NFPA 20 Nedir? UL/FM Nedir ?

NFPA ( National Fire Protection Associaton), şirketimizin de üye olduğu Amerikan Yangından Korunma Kurumu’dur. Bu kurum, ABD’de uygulanması zorunlu olan yangın ve güvenliğini etkileyen konuların standartlarını belirleyen ve yayınlayan, uygulayıcı başlayan bir kuruluştur. Diğer ülkelerin benzeri standart kuruluşlarıyla karşılaştırıldığında, ülkemiz de dahil olmak üzere, dünyada en fazla kaynak gösterilen, itibar edilen ve uygulanan standarttır.

NFPA, dünyada en yaygın kullanılan ve özelikle pompa sistemlerinde en ağır koşulları olan standarttır. Ülkemizde, başta otomatik sprinkler, bina içi yangın dolapları ve bina dışı hidrant sistemi gibi sulu yangın söndürme sistemleri olmak üzere hemen bütün teknolojik sistemler, NFPA standartlarına göre tasarlanmaktadır. Bütünsellik yönünden genel kural olarak bir sistem hangi standarda göre tasarlanmışsa, o sistemde kullanılacak ürünlerin performans özellikleri de aynı standarda uygun olmalıdır. Ters durumda tasarımla ürün arasında uyumsuzluk çıkması kaçınılmazdır. MAS YP Serisi pompalar, NFPA’e uygun olduğu için, NFPA standartlarına göre tasarlanmış sulu yangın söndürme sistemleriyle (otomatik sprinkler, bina içi yangın dolabı, bina dışı hidrant, baskın püskürtme ve köpük sistemleri) tam uyumlu olarak kullanılabilir.

NFPA 20 nedir?

NFPA 20 (Standart for the Installation of centrifugal Fire Pumps), NFPA’in yangın pompaları ile ilgili standardı olup; yangın pompaları ve pompa gruplarının, motor kumanda sistemlerinin ve kullanılması gereken yan elemanların özellilerini performanslarını ve montaj kurallarını belirleyen standarttır.

UL/FM Nedir ?

UL nedir?

Underwriters Laboratories ürün güvenirliği konusunda standartlar hazırlayan ve bu standartlar kapsamında ürünlerin güvenirliğini test eden bağımsız bir sertifikasyon kuruluşudur. UL 19000 den fazla ürünün sertifikasyonunu yapmaktadır. Dünyada yılda 7200 üreticinin 20 milyondan fazla UL markalı ürünü kullanılmaktadır. UL98 ülkede 64 test laboratuarı ile müşterilerine test ve sertifikasyon konularında hizmet sunmaktadır. UL, yapı malzemeleri gıda, aydınlatma, yangın sistemleri gibi bir çok alanda standarda sahiptir.

UL 100 yıldır ürünlerin test ve güvenirliği üzerine çalışmaktadır. UL test ve belgelendirme hizmetleri yangın önleme sistemleri üreticileri ve kullanıcıları için avantajlar sunmaktadır. Sitesinde UL ürün rehberi bulunmaktadır. Bu rehberde UL kullanmaya yetkili şirketlerin listesi bulunmaktadır ve belge düzenleyici kuruluşları, bina sahipleri ve sigorta şirketleri için önemli bilgileri içermektedir.

FM nedir?

FM (Factory Mutual), özel ve büyük riskleri sigortalayan FMI (Factory Mutual Insurance) şirketinin,malzeme ve sistemlere performans onayı veren bağımsız teknik kuruluşudur.

Yangın pompalarında FM onayı, NFPA 20 gerekleri dikkate alınarak verilmektedir. Ancak NFPA20’nin de ötesinde bazı gerekler de arandığı için, FM onayı yangın pompaları ve çevre elemanlarına verilen kalite onayları arasında en zor koşulları olan ve en yüksek dereceli ürün kalite onayı olarak bilinmektedir.

Kaynak: MAS Pompa

Exit mobile version