Mekanik Tesisatta Sıkça Yapılan Hatalar Semineri

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Bursa Temsilciliği’nin düzenlediği 2019/20 eğitim seminerlerinden 3.’cüsü 19 Ekim 2019 tarihinde BAOB Bursa Akademik Odalar Birliği Salonunda yapılacaktır. Seminerin Konusu; Mekanik Tesisatta Sıkça Yapılan Hatalar dır.

Konu: Mekanik Tesisatta Sıkça Yapılan Hatalar
Tarih: 19.10.2019 Cumartesi
Saat: 10:00-12:45
Seminer Yeri: BAOB Bursa Akademik Odalar Birliği
Konuşmacılar: Zühtü FERAH – İrfan ÇELİMLİ – Dağhan YALÇIN
Oturum Başkanı: Baştuğ ÇAKIRCALI
Program Akışı :
09.30 – 10.00 Buluşma
10.00 – 10.15 Başkanın Açılış Konuşması ve TTMD Bilgilendirme Video Gösterimi
10.15 – 11.15 Mekanik Tesisatta Sıkça Yapılan Hatalar 1. Bölüm
11.15 – 11.30 Kahve molası
11.30 – 12.30 Mekanik Tesisatta Sıkça Yapılan Hatalar 2. Bölüm
12.30 – 12.45 Kapanış ve Teşekkür seremonisi

Mekanik Tesisat Nedir?

Mekanik Tesisat inşaat işlerinde yaşam standartlarını ve konforu arttırmaya yönelik yapılan ve yapının iç sistemini oluşturan bileşenlerin bütünüdür. Makine mühendisliğinin etkinlik alanına giren mühendislik dalıdır.

Bunu insanlardaki atardamar sistemine benzetebiliriz. Vücudumuzu kaplayan derimizi binanın dış cephesine, kemiklerimizi de binanın kolon ve kirişlerine benzetirsek; vücudumuzda dolaşan ve bir sistem oluşturan damarlara da mekanik tesisat diyebiliriz.

Mekanik tesisat tasarım hizmetlerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
– Isıtma Tesisatı
– Sıhhi Tesisat
– Yangın Tesisatı
– Klima Tesisatı
– Havalandırma Tesisatı
– Güneş Enerjisi Tesisatı
– Doğalgaz Tesisatı
– Asansör Tesisatı
– Basınçlı Hava Tesisatı
– Medikal Gaz Tesisatı
– Çamaşırhane ve Mutfak Tesisatı
– Buhar, Kondends, Kızgın Su ve Kızgın Yağ Tesisatı
– Havuz Tesisatı
– Mekanik Otomasyon
– Fenni Muayene

Yapı ve tesislerin diğer mekanik ve her türlü ısı donanımı ile ilgili plan, proje, resim, hesap ve ihale dosyasının hazırlanması ve bunların uygulanması ile ilgili her türlü teknik denetim ve kontrollük hizmetlerinin kanun ve yönetmeliklere, tekniğin ve mesleğin genel ilke ve çıkarlarına uygun olarak uyum ve birlik içinde yapılmasıdır.

TTMD Hakkında

TTMD; tanımdaki alanlarda Tesisat Mühendisliğinin ve topluma verdiği hizmetlerin gelişmesi için 1992 yılında kurulmuş olup, bu gün değişik disiplinlerden gelen profesyonellerin ortak amaçlar için toplandığı bir dernek haline gelmiştir. Bilgi ve Teknoloji transferini gerçekleştirmek, uluslararası platformda meslektaşlarımızı temsil etmek ve gelişmeleri anında izlemek için TTMD olarak yurtdışı meslek örgütleri ile temaslarımız devam etmektedir.

TTMD’nin amacı; öncelikle profesyonel hizmet veren meslektaşlarımızla, yeni mezun mühendisler ve bu meslekte yetişmek isteyen öğrencilerin uygulama alanındaki eğitimlerine, araştırmalarına, bilgi ve teknoloji transferine katkıda bulunmak, gerekli iletişim ve tartışma ortamının sağlamak, üniversitelerin ve araştırma kurumlarının mesleğimizle ilgili araştırmalarına katkıda bulunmaktır.

Exit mobile version