INGAS 2019’un Ana Sponsoru SOCAR Türkiye

SOCAR Türkiye, bu amaç doğrultusunda PETKİM, STAR Rafinerisi, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP), PETKİM Rüzgar Enerji Santrali (RES), SOCAR Terminal gibi projeleri ile bölgede entegre bir üretim gücü haline geldi.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde 17-18 Ekim 2019 tarihlerinde ülkemizin dünya enerji piyasasındaki konumunun güçlendirilmesi sürecinin en büyük destekçilerinden biri olan, Türkiye’nin en büyük gaz dağıtım şirketi İGDAŞ, Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcılar Birliği GAZBİR ve Doğal Gaz Sektör Meslekleri Sınav ve Belgelendirme Merkezi GAZMER tarafından organize edilecek olan “INGAS 2019”, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer bir çok kurum ve kuruluşun destekleriyle doğalgazın küresel geleceğini enerji piyasasının küresel önderleri ve alanında dünya çapında uzman liderleriyle mercek altına alacak.

SOCAR Türkiye

“INGAS 2019’un Ana Sponsoru SOCAR Türkiye”

Türkiye’nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR, Azerbaycan – Türkiye kardeşliğinin bir yansıması olarak her iki ülke için de tarihe geçecek projelere imza attı.

SOCAR Türkiye, bu amaç doğrultusunda PETKİM, STAR Rafinerisi, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı (TANAP), PETKİM Rüzgar Enerji Santrali (RES), SOCAR Terminal gibi projeleri ile bölgede entegre bir üretim gücü haline geldi.

PETKİM’in Özelleştirme İdaresi’nden alındığı 2008 yılından bu yana ülkemizdeki faaliyetlerini sürdüren SOCAR’ın tüm projeleri tamamlandığında yatırım değeri 19,5 milyar dolara ulaşacak. SOCAR Türkiye, 2019 yılında Bursagaz ve Kayserigaz’ın da iştirakleri arasına katılmasıyla doğalgazın dağıtım da dahil tüm halkalarında faaliyet göstermeye başladı.

INGAS 2019

SOCAR’ın ülkemizdeki yatırımlarının en önemli halkasını oluşturan ve 6,3 milyar dolarlık yatırım tutarı ile tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olarak tarihe geçen STAR Rafineri’nin yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesi bulunuyor.

Türkiye’ye 12 yıldır doğalgaz sağlayan SOCAR Türkiye, 2013 yılından beri doğalgazın toptan satışını yaparken, TANAP projesi ile Azerbaycan’dan gelen doğalgazın iletimini de gerçekleştiriyor. SOCAR Türkiye’nin en büyük ortağı olduğu, Türkiye ve Azerbaycan’ın en büyük projesi TANAP, Haziran 2018’den beri Türkiye’ye doğalgaz getiriyor.

“Rakamlarla SOCAR Türkiye Yatırımları”

Bu yılın Temmuz ayı itibarıyla 2,1 milyar metreküp gaz iletimi yapılan TANAP’ın faaliyete başladığı Haziran 2018’den 2019 yılı sonuna kadar getireceği toplam doğalgazın 4 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor. 1992 yılından bu yana Bursa’da doğalgaz dağıtımı yapan ve lisans alanını her yıl genişleten Bursagaz’ın şebeke uzunluğu 2018 yılı sonu itibarıyla 6 bin 447 kilometreye, Bağımsız Bölüm Sayısı (BBS) ise 995 bine ulaştı.

4 bin 829 kilometrenin üzerinde bir şebeke büyüklüğüne ve yıllık 550 milyon metreküpün üzerinde bir gaz hacmine ulaşan Kayserigaz ise 2003 yılından beri Kayseri’de doğalgaz dağıtımını yapıyor. 2018 yılında abonelerine toplam 618 milyon metreküp doğalgaz arz eden Kayserigaz, abone sayısını da 520 bin 515 BBS seviyesine çıkardı.

“Ortak Enerjimiz, Ortak Geleceğimiz”

INGAS 2019’da bu sene doğalgazın geleceği “Ortak Enerjimiz, Ortak Geleceğimiz” temasıyla küresel bir yaklaşımla ele alınarak doğalgazın üretimden son kullanıcıya kadarki tüm değer zinciri boyunca kapsamlı bir değerlendirilmesi yapılacak ve geleceğine dair analizler ve fikirler paylaşılacak. Yeni enerji düzeninde yenilenebilir enerjilerle birleşmiş bir doğalgaz perspektifiyle, pazar stratejileri, yeni uygulamalar, teknolojiler, çevresel etkiler ve gelişmeler tartışılacak.

Doğu-Batı Enerji Koridoru’nun kalbi olan ülkemizde düzenlenen Avrasya’nın en büyük doğal gaz fuarı INGAS 2019, iki gün boyunca 30 farklı ülkeden küresel karar vericiler, tedarikçiler ve sektör liderlerinden oluşan heyetleri ağırlamaya hazırlanıyor. INGAS 2019’da gerçekleştirilecek olan B2B görüşmeler T.C. Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle organize edilecek.

“Enerji’nin Küresel Liderleri INGAS 2019’da Buluşuyor…”

INGAS 2019’un fuaye alanında ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya, İtalya, Fransa, Avrupa Ülkeleri, Brezilya, Azerbaycan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Gürcistan, Hindistan, Irak, İran, Kazakistan, Kuveyt, Nijerya, Suudi Arabistan, Oman ve Ürdün’den gelecek olan yüzün üzerinde yerli ve yabancı firma ziyaretçileriyle ve yatırımcılarıyla buluşmayı bekliyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın