İklimlendirme sektörü ihracatı yılın ilk 6 ayını yükselişle tamamladı

İklimlendirme sektörü ihracatı yılın ilk 6 ayını yükselişle tamamladı. Sektör Ocak-Haziran döneminde 2 milyar 265 milyon dolar ihracat geliri elde ederken bir önce yılın aynı dönemine göre yüzde 1,6 oranında büyüdü.

İklimlendirme sektörü ihracatı

Kilogram bazında da yüzde 6 oranında büyüyen ihracat miktarı 469 milyon kilogramdan 497 milyon kilograma çıktı. Sektör içinde en fazla ihracat artışı yüzde 43,7 ile Klima Sistem ve Elemanlarında gerçekleşirken ihracat satışı 185 milyon dolardan 266 milyon dolara ulaştı.

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, sektör ihracatında olumlu seyrin devam ettiğini söyleyerek, Türk iklimlendirme ürünlerinin dört mevsim dünyanın pek çok ülkesinde yerini aldığını ifade etti.

İklimlendirme sektörü ihracatı Mehmet Şanal

Dönem itibari ile klima sistem ve elemanları, yalıtım ürünleri, soğutma sistem ve elemanları ile havalandırma ekipmanlarının ihracatta ipi göğüslediğini söyleyen Şanal, Türkiye’nin son dönemlerde global klima markalarının üretim yeri olarak tercih edildiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin bu alanda, sahip olduğu teknolojik gelişim ve avantajlar sayesinde adeta bir üretim üssü haline geleceğinin altını çizen Şanal, “Sektör kendini geliştiriyor. Teknoloji ve ar-ge’ye yatırım yapıyor. Özellikle klima alanında memnun edici yatırımlar gerçekleşti.

Global üreticiler sektörümüzdeki gelişimi izliyor. Yatırım için ülkemizi tercih etmeleri tabi ki tesadüf değil. Sektör olarak var gücümüzle ihracat hedeflerimize odaklandık” diye konuştu.

İklimlendirme Sanayi ihracatı 2019 Yılı

İSİB’in bu sene özellikle sektörel ticari heyet organizasyonları ile yeni pazarlara kapı açacağını söyleyen Şanal, “Geçtiğimiz sene Şili, Arjantin, Tanzanya ile başlayan sektörel ticari heyet organizasyonlarımız, bu sene de artarak devam edecek.

Yılın ilk aylarında Mısır, Kolombiya-Peru ve Polonya’ya ticari heyet organizasyonları düzenledik. Bu organizasyonların sektörümüz ihracatına olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Gittiğimiz ülkelerde sadece ürün tanıtımı değil Türk iklimlendirme sektörü ve

Türkiye hakkında da ayrıntılı bilgiler veriyoruz. B2B görüşmeleri ile daha kalıcı ilişkiler kurma imkanı elde ediyoruz.

İklimlendirme Sanayi ihracatı 2019 Yılı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın