Makine Mühendisliği Maaşları ve Tesisat Sektörü

Makine mühendisliği maaşları, çalışılan sektöre, ilgili kuruma ve yurt içi yurt dışı çalışma durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Makine mühendisliği bölümü mezunu birinin çalışabileceği alanları 5 alt başlık altında toplayabiliriz.

  • Devlet Kurumu (Üniversite, Bakanlık, Belediye, Sözleşmeli veya Devlet Memuru)

Üniversitede araştırma görevlisi, bakanlık ve belediyelerde kontrol veya proje mühendisi olarak görev alınabilmektedir. Devlet memuru veya sözleşmeli personel olarak görev yapılmakta olup sendika ve devlet ile yapılan sözleşme gereği yılda 2 defa enflasyon farkıda eklenerek belirlenen zam oranlarına göre maaşlarda artış olmaktadır. 2018 yılı mühendis maaşı ise 1/4 derece ve kademe için ocak 2018 için 5204 TL, temmuz 2018 için ise 5634 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu maaş bağlı bulunduğu kuruma göre artış gösterebilmektedir. Arazi, SDS (sosyal denge sözleşmesi), aile ve çocuk yardım parası, yüksek lisans olması, Kritere Uygun Yabancı Dil Sınavı Puanı vs. gibi etkenler maaşı büyük ölçüde arttırmaktadır.

  • Dernek ve Kuruluşlar (MMO, TTDM vs.)

TMMOB Yönetim Kurulu’nun 9 Aralık 2017 tarihli toplantısında “Ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2018 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücretin 3750 TL olarak belirlenmesine; Odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, daimi nezaretçi, uzak yol kaptanlığı vb. hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmasına” karar verildi.

  • Özel Sektör (Fabrika, Proje veya İnşaat Firması vs.)

Özel sektörde maaşlar, MMO asgari ücreti 3750 TL de, 3750 TL nin altında veya üstünde alınabilir, sektör tipi ve firma büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. 1500-2000 TL arası da iş bulabilir, eğer tecrübeye sahipseniz firmada iyi bir kademede iseniz 25000-30000 TL arası veya üzerinde de maaş alabilirsiniz.

  • Kendi İşini kurmak

Ürün satışı, proje tasarımı, danışmanlık, kontrollük vs. gibi bir çok farklı sektörde yer alabilir, özel sektördeki gibi değişken maaşlara sahip olabilirsiniz.

  • Yurt Dışı

Döviz endeksine bağlı olarak maaşlar farklılık göstermekte olup, yüksek rakamlara veya ülkemizdeki benzer maaş tutarlarında kazanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın