MIT Markalı Homojenizatörler, Eşanjör ve Isı Transferi İlkeleri

Alanında uzman mühendis kadrosuyla Türkiye de gıda prosesinde çözümler sunan Ekin Endüstriyel ürettiği homojenizatörler ile süt işleme alanında, ürün kalitesini geliştirmeyi hedefliyor.

Homojenizasyon : sütün emisyon halinin bozulmadan ambalajda uzun süre kalması için yapılan işlemdir. Bu işlemi yapan makinelere ise homojenizatör denir.

MIT Markalı Homojenizatörleri gözlemleyen Ekin Endüstriyel Endüstri Segment Koordinatörü Ozan Çelik ‘’ MIT markalı homojenizatörlerin viskozitesi 200 CP ve max. partikül büyüklüğü 500 mikron kadar olan ürünler için tasarlanmıştır.  Operasyon sıcaklıkları 90 derecedir. 1000 Lt/ h’den 10000 Lt/h e kadar süt işleme kapasitesine sahiptir. Homojene kademesi tek veya çift olarak tasarlanabilmektedir. Max çalışma basıncı 250 bar olup ,max karşılama basıncı ise 10 bardır. MIT homojenizatörlerin stroke sayısı 750 adet/dakikadır. Motor kuvveti ve elektrik tüketimi  ise  istenilen kapasiteye göre değişmektedir. Süt işleme uygularına çözüm sunmak amaçlı geliştirdiğimiz MIT homojenizatörler ile müşterilerimizin taleplerini karşılamayı hedefliyoruz” dedi.

Üretim kapasitesi, inovatif tasarımları, mühendislik hizmetleri, satış öncesi ve sonrası müşteri odaklı  yaklaşımı ile bir çok projede  yer alan Ekin Endüstriyel “MIT” ürünleri, projelere imza atarak Türkiye’de Isıtma soğutma alanlarında ileri teknoloji prensibiyle çözüm sunmayı hedefliyor.

Ekin Endüstriyel  İsdemir’de Eşanjör ve Isı Transferi İlkeleri Eğitimi Verdi.

Alanında uzman mühendis kadrosuyla ısı transfer alanında hizmet veren Ekin Endüstriyel  İsdemir Eğitim Müdürlüğünde seminer gerçekleştirdi. Ekin Endüstriyel Endüstriyel Segment  Koordinatörü Ozan Çelik’in  anlatımıyla 14 Nisan 2017 Cuma günü gerçekleşen eğitimde eşanjör ve ısı transfer ilkelerinden bahsedildi.

13:00 saatinde başlayan eğitim 17:00’da sona erdi. İki oturumdan oluşan eğitim sürecinde ilk oturumda ana hatlarıyla ısı transfer ilkeleri nelerdir ? Eşanjör nedir ? Eşanjör çeşitleri nelerdir? Sorularına cevap verilerek, eşanjör çalışma prensibi ve uygulama alanları konuları anlatıldı. Isı transferi ilkeleri ile başlayan eğitim sürecinde ısı transferi için belirli kurallar dile getirilerek örneklendirildi. Eşanjör açıklaması yapılarak ana hatlarıyla tanımlandı. Eşanjörün çeşitleri olan contalı, lehimli ve borulu eşanjörler değerlendirilerek aralarındaki farklılıklar, avantajlar ve dezavantajlarından bahsedildi. Eşanjörlerin çeşitlerine göre farklı çalışma prensibine sahip olduğu teknik çizimler doğrultusunda dile getirildi. Conta materyalleri ve plaka yüzeylerinin ısı transferi açısından farklılıklar oluşturduğu örnekler doğrultusunda anlatıldı. Hangi uygulamada ne tip eşanjör kullanılması gerektiğinin bilgisi verildi.

Eğitimin ikinci oturumunda ise örnek uygulamalardan bahsedilerek , eşanjör seçimi ve servis bakımı  konuları anlatıldı. Eşanjör seçimindeki en önemli faktörler sıralanırken eşanjör sorun tespiti nasıl yapılmalıdır? Eşanjör bakımı hangi zaman dilimlerinde gerçekleştirilmelidir? Sorularına cevap verildi. Eşanjör ısı geri kazanım ve uygulama alanları ile ilgili gelen sorularına cevap verilerek eğitim sonlandırıldı.

Kaynak: Ekin Endüstriyel

Exit mobile version