Konut Alırken Kullanılan Kablo Malzemelerine Dikkat

Prysmian Kablo konut alacaklar için önemli noktalara dikkat çekiyor.

Çeşitli nedenlerle meydana gelen yangınlar hem can hem mal kayıplarına yol açıyor. Yangınlar, çoğu zaman bir kıvılcım ile başlayıp, hızlıca yayılarak büyüyor. Binalarda yangının hızlı bir şekilde yayılmasını ise kullanılan kablolar etkileyebiliyor. İstanbul İtfaiyesi’nin istatistiklerine göre 2018 yılının Temmuz ayı sonu itibariyle, sadece İstanbul’da; toplam 12 bin 279 yangın olayı meydana geldi. Bunlardan 8 bin 482 adedi, konut, fabrika, bina ve araçlarda meydana gelen yangınlar olarak tanımlanan yapısal yangın sınıfına giriyor. Yapısal yangınlar içerisinde ise elektrik kontağı kaynaklı yangınlar 3 bin 273 adet; yani binalarda meydana gelen yangınların neredeyse üçte biri elektrik kontağından kaynaklanıyor. Bu sebeple, binalarda kullanılan elektrik malzemelerinin yangın esnasında göstereceği performans çok büyük öneme sahip.

prysmian Yangına Dayanıklı Kablolar

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektörünün dünya çapında lideri Prysmian Group’un Türkiye operasyonu Prysmian Kablo Mudanya’daki fabrikasında ürettiği AFUMEX™ kablolar ile yangına karşı güvenli çözümler sunuyor. Prysmian Kablo konut almayı planlayanların binanın depreme dayanıklılığının yanında, binada kullanılan tüm elektrik malzemelerinin uluslararası üretim ve test standartlarına uygunluğuna, kablolar özelinde ise; binada kullanılan kabloların Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne (CPR) uygunluğuna dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Yangın İçin İlk Önlem

Prysmian Kablo’nun Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği (CPR) konusundaki çalışmalarını aktaran Prysmian Kablo Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Tamer Yavuztürk “Günümüzde inşa edilen yapılarda, yüksek miktarda kullanılan malzemelerden biri olan kabloların seçimi güvenli yaşam alanlarının inşa edilmesinde çok kritik bir noktada. Büyük kentlerde insanlar konut yatırımı yaparken, müteahhit firmanın güvenilirliği, projenin lokasyonu, inşaatın kalitesi, projenin sosyal imkanları ve hatta ankastre beyaz eşyaların markasına kadar dikkat ediyorlar; ancak projede kullanılan elektrik malzemelerinin kalitesini neredeyse kimse sorgulamıyor. Oysaki, deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmesi gereken binalarda kullanılan yapı malzemelerinin de Avrupa Yapı Malzemeleri Yönetmeliği’ne uygun olarak üretilmiş olması gereklidir.” diye belirtti.

Prysmian Kablo yatırımlarını yangına dayanıklı kablolar üzerine yoğunlaştırıyor. 2017 yılı içerisinde, yurtiçi pazar için ürettiği kabloların yaklaşık %65’i yangına karşı güvenli kablolar olan Prysmian Kablo, gerçekleştirdiği tüm çalışmalar ile, binalarda kullanılan kabloların önemini vurguluyor ve gizli tehlikeye karşı uyarıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın