Mekanik Tesisat Çizim Programları

Mekanik tesisat sektöründe proje tasarım ve uygulama işi yapan kişilerin kullandıkları çeşitli programlara yer verilmiştir.

Bilgisayar destekli tasarım veya bilgisayar destekli çizim, tasarım aşamasını kolaylaştırmak, çizimde hatayı en aza indirmek ve zamandan tasarruf etmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Çizimi kolaylaştırmanın yanında işleri hızlandırarak aynı zamanda kalitenin yükselmesini de sağlamaktadır.

Doğru veriler girildiği takdirde 2 boyutta veya 3 boyuttaki nesnelerin çizimleri kusursuz olacak ve çoğaltılmaları da kolay olacaktır. Bilgisayar destekli çizim ve tasarım tekniklerinde kullanıcı ihtiyaçlarına göre farklı çizim programları kullanılmaktadır. “Computer Aided Drafting/Design” kelimelerinin baş harfleri olan CAD’in Türkçe karşılığı BDÇ “Bilgisayar Destekli Çizim” veya BDT “ Bilgisayar Destekli Tasarım” anlamına gelmektedir. CAD programını kullanarak teknik çizimler, klasik çizim gereçlerini kullanmadan bilgisayar ortamında çizilmektedir.

Aşağıda sıklıkla kullanılan programların kısaltmaları verilmiştir:
– CAD: Bilgisayar destekli çizim
– cam: Bilgisayar destekli üretim
– CAP: Bilgisayar destekli planlama
– cae: bilgisayar destekli mühendislik
– CAI: Bilgisayar destekli endüstri

Mekanik Tesisat Projesi Çizim Programları

AutoCAD

AutoCAD yazılımı, teknik çizim veya teknik resim dünyasına hitap eden tasarım ve çizim yazılımıdır. Mimarlar ve ilişkili meslekteki kişiler (mekanik tesisat tasarımcıları, şehir plancısı, peyzaj mimarı, iç mimar, mobilya tasarımcısı, endüstriyel tasarımcılar) teknik çizimin gerekli olduğu mühendislik mesleğine sahip olanlar. İnşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik elektronik mühendisi alanında inşaat veya makine teknikerleri yapı veya makine ressamları çalıştığı iş kolunda çizimin önemli yer kapladığı her meslek dalında yer alan kişiler için yararlı olmaktadır.

AutoCAD, Autodesk firması tarafından 1982 yılında üretilen çok yönlü bir bilgisayar destekli çizim ve tasarım programıdır. Tasarım alanında tüm meslek dallarına hitap ettiği için dünya genelinde kullanıma sahiptir. AutoCAD’in DWG uzantılı çizim formatı Dünya Endüstriyel çizim standardı olarak kabul edilmekte ve dünyada 1 milyon’dan fazla kayıtlı kullanıcı tarafından 2 milyon’un üzerinde DWG dosyası üretildiği tahmin edilmektedir.

ZwCAD

Bu programı; mimarlık ve inşaat ofisleri, mimari projeler-çizimler yapanlar, plan, görünüş, kesit ve 3 boyutlu çizim yapanlar, elektrik ve pano firmaları, elektrik projesi çizenler. Elektrik tek-hat projesi, elektrik 3 hat projesi, pano görünüşleri, pano yerleşim projeleri, pano kumanda şeması ve 3 boyutlu pano projesi çizenler kullanmaktadır. Ayrıca; mekanik tesisat firmaları, Mekanik tesisat projesi, doğalgaz projesi, atıksu (pis su) tesisatı projesi çizenler de kullanmaktadır.

Bu programı iç dekorasyon ve mutfak firmaları; Mutfak projesi çizenler, mutfak yereşimi çizenler, mutfak görünüşleri çizenler, iç dekorasyon projesi çizenler, iç dekorasyon tasarımı yapanlar, endüstriyel mutfak projesi çizenler, endüstriyel mutfak tasarımı yapanlar ZWCAD 2 ve 3 boyutlu çizim programını hızlı ve güvenli bir şekilde kullanabilirler.

 

ZetaCAD

Standart CAD programları çoğunlukla genel amaçlıdır. Bu tip programlarda ister bir makine aksamı çizersiniz isterseniz bir bahçe tasarımı yaparsınız. Program için farketmediği gibi, çizilen vektörlere amaca yönelik hiç bir dahili olmaz. Oysa Zetacad sadece doğalgaz proje telifi yapabilmek için geliştirilmiş bir programdır. Tek amacı vardır ve tüm fonksiyonlarını bu amaca göre organize eder.

GasLINE

Doğalgaz Proje Hazırlama programı, doğal gaz hesaplamalarınızda kullanabilceğiniz, hesaplamalar ile çizim işini de bir arada barındıran özel bir yazılımdır. Program CAD benzeri bir araç ile çizimlerinizi özelleştirerek çizmenize olanak sağlar. Hazır olayları ve diyalogları kullanır. Kapı, pencere ve duvarların ilgili isimleri ile çizmenizi sağlamanın yanında bunları gereği gibi etiketleme yöntemi ile de alan ve hacim hesaplarını eksiksiz olarak yapacaktır.

Benzer şekilde gaz borusunun çizimi de ilgili aracı ile çizildiğinde, çap kontrolü ve çağ doğrulaması, hat kayıp tabloları, antet vs. tüm hazırlanması gereken tablolar ve hesaplamalar program tarafından eksiksiz hazırlanır.

MagiCAD

MagiCAD, AutoCAD ve Revit teknolojileri için dünya lideri bina hizmetleri tasarım ve hesaplama çözümleri sunan bir yazılımdır. MagiCAD, mekanik tesisat (ısıtma, soğutma, havalandırma ve klima, su, kanalizasyon ve sprinkler (yangın söndürme) sistemleri), elektrik, aydınlatma, veri ve telekomünikasyon sistemlerinin yanı sıra, farklı karmaşıklı elektrik devreleri ve enerji dahil olmak üzere tüm yapı hizmetleri tasarımı için kapsamlı ve çok yönlü çözümler sunar. MagiCAD ile, Revit ve AutoCAd üzerinde tasarım yaparken, size kusursuz hesaplamalar sağlayan, dünya lideri üreticilerden alınan bir milyonun üzerinde gerçek MEP ürünlerinin akıllı modellerinden faydalanabilir ve bu modellerin kapsamlı teknik verilerine sahip olabilirsiniz. MagiCAD, AutoCAD ve Revit teknolojileri için sizlere gelişmiş verimlilik arttırıcı tasarım otomasyonları ile komple bina hizmetleri tasarım fonksiyonları sunar. IFC 2×3 import ve export uyumluluğu sağlar ve NavisWorks, Dialux ve diğer IFC uyumlu yazılımlar ile güvenilir bağlantılar sağlar .MagiCAD’in yüksek düzeydeki otomasyonu, güçlü çizim ve hesaplama özellikleri sağladığı gibi, zaman kazandıran ve esneklik sunan, Yapı Bilgi Modelleri (BIM) verilerinden faydalanarak sizlere doğru ve güvenilir tasarım imkanları sunar.

AX3000

AX3000, sıhhi tesisat, ısıtma, havalandırma, soğutma (mekanik tesisat) ve elektrik tesisatı ile ilgili tüm hesap ve planlama ihtiyacınız için zaman kazandıran entegre bir çözümdür. Tümleşik kullanımı, akıllı çizim elemanları ve çok seçenekli otomatik hesaplama imkanları sayesinde planlama zamanınızı en verimli şekilde kullanmanızı sağlar.  
AX3000 mekanik tesisat ve elektrik tesisatı ile ilgili ihtiyaçlarınız için geliştirilmiş ilk CAD yazılımıdır ve işinizde projelendirmeden konstrüksiyona ve uygulamaya kadar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar. AX3000’deki modüler yapı sayesinde sıhhi tesisat , ısıtma, havalandırma ve elektrik tesisatı için çok seçenekli özel çözümler üretebilirsiniz.

Revit Mep

Revit Architecture ya da Revit Structure yazılımları ile uyumlu ortak 3D modeli kullanarak, mimarlar, inşaat, makine ve elektrik mühendisleri arasında, zaman kaybına yol açan hataları en alt seviyeye indirirsiniz. Revit’in parametrik değişim motoru sayesinde tüm gelişen tasarım ve dokümantasyonunuz güncel tutularak, iş akışınıza bağlı kalmanız ve yönetmeniz sağlanır. ASHRAE fittings kayıpları bilgi bankası içeren tümleşik hesaplayıcılar ile ebat ve basınç kaybı hesaplarını endüstriyel standartlara uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Proje çizimlerinde kanal ve boru hatları ebatlandırmalarında dinamik boyutlandırma metotlarından herhangi birine göre hesap yapılabilir. Kanal ebatlandırmasında sürtünme, hız, statik geri kazanım ve eşdeğer sürtünme metotlarından biri kullanılabilir. Boru çapı hesaplamalarında ise hız ve sürtünme metotlarından biri seçilebilir. HVAC kanal ve boru sistemleri 3D modelleme fonksiyonu ile oluşturulabilir. İstediğiniz görünümler üzerinde tasarladığınız elemanları tutamaklar yardımıyla çekiştirerek değişiklikleri kolayca yapabilirsiniz. Değişiklikleri hangi görünümde yaparsanız yapın tüm planlarınız, kesit ve görünüşleriniz güncellenecektir. Tamamen 3 boyutlu parametrik modelleme sistemini kullanarak tesisat sistemi tasarımınıza göre yatay ve düşey boruları otomatik olarak konumlandırabilirsiniz. Sezgisel “yangın önleme sistemi” aracı sayesinde kolayca tasarım yapabilirsiniz. Bileşenlerin boyutlandırması için parametreler tanımlayabilir ve uygun yangın önleme sistemini yaratabilirsiniz. Sisteme “sprinkler” bileşenlerini yerleştirebilirsiniz ve otomatik olarak borulama sistemi tasarım tanımlamaları yapabilirsiniz. Yangın önleme sisteminizi mekanik, elektrik ve tesisat sistemi tasarımınız ile koordineli olarak kolayca yaratabilirsiniz.

FineHvac

FineHVAC ısıtma, soğutma, klima (ISK) tesisatı projelerini hesaplamaları ve çizimleri ile birlikte hazırlayan entegre bir yazılım aracıdır. Program birlikte uyum içinde çalışan tasarım ve hesaplama bileşenlerinden oluşur. FineHVAC proje sürecinin tamamında akıllı ve otomatik bir yol izleyerek herhangi bir ısıtma, soğutma ve klima projesinde gereksinim duyulacak sonuçları üretir, tüm proje hesaplamalarını, teknik raporları, keşif listesini, ve tüm proje çizimlerini (plan görüntüleri, kolon şeması gibi) hazırlar.

Omnicad

Omnicad hidrolik sistemler, kullanma suyu basınç kaybı ve boru çapı hesapları, yangın söndürme sistemi hidrolik hesabını yapan bir yazılımdır. Çoğunlukla sprink yangın söndürme sistemi hidrolik hesabı için kullanılır.

Exit mobile version