Havuzlarda pH Değeri

Klor dezenfektanı, suyun Ph değerinin  7.2 -7.6  arasında  olması halinde aktif şekilde etkilidir. Klorlu  havuz suyunda en etkin ve en çok tercih edilen  pH değeri 7.3 -7.5  arasıdır. Fakat Brom kullanılan havuzlarda pH değeri 7.2-7.8 olabilir.

Havuz pH Değeri

Toplam Alkali (Alkalinity)

Alkalite değeri 50 mg/lt altına düşmesi halinde  Ph değerinde önemli değişiklikler olmaktadır. Buda yüzme havuzlarında dezenfeksiyon ve Ph dozu ayarlamasını oldukça zorlaştırır .

Alkalite değerinin düşmemesi için  kullanılan dezenfektanların   miktarı havuzlarda şöyle olmalıdır.

Klor gazı: 180-200 mg/lt
Sıvı Klor: 120-150 mg/lt
Kalsiyum Hipoklorit: 80-120 mg/lt

Toplam alkalite düşük seviyede ise : yükseltmek  için “Ph up” adlı madde suya atılmalıdır. Havuzun beher  50 m3‘üne ( 11000 gal.)  1 kg. pH Up kullanmak suretiyle “ Toplam Alkalite “ 15 mg/lt yükselecektir.

Eğer toplam alkalite çok yüksekse 200 mg/lt  ph – down kullanılmalıdır . Beher 50 m3 suyu  2.4 kg.  pH down  konursa toplam alkalite 20 mg/lt olarak azalacaktır.

Havuzlarda pH Değeri

Alternatif Olarak

50 m3 havuza  %15 lik hidroklorik asit  (muriatik asit)den 10 lt. konursa toplam alkaliniteyi 20 mg /lt azaltacaktır. Toplam alkalinite ölçümü son derece kolaydır. Sıvı ölçümlerde damla adedi, tablet testinde ise tablet sayma metodu ile yapılır.

Sıvı metot testinde renk oluşuncaya kadar damla damlatılır. Burada Titrant (damla damla akıtılan ) denilen  madde kullanılarak  mg/lt cinsinden CaCO3 olarak “Toplam alkalite” ölçülür.

En basit metod ise tabletlerle yapılan ölçümdür. 50 ml test suyuna sıra ile tabletler atılır sarı renkten parlak kırmızı renge dönüşmeye başlayınca  bu ölçüm noktasıdır. Sayılan tabletler aşağıdaki formüle konularak  ölçüm sonucu hesaplanır.

(Tablet sayısı x 40  ) – 20 ­= Toplam alkalinite  mg/lt CaCo3

Eğer daha fazla hassasiyet gerekirse ölçüm yapılan su miktarı iki misline çıkarılır yani 100 ml yapılır . o zaman formül şu şekilde olur .

(Tablet sayısı x 20 ) – 10 = Toplam alkalinite  mg/lt CaCo3

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın