İklimlendirme Sistemlerinde Bütünleşik Süreç Enerji Verimliliği Semineri

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği Ankara Temsilciliği’nin düzenlediği 2019/2020 eğitim seminerlerinden 1.’si 28 Eylül 2019 tarihinde Latanya Ankara Hotelde yapılacaktır . Seminerin Konusu; “İklimlendirme Sistemlerinde Bütünleşik Süreç Enerji Verimliliği” dir.

Bütünleşik Süreç Enerji Verimliliği Eğitim İçeriği

Bütünleşik Süreç Enerji Verimliliği

Konu : İklimlendirme Sistemlerinde Bütünleşik Süreç Enerji Verimliliği
Tarih : 28 Eylül 2019 Cumartesi
Saat : 09:30-12:30
Seminer Yeri : Latanya Ankara Hotel
Konuşmacı : Bekir CANSEVDİ
Oturum Başkanı : B. Tamer ŞENYUVA
Program Akışı : 
09:30-10:00 Buluşma
10:00-11:30 Seminer
11:30-11:50 Ara
11:50-12:30 Seminer ve Soru-Cevap

Bütünleşik Bina Tasarımı Yaklaşımı

Bütünleşik Bina Tasarımı Yaklaşımı (BBTY), binaların enerji ve çevre performansında iyileştirmeler yapmaya yönelik süreç odaklı bir yöntemdir. BBTY, bina geliştirme, tasarım, yapım ve yönetiminde temel aktör lerin etkin işbirliği için çerçeve sağlar.

Bu yaklaşım, çalışmalarda ve sistem performansında sinerji yaratmakta ve performans düzeylerinin önemli ölçüde yükseltilmesine imkan sağlamaktadır. BBTY yatırımcı ve tasarım ekibinin birarada ve eşgüdüm içinde çalışmasına zemin oluşturarak sorunlara yönelik erken müdahale olanağı sağlamaktadır.

Bu yöntem bütüncül bina yaklaşımını benimser ve bir yandan tekil performans konularını öne alırken öte yandan performans alanları arasındaki (örneğin enerji ile gün ışığından yararlanma ve iç ortam kalitesi gibi) etkileşimi de içermektedir.

BBTY aynı zamanda, yer seçimi ve işlevsel programlamadan başlayarak, tasarım, yapım, işletim ve gelecekte söküm/yıkım da dahil olmak üzere bina yaşam döngüsünün tüm aşamalarını içeren bir süreç tanımlamaktadır.

Bir aşamada alınan kararlar, sonraki aşamalarda alınacak kararları etkileyecektir; dolayısıyla karar vericiler, başarı şansını azami kılmak için, yaşam döngüsündeki olası adımları bilmeli ve bunların diğer aşamalar üzerindeki olası etkilerini öngörebilmelidir.

TTMD Hakkında

TTMD; tanımdaki alanlarda Tesisat Mühendisliğinin ve topluma verdiği hizmetlerin gelişmesi için 1992 yılında kurulmuş olup, bu gün değişik disiplinlerden gelen profesyonellerin ortak amaçlar için toplandığı bir dernek haline gelmiştir. Bilgi ve Teknoloji transferini gerçekleştirmek, uluslararası platformda meslektaşlarımızı temsil etmek ve gelişmeleri anında izlemek için TTMD olarak yurtdışı meslek örgütleri ile temaslarımız devam etmektedir.

TTMD’nin amacı; öncelikle profesyonel hizmet veren meslektaşlarımızla, yeni mezun mühendisler ve bu meslekte yetişmek isteyen öğrencilerin uygulama alanındaki eğitimlerine, araştırmalarına, bilgi ve teknoloji transferine katkıda bulunmak, gerekli iletişim ve tartışma ortamının sağlamak, üniversitelerin ve araştırma kurumlarının mesleğimizle ilgili araştırmalarına katkıda bulunmaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın