Mimsan, Trabzon’un Çöpünden Elektrik Üretecek

Trabzon, çöpten üretilecek elektrikle aydınlanacak. Mimsan CEO’su Hacı Ahmet İlhan, “Malatya’nın ardından Trabzon’un çöpünden de elektrik üreteceğiz. Biyokütle santralı kuruyoruz” dedi.

Mimsan Yerli teknolojiyle atıktan elektrik

Yerli teknolojiyle atıklardan enerji elde eden Türk firma MİMSAN, Malatya’da kurduğu tesisinden sonra şimdi de Trabzon’da evleri atıklardan elde edilecek elektrikle aydınlatmaya hazırlanıyor.

Mimsan

Trabzon’da kurulu gücü 13 megavat olacak santralın 2020’de faaliyete geçeceğini belirten Mimsan Grup CEO’su Hacı Ahmet İlhan, “13 megavat demek 13 bin ailenin sokak aydınlatması da dahil olmak üzere enerji tüketimi demek. Sadece aydınlatmayı hesaba katarsak bu 80 bin haneye tekabül ediyor” dedi.

15 milyon dolar katkı

İlhan, “Trabzon’daki çöpten enerji santralı Türkiye’nin doğalgaz faturasını yaklaşık yıllık 15 milyon dolar aşağı çekecek” dedi. Özel sektör için de biyokütle santralları kurduklarını belirten İlhan, Samsun ve Afyon’da da iki santral kurduklarını söyledi.

YEKDEM uzarsa yatırımlar da artar

Biyokütle enerjisinin YEKDEM kapsamında desteklenmesinin yatırımları artırdığını belirten İlhan, şöyle konuştu: “YEKDEM’in süresi 2020’de doluyor. Şu anda potansiyelin sadece yüzde 10’u işe dönüştü. YEKDEM devam ederse bu santrallarda talep patlaması bekliyoruz.”

Mimsan Hakkında

Yakma ve Enerji Sistemleri Üreten 36 Yıllık Bir Deneyime Sahip Endüstri Firmasıdır.

Mimsan Grup;  Mimsan Makine İnşaat Ltd. Şti., Sungurlar Enerji AŞ, Mim Sanayi Kazanları AŞ, Mimsan Endüstri Kazanları AŞ, Isı Teknolojisi AŞ ve olmak üzere toplam 5 şirketten oluşmaktadır. 1983 yılında başladığı kazan üretimi ile ısı teknolojisi ve enerji sektöründe örnek proje ve uygulamalara imza atarak adını Türkiye’de ilk 5 kuruluş arasına yazdırmayı başarmıştır.

1980’lere kadar kazan üretimi alanında Türkiye’nin en büyük firması olan, ancak çeşitli sebeplerle faaliyetlerini donduran Sungurlar Genel Makine A.Ş.’yi tüm teknolojik birikimiyle bünyesine katan Mimsan Grup, iddiasını ve çıtasını çok daha yüksek bir noktaya taşımıştır.

Başarılı olmasının temelinde taleplerin doğru tespiti, bünyesinde yer alan firmaların ve dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi yatmaktadır.

Yasallık, toplumsal fayda ve ahlak ilkelerine uygunluk, doğaya saygı, ekip anlayışı, kalite ve değerlerini oluşturmaktadır. Mimsan Grup ilerlemenin, işini sevmek ve her ayrıntıyı önemsemekten geçtiğine inanır. Bu motivasyonla Mimsan Grup; yenilikçi projeler geliştirmekte ve etkileyici bir performans sergilemektedir.

Vizyon ve hedefi, Türkiye’nin uluslararası piyasalarda gittikçe parlayan sektörlerden biri olan enerji ve ısı cihazları alanında global ölçekte yenilikçi ve özgün projelere imza atmak, ortaya koyduğu çözümlerle de yurtiçinde ve dışında aranılan ve tercih edilen bir marka olmaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın