İzocam Çevre Dostu Ürünler ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü

5 Haziran her yıl Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Çevre korumaya katkı sağlayan ürünler geliştiren ve bu konudaki bilinçlenmeyi çok önemseyen İzocam, doğru malzeme ile yapılan yalıtım uygulamalarıyla enerji tüketiminin düşürülebileceğini vurguluyor.

İzocam bu yıl sektöre çevre dostu üç yeni ürün kazandırdı. İzocam mineral yün ailesine katılan ürünlerden Yeni Cephe Levhası ısı ve ses yalıtımı ile yangın güvenliğinin yanısıra mimarların cephe çözümlerine tasarım esnekliği sunuyor. Endüstriyel binalara yönelik iki yeni Endüstriyel Bina Levhası ise ısı ve ses yalıtımı ile yangın güvenliği sağlamasının yanında, hafifliği sayesinde yerinde yapılan uygulamalarda büyük bir kolaylık sunuyor.

Dünyadaki enerji kaynakları giderek tükeniyor, gün geçtikçe artış gösteren sera gazı, küresel ısınmayı tetikleyerek doğanın dengesini bozuyor. Gelecekte daha yaşanabilir bir dünya için enerji kullanımının azaltılması ve var olan kaynakların çok daha verimli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Ülkemizde yalıtım sektörünün oluşması ve gelişmesinde öncü bir rol üstlenen İzocam, yalıtım, enerji tasarrufu ve çevre koruma ilişkisinde toplumun farkındalığını artırmaya öncelik veriyor.

izocam çevre günü

53 yıllık tecrübesiyle yalıtım ürünleri tasarlayan, üreten ve kullanıma sunan İzocam bu süre boyunca 200 milyon ton petrole eşdeğer (TEP) enerji tasarrufunun gerçekleşmesinde katkıda bulundu.

İzocam, doğru yalıtım uygulamaları sayesinde enerji giderlerinin azalacağını, buna bağlı olarak da karbon salımlarının önemli ölçüde düşeceğini vurguluyor. Bu konuda toplumu bilinçlendirmek adına çalışmalar yürüten İzocam, çevre dostu ürünler geliştirerek, tesislerinde enerji yönetim sistemlerini uygulayarak ve çevresel ürün beyanlarıyla hem topluma hem de sektörüne karşı üzerine düşen görevi yerine getiriyor.

Çevreye saygı konusunda İzocam’daki çevre dostu üretim yöntemlerini hayata geçirdiklerini ve çevreye duyarlı ürünler geliştirmeye odaklandıklarını  vurgulayan  İzocam Genel Direktörü Levent Gökçe bunun en güzel örneklerinin, tüm tesislerinde uygulanan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgesi olduğunun altını çiziyor. “Ürünlerimizin yanı sıra bu alandaki kalite belgeleri ve sertifikasyonlara da önem veriyoruz. Tüm tesislerimizde çevresel performansımızı artırmak ve çevre bilincini yaygınlaştırmak için ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’ni uyguluyoruz. Yine tüm ürünlerimiz ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi’ne sahip tesislerde üretiliyor. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi kapsamında yaptığımız çalışmalarla enerji kullanımında iyileştirme ve birim üretim başına tüketilen enerji miktarının azaltılmasını amaçlıyoruz. Enerji yönetimi için sistem oluştururken, aynı zamanda sera gazı salımlarının azaltılması hedefimizi de koruyoruz. Taşyünü ve Camyünü ürünlerimiz için, sadece bio ürün kategorisine verilen EUCEB sertifikası bulunuyor. Isı Yalıtım Malzemeleri üreticileri içinde EUCEB belgesini ilk alan kuruluş olduk. İzocam Camyünü Şilteleri, AB ülkesinin ulusal emisyon limitlerine uygunluk belgesi olan Eurofins Gold belgesine sahiptir. 2015’den beri Camyünü ve Taşyünü ürünlerimiz için EPD (Çevresel Ürün Beyanı) Belgemiz bulunuyor. LEED, BREAM vb. yeşil bina sertifikasyon değerlendirmesinde projenin ek puan almasını sağlayan EPD Belgesi’ne, Türkiye’de Isı Yalıtım Malzemeleri üreticileri içinde sahip olan ilk kuruluş olduk ve sektöre bu anlamda da öncülük ettik. EPD Belgesi, ürün veya hizmete ait doğrulanmış nicel çevresel bilgilerin şeffaf olarak toplumla paylaşımını ve böylece çevreye olumsuz etkileri daha az olan ürün ve hizmetlerin teşvik edilmesini amaçlıyor.”

Gelecekte de sürdürülebilir ve çevreci ürünlerimiz ile örnek ve öncü olmaya devam edeceklerini belirten Levent Gökçe, Önümüzdeki yıllarda sektörün gündemini daha düşük ısı iletim katsayısına sahip, enerji verimliliği çok daha yüksek, çevre dostu ürünlerin dolduracağını da dile getirdi; “Ürünlerimizin içermesi gereken özellikler arasında önceliğimiz çevre dostu olması… Geçtiğimiz bir yılda İzocam mineral yün ailesine bu özelliklere sahip üç yeni ürün katıldı. İzocam Yeni Cephe Levhası ısı ve ses yalıtımı ile yangın güvenliği sağlamasının yanında, mimarların cephe çözümlerine tasarım esnekliği sunuyor. Endüstriyel binalar için geliştirdiğimiz iki yeni ürün, İzocam Endüstriyel Bina Levhası ve İzocam Endüstriyel Bina Levhası R+ ürünlerimiz ise, ısı ve ses yalıtımı ile yangın güvenliği sağlamasının yanında, hafifliği sayesinde kolayca taşınabiliyor ve yerinde yapılan uygulamalar sırasında uygulayıcılara büyük bir kolaylık sunuyor.”

İzocam Yeni Cephe Levhası

Daha fazla ısıl konfor, sürdürülebilirlik ve kalite için geliştirilen İzocam Yeni Cephe Levhası, bir yüzeyi siyah camtülü kaplı olup giydirme cephe sistemlerde, cam, granit, mermer, alüminyum, ahşap vb. cephe kaplamalarının arkasında ısı, ses yalıtımı ve yangın güvenliği amacıyla kullanılıyor. 35 mW/mK iletkenliğe sahip olarak tasarlanan ürün, bu özelliğiyle enerji verimliği konusunda oldukça iddialı. Hafifliği sayesinde rahatça taşınıyor ve esnek yapısıyla kolay uygulanabiliyor. Ayrıca sıkıştırılabilme özelliğiyle, nakliye ve depolamada da tasarruf sağlıyor. İzocam Yeni Cephe Levhası’nın öne çıkan diğer özellikleri ise camtülü kaplı olması ve su iticiliği… Bu sayede, yağmur suyunun ürüne zarar verme riski azalıyor, zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlanıyor. Yüksek yapılara ısıl konfor getirmeyi hedefleyen ürün, çevre dostu olmasıyla da dikkat çekiyor. İzocam’ın CE ve EUCEB belgelerine sahip ürününün kalitesi, uluslararası alanda da kabul görüyor.

Endüstriyel binalara iki yeni ürün

Yerinde uygulama yapılan metal binaların çatı ve cephelerinde iki metal levha arasında kullanılan İzocam Endüstriyel Bina Levhası (EBL) ve İzocam Endüstriyel Bina Levhası R+ (EBL R+) ısı ve ses yalıtımı ile yangın güvenliği sağlarken hafifliği sayesinde kolayca taşınıyor ve esnek yapısıyla kolay uygulanabiliyor. Bu ürünlerin bir diğer özelliği ise bünyesine su almaması. Bu sayede, yağmur suyunun ürüne zarar verme riski ortadan kalkıyor, zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlanıyor. Endüstriyel yapılara ısıl konfor getirmeyi hedefleyen ürünler, çevre dostu olmalarıyla da dikkat çekiyor. İzocam’ın CE ve EUCEB belgelerine sahip ürünlerin kalitesi, uluslararası alanda da kabul görüyor.

İzocam’ın yeni ürünlerinden EBL 37 mW/mK ısı iletkenlik değerine sahipken, EBL R+ ise 35 mW/mK iletkenliğe sahip olarak tasarlandı. Bu özellikleriyle etkin ısı yalıtımı yapan malzemeler, enerji verimliği konusunda oldukça iddialı. Ürünler, yanmaz özellikleri sayesinde olası yangınlarda zaman kazandırıyor ve yangın güvenliği konusunda da etkili çözümler sunuyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın