İklimlendirme Sistemleri’nde “Form” İmzası

Kurukahveci Mehmet Efendi Fabrikası, FORM ’un LENNOX paket klimaları ile iklimlendiriliyor.

Dünyanın en modern ilk 10 kahve tesisi arasında gösterilen Kurukahveci Mehmet Efendi Dudullu üretim tesisinin iklimlendirme de tercihi, hava soğutmalı LENNOX paket klimalar oldu.

Art deco anlayışına dayalı yapı kimliğiyle ilişki kurularak tasarlanan ve yönetim binasının da yer aldığı tesisin imalat bölümlerinin iklimlendirilmesi için, toplam soğutma kapasitesi 996 kW olan 4 adet LENNOX marka hava soğutmalı paket klima kullanılıyor.

Form Şirketler Grubu, büyük yapılardaki merkezi iklimlendirme sistemi için enerjinin en etkin ve verimli kullanıldığı sistemlerin uygulanması bilinciyle hareket ediyor. Projede kullanılan LENNOX paket klimalarda bulunan (free-cooling) teknolojisi, iç ve dış hava sıcaklık kontrolü ile dış hava şartlarının müsaitliğine göre devreye girer, mahali istenilen şartlara getirir ve yüksek oranda enerji tasarrufu sağlar.

LENNOX Paket Klimaların üfleme ve emiş fanları değişken devirli olarak seçildiğinden kısmi yüklerdeki enerji tüketimleri de azaltılabiliyor. Değişken debili yüksek verimli  EC plug fanlar ile hava debisi ölçümü ve ayarı cihazlar tarafından yapılabiliyor.  (eDriveTM değişken hızlı fan sistemi )

Eurovent A sınıfı enerji verimliliğine sahip olan LENNOX Paket Klimalar, tek bir paket cihaz ile tüm soğutma, ısıtma, havalandırma ve filtrasyon ihtiyacına çözüm sunar.

Paket klimalarda kullanılan hava kalite sensörü sayesinde taze hava oranı, içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor, bu sayede taze hava yönetimi ile önemli oranda enerji tasarrufu sağlanır.

En İyi Ofis Mimarisi ödüllü YDA Center’ın tercihi FORM oldu

Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nden (European Property Awards) “en iyi ofis mimarisi” dalında ödüle layık görülen YDA Center İş ve Yaşam Merkezi iklimlendirme ihtiyacını, enerji verimliliği yüksek, çevreci ve uzun ömürlü CLIMATEMASTER sudan havaya ısı pompaları ile sağlıyor.

Ankara’nın merkezinde yeni nesil modern mimarisiyle benzersiz bir çalışma ortamı sunan YDA Center’ın iklimlendirilmesi için toplam soğutma kapasitesi yaklaşık 2,500 kW olan 342 adet ClimateMaster sudan havaya ısı pompası kullanıldı. 19 katlı ve 37 katlı ofis binalarından ve muhtelif büyüklükteki ticari ünitelerden oluşan “Flat Ofis” konseptli proje, GYM Center, Spa & Wellness, özel konser ve etkinlik alanları ile işinizden kopmadan sosyalleşebileceğiniz bir yaşam merkezi olarak dikkat çekiyor.

ClimateMaster Su Kaynaklı Isı Pompaları

Su kaynaklı ısı pompası sistemi, ticari ve ofis binası uygulamaları için birçok açıdan çok verimli bir sistem olarak kullanılıyor. Isı pompaları maksimum enerji verimliliği ve düşük maliyet ile optimum ısıtma-soğutma, kendi içinde ısı geri kazanım ve sıcak su elde etmek için doğru cihazlardır. Isı pompalarının her mahal ve ofis alanı için kendi mimari çözümlerine göre ihtiyaç duyulan model/adet ve kapasitede alınabilmesi, birbirinden etkilenmeden kurulumu ve bağımsız olarak soğutma/ısıtma yapabilmesi, özellikle ticari binalar için büyük avantaj sağlıyor.

Günümüzde ofis projeleri sadece çalışma alanları olarak değil kafe ve restoranlar, mağazalar, spor salonları, çocuk oyun alanları gibi diğer sosyal unsurları da içinde barındıran yaşam kompleksleri şeklinde kurgulanıyor. Bu çeşitlilik aynı zamanda proje içerisinde farklı iklimlendirme, yani aynı anda ısıtma/soğutma ihtiyacı duyan mekânların da artması anlamına geliyor. Bu dönemlerde su kaynaklı ısı pompaları, kendi içinde ısı geri kazanımı yapıyor ve birbirlerinin enerjilerinden faydalanarak daha verimli bir sistem sunuyor.

Kültür Üniversitesi iklimlendirme sistemleri’nde “Form” imzası

Kültür Üniversitesi ofis alanları ve konferans salonu iklimlendirilmesi,  ”Bizim teknolojimiz, sizin yarınlarınız” felsefesi ile hareket eden Mitsubishi Heavy VRF klima sistemleriyle sağlanıyor.

Mitsubishi Heavy VRF klima sistemiyle konfor ve enerji tasarrufu…

Kültür Üniversitesi yeni kampüste yer alan ofis alanlarının iklimlendirilmesi için toplam soğutma kapasitesi 300 kWolan 6 adet VRF KX dış ünite ve 40 adet yüksek statik basınçlı kanallı tip ve 2 yöne üflemeli kasetli tip iç üniteler kullanılıyor. Yine üniversitenin konferans salonunun iklimlendirilmesi için toplam soğutma kapasitesi 640 kW olan 6 adet VRF KX dış ünite ve 4 adet yüksek statik basınçlı kanallı tip Mitsubishi Heavy VRF iç ünite kullanılıyor.. Sistem aynı anda ısıtma veya soğutma yapabilen Heat Pump olarak tasarlandı.

Sistem nasıl işliyor?

Proje de kullanılan Mitsubishi Heavy Industries VRF klima sistemleri; dış ünite grubunun, birden fazla bağımsız noktaya hitap eden iç ünitelere bağlanmasıyla iklimlendirilecek alanının arzu edilen ısıtma, soğutma ve havalandırma konfor şartlarını sağlıyor. İnverter teknolojisine sahip dış üniteler ile kısmi kullanımlarda minimum elektrik tüketimiyle istenilen konfor daha hızlı bir şekilde elde ediliyor.

Fosil yakıtlı ısıtma cihazlarına göre düşük CO2 salınımıyla çevreye ve kolay kullanımıyla da kullanıcıyla dost bir teknoloji olan Mitsubishi Heavy VRF sistemleri,  tüm soğutma, ısıtma ihtiyaçlarınızı karşılar.

Exit mobile version