Pasif Ev, EnerPhit ve PHI Düşük Enerjili Binalar Standartları SEPEV Tarafından Türkçeye Çevrildi

Pasif Ev Enstitüsü (PHI) Tarafından “Criteria for the Passive House, Enerphit and Phi Low Energy Building Standart” orijinal adıyla 15.08.2016 tarihinde yapılan güncelleme ile 9f.versiyon olarak yayınlanan belge, SEPEV tarafından dilimize kazandırıldı ve Passipedia’da yerini aldı. Bu belge, Pasif Ev Enstitüsü (PHI) tarafından tanımlandığı şekilde binalar için enerji standartlarının tüm kriterlerini içeriyor.

Pasif Ev, EnerPhit ve PHI Düşük Enerjili Binalar Standartları

building_criteria_9f_2016-08-15_tr

Değişiklikler

Pasif Ev, EnerPhit ve PHI Düşük Enerjili Binalar

Belgelendirme kriterlerinin 9.Versiyonundaki değişiklikler:

Önceden konut tipi Pasif Ev binaları, konut olmayan Pasif Ev binaları ve EnerpHit derin tadilatları kriterleri ile ilgili üç ayrı belge bulunmaktaydı. Bunlar şimdilerde tek bir belge haline getirilerek yeni PHI Düşük Enerji Bina Standardı kriterleri ile desteklenmiştir. Konut binaları ve konut dışı binalar için artık ayrı belgeler bulunmamaktadır.

Kriterler, aşağıdaki özellikler bakımından genişletilmiştir:

Son dönemde Enstitü tarafından geliştirilmiş Birincil Yenilenebilir Enerji’ye (PER) bağlı olarak yeni bir değerlendirme prosedürü entegre edilmiştir. Pasif Ev veya EnerPHit standardıyla ilgili olarak, Klasik, Plus ve Premium sınıflarından biri PER talebine ve üretilen yenilenebilir enerjiye bağlı olarak artık gerçekleştirilebilir. PER talebiyle ilgili koşul, önceki yenilenemeyen birincil enerji (PE) talebi koşulunun yerini almıştır; ancak PE temelli eski yöntemi geçiş aşaması boyunca paralel olarak kullanılmaya devam edebilir (yalnızca Klasik ve PHI Düşük Enerji Bina kategorileri için).

Komponentleri kullanan mevcut binaların yenilenmesi ile ilgili EnerPHit kriterleri önceden yalnızca soğuk, ılıman iklimler için geçerliydi. Şimdi dünya çapında geçerlidirler. Koşullar, yedi iklim kuşağındaki sınıflandırmaya uymaktadır. Eski soğuk, ılıman iklim kısıtlaması, konut dışı binalar için de geçerliliğini yitirmiştir.

EnerPHit Derin Tadilat Planı’na dayanan aşamalı EnerPhit derin tadilat standardının ön belgelendirmesi, ilk derin tadilat adımının tamamlanmasının ardından artık mümkündür (Bölüm 3.3). Buna ek olarak, onları daha açık ve daha anlaşılır kılmak amacıyla kriterler tamamen gözden geçirilmiş ve yeniden yapılandırılmıştır. Sözde “yumuşak kriterler” ile ilgili önceki dış belge, artık geçerli değildir. Bu kriterler, daha doğru bir şekilde tanımlanmış ve gerçek kriterlere entegre edilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın