Nem Alma Aygıtları ve Nemlendirici Çeşitleri

Nemlendirici sistemler farklı sanayilerde, iş kollarında ve hatta günlük hayatımızda önemli yer tutan birçok maddenin (higroskopik) suyu emici özelliği olmasından ötürü kullanılmaktadır. Her birinin ısı ve nem oranı için denge noktası farklı olan bu maddelerin hayatiyetini ve özelliğini koruması, ortamdaki hava koşullarının o madde için en uygun duruma sabitlenmesi ile mümkün olur.Bu özelliği sağlamak için sistem santrifüj prensibi ile çalışıp suyu 10-30 μm.lik partiküllere bölerek ideal bir nemlendirme ve serinlik sağlar.

Nemlendirici Alanları

Nemlendirici Kullanım alanları

Boyahaneler, iplik, dokuma ve örme tesisleri evaporatif soğutma, tavuk çiftlikleri, kuluçkahaneler, bıldırcın, hindi çiftlikleri, mantar üretim sahaları, seralar, çiçekler, soğuk muhafaza depoları, narenciye, meyve muhafaza depoları, hayvan barınakları, tarımsal ürün depoları, kâğıt, tütün, çay depoları vb. yerleri sıralamak mümkündür. Nemlendirici nozul sistemi, kontrol edilen, sabit nemin gerekli olduğu her endüstriyel uygulamada kullanılacak nemlendirme sistemidir.

Nozul, vakum (enjöktör) prensibi ile çalışır. Nozula basınçlı hava beslemesi yapıldığında, içerisinde vakum meydana gelir ve vakum, valfı açar, gerekli olan miktar kadar su nozulun içine girer. Bu emme prensibi bir emniyet işlevidir ve nozula basınçlı hava verildiği sürece su girer. Böylece kontrolsüz su basması ve damlama riski önlenmiş olur. Su ve hava, nozuldan çıkana kadar birbirine karışmaz böylece kireç, tortu birikimi ve bakteri üreme riski ortadan kalkar. Sistem direkt olarak mevcut su şebeke sistemine bağlanabilir. Nozul sistemi modüler paket üniteler veya serbest montajlı olarak temin edilebilir.

Nemlendirici Kullanım avantajları

– Çevreye uyumludur, zarar vermez.
– Ekonomik ve düşük elektrik tüketimi vardır.
– Otomatik kontrol ve sessiz çalışır.
– Hafif kolay taşınır.
– Servis, bakım gerektirmez.
– Basınçlı hava gerektirmez.
– Kolay montaj ve demontajı vardır.
– Elektrostatik yüklenmeyi önler.
– Toz bastırma etkisi vardır.
– Deodorizasyon etkisi vardır.

Nemlendirici Aygıtı

Nemlendirici Çeşitleri

– Su püskürtmeli(Atomizerli) nemlendiriciler
– Buharlı nemlendiriciler
– Evaporatif nemlendiriciler

Su püskürtmeli (atomizerli) nemlendiriciler

Tekstil, ağaç gıda, sigara, plastik, deri ve daha birçok endüstri kollarında soğuk su atomize edilerek ortamın nemlendirilmesi tercih edilmektedir. Tamamen paslanmaz çelikten mamul nozullar, kontrol ünitesiyle istenen rutubet koşulunu sağlarken evaporatif soğutma da sağlamaktadır.

Çok ince sis tabakası halinde havaya nemi verebilen nozullar, direkt olarak mahalle veya santralde kanal içine monte edilebilmektedir. Gıda endüstrisi gibi hijyenik ortamların nemlendirilmesinde, sistem için gerekli nemin, bakteri veya kimyasal partikül içermemesi gerekir.

– Avantajları
– Paslanmaz çelik nozul
– Çok ince sis oluşumu
– Enjektör prensibi
– Düşük enerji tüketimi
– Bakteri üreme riski yok.
– Kendi kendini temizleme
– Minimum bakım
– Montaj kolaylığı

Nemlendirici Montaj Şeması

Atomizer (pülverize) veya slinger (fırlatan) nemlendiriciler bir nem hissedicisiyle veya elle on-off olarak kontrol edilebilir. “kapalı” durumlarında su buharlaşmasından geriye kalan kireç birikintileri hava akıntısına toz olarak karışır. Yoğuşmadan dolayı meydana gelen mineral birikintileri ciddi bir bakım problemidir ki bunun önlenmesinde “Rental” iyon ayırımcıları küçük tesisatlar için çok tatmin edicidir.

Buharlaşmalı veya atomizer nemlendiriciler kullanıldığında besleme suyu mutlaka damıtılmalı veya iyonlarına ayrıştırılmalıdır.

Buharlı nemlendiriciler

Endüstriyel uygulamalarda hazır buharı olan fabrika, hastane ve tüm tesislerde hazır buhar nemlendirme amacı için kullanılır. 1000 kg/h ‘e kadar kapasiteleri mevcuttur. Hazır buharın hava kanalı içine dağılımı için yapılmış olan Condair Esco sistemi 0,2 ile 0,4 bar arasındaki hazır buharı nemlendirme amacı ile kullanır. Seramik radyal diski ile mutlak sızdırmazlık sağlar. Filtre, su seperatörü, buhar tutucusu, seramik radyal disk kontrol valfi ve acil durum fonksiyonlu radyal aktüatörü ile komple bir ünitedir.

Buhar dağıtım boruları planınıza uygun olacak biçimde yatay veya düşey olarak şekillendirilir. Mutlak sızdırmaz buhar valfları korozyondan dolayı biçim değişikliğine uğramadan mükemmel bir hijyenik ortam sağlar. Oransal kontrol imkanı bulunmaktadır.

Kanallı ve Buharlı Nemlendirici

Buhar nemlendiricileri kullanım kolaylıklarından dolayı yaygın olarak kullanılır. Borularla taşınan küçük orifisli dağıtıcı hava kanalının veya hava toplama kutusunun içinde bulunur. Buhar besleme vanası, mahal veya kanal tipi nem ölçer vasıtasıyla kontrol edilir. Zehirli kimyasallarla işleme maruz kalmış buhar kullanımından kaçınılmalıdır. Mahal tipi nem ölçer kullanılırsa kanalda yoğuşma oluşmasından kaçınmak için kanal tip yüksek nem limitörü kullanılmalıdır.

Teknik Özellikler (Buhar tipi nemlendiricinin teknik özelliklerine bir örnek)

Maks. kapasite 7 kg/h
Hava tüketimi 18-541/min
Ses seviyesi 40-55 dB(A)
Elektrik besleme 220V-10A

Evaporatif nemlendiriciler

Evaporatif nemlendiriciler 2 alternatif media pad malzemesi ile kullanılabilir. HUMIKOOL pad basit olarak ıslanabilirlik ve sağlamlık sağlayan kimyasal madde emdirilmiş selülozik kağıttır.

HU-CELL padler, su absorbe eden ve ıslanmayı sağlayan katkı maddeli cam elyaf levhalardır. Düşük basınç düşümlerinde optimum performansı sağlayan kompakt yapıdadır. HU-CELL pad inorganiktir ve yanmaz yapıdadır. Her iki tip pad yıkama sistemine haiz çelik kasadan meydana gelir ve nemlendirme ünitesine kolayca monte edilebilir.

Buhar dağıtım paneli, çok küçük mesafelerde ıslanma problemi olmadan hızlı absorbsiyon sağlar. Paneller kanal veya klima santrali içine monte edilebilir.

Evaporatif Nemlendirici

Nemlendirici Tipi ve Kapasite Belirleme Seçim Ölçütleri

– Mahal boyutları (mt)
– Ortam sıcaklığı (°C)
– Mevcut nispi nem (% rH)
– İstenilen nispi nem (% rH)
– Nem toleransı (+/-)
– Havalandırma bilgisi (m³/h)
– Depolanan malzeme cinsi
– Malzeme hareketi sıklığı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın