da bakır yardımı ile kaynaklanması sayesinde elde edilir.

Lehimli Plakalı Isı Eşanjörlerinin Avantajları

Lehimli ısı eşanjörleri; sökülebilir tip eşanjörlere göre %25, klasik borulu tip eşanjörlere göre 10 kat fazla verime sahiptirler. Boyut olarak borulu tip eşanjörlerin %5-10’u kadar bir hacmi kaplarlar. Daha da hafiftirler.

Son derece kompakt:Aynı kapasitedeki borulu tip eşanjörlerin %85-90 ‘ına eşdeğer büyüklükte olduğundan, uygulamalarda oldukça geniş bir dizayn özgürlüğü sağlar.
Maksimum malzeme verimi:Contaya ihtiyaç olmadığından, conta kullanımının oluşturduğu bölgelerden tasarruf edilmiş olur.
Daha küçük hacim kullanımı:Kompakt sistemlerde çok az miktarda ısı transfer akışkanı kullanılmaktadır. Bu da daha düşük hacim, daha düşük maliyet demektir.
Daha düşük sistem maliyetleri:Daha yüksek ısı transfer katsayısı(k)’na imkan verdiği için, sistemde daha az debi kullanımı, daha düşük kapasiteli pompa kullanımı ve dolayısıyla daha az enerji sarfiyatı sağlar.
Düşük sıcaklık yaklaşımı:1C ‘lık sıcaklık değişimlerinde bile verimli olarak çalışmaktadır.
Yüksek çalışma basıncı:Lehimli tip ısı eşanjörlerinin normal çalışma basınçları 31 bar olup, çalışma basıncının 1,5 katında test edilirler.
Düşük basınç kaybı:Basınç kayıpları birçok durumda diğer eşanjör sistemlerine göre daha azdır. Bu da daha az işletme maliyeti anlamına gelmektedir.

Ekin endüstriyel ‘in  en son teknoloji  ile ürettiği bu eşanjörler ısıtma ,soğutma ve iklimlendirmede etkin rol oynayacağı gibi Türk mühendislerinin başarısının örneğidir.

Firma Adı: Ekin Endüstriyel Isıtma ve Soğutma Sanayi Ltd.Şti.
Site Adresi: www.ekinendustriyel.com

Ekin Endüstriyel

Akıllı çözümler Sorunsuz Sistemler

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın