LG Electronics, HVAC çözümleri ile enerji tasarrufuna destek

LG Electronics, yüksek verimlilik sunan benzersiz akıllı enerji çözümleri, özellikle sıcak iklimlerde ve kavurucu yaz aylarında öne çıkan yoğun enerji kullanımı sorununun çözümü için katkı sağlıyor.

LG’nin HVAC çözümleri, akıllı enerji yönetimi konusunda bireysel ve kurumsal kullanıcılara destek olarak enerji tasarrufu yönünde katkı sağlıyor.

LG Electronics (LG)

LG Electronics (LG), sunduğu sistemlerle akıllı enerji çözümlerinin önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Yapılan araştırmalar, sıcak iklimler başta olmak üzere, dünyada enerji ihtiyacının her yıl katlanarak arttığını gösteriyor.

Mordor Intelligence’e göre, MEA bölgesindeki enerji yönetim sistemi pazarının, 2021 yılına kadar yıllık yüzde 11.87 oranında artarak 3.76 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Körfez ülkeleri enerji verimliliğini üst düzeye çıkarmak için 2030 yılına kadar enerji politikaları açıklamış durumda.

Afrika’daki enerji talebinin 2030 yılına kadar iki kat artması bekleniyor. Türkiye’nin yenilenebilir enerji toplam kurulu gücü 2017 yıl sonu itibariyle 39,11 GW miktarında. Elektrik üretiminin toplamına bakıldığında yaklaşık olarak yüzde 32’sinin yenilenebilir kaynaklar ile sağlandığı görülüyor.

LG Electronics

Ülkemizde, yenilenebilir kaynaklar kullanılarak elde edilen elektrik enerjisi 2002 yılında 34 milyar kWh iken, 2017 yılı sonunda bu rakam 69,4 milyar kWh’ye çıkmış durumda.

Sıcak iklimlerde yoğun enerji tüketim nedeni soğutma

Özellikle, Suudi Arabistan gibi sıcak iklimlerde, enerji tüketiminin yüzde 70’i soğutma için kullanılırken, bu oran Avrupa’da yüzde 48. Rakamlar, bölgede akıllı enerji yönetiminin sağlayacağı önemi açıkça ortaya koyuyor.

Türkiye’de de enerji verimliliğine verilen önem son yıllarda daha da artmış durumda. Ülkemizde de toplam enerjinin büyük bir oranı ısıtma ve soğutma sistemleri için kullanılıyor.

Özellikle, akıllı bina projeleriyle enerji verimliliğinin sağlanması amaçlanıyor. Bu nedenle, evlerde ve binalarda kullanılan sistemler önemli hale geliyor.

Enerji tasarrufuna destek olmak amacıyla, yüksek verimli HVAC çözümleri sunan LG, özellikle VRF sistemli MULTI V ile ön plana çıkıyor. MULTI V, VRF’nin verimliliği için hayati öneme sahip olan LG’nin invertör kompresörleri ile güçlü ve güvenilir bir çözüm sunuyor.

LG invertör teknolojisi, her koşulda maksimum verim, geniş frekans aralığında çalışma imkanı ve gelişmiş bir kompresör güvenilirliği sağlıyor.

LG BECON çözümleri ile enerji ihtiyacını önceden tahmin etmek mümkün

LG’nin akıllı enerji yönetimi misyonuyla sunduğu bir başka yenilik ise, IoT tabanlı bir platform olan BECON (Bina Enerji Kontrolü) Cloud Solution. BECON Cloud’daki sayısız sensör, uzaktan gerçek zamanlı izlemeyi, enerji verimliliği yönetimini ve enerji tasarrufunu sağlıyor.

BECON çözümleri ile enerji talebini tahmin etmek ve bu tahmine dayanarak enerji arz ve talebini yönetmek için hava durumuna, bina tesis verilerine, işletme geçmişine vb. dayanarak enerji kullanımını modelleyen simülasyon verilebiliyor.

Bu sistemin örneklerinden biri olarak ise, Dubai’de, Diamond Developers tarafından oluşturulan MEA’nın ilk sıfır enerji şehri, Sürdürülebilir Şehir gösteriliyor. Şehrin tüm soğutma ihtiyacı LG tarafından karşılanıyor.

Ayrıca, LG’nin HVAC teknolojileriyle, akıllı enerji sektöründeki genişleyen ürün ve hizmet yelpazesi, Kore’deki Ar-Ge kompleksi LG Science Park’ta da gösteriliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın