Havuz Topaklama (Flokulasyon) Nedir?

Kum filtrelerinde; kum taneciklerinin iriliğine, kum yatağının kalınlığına, filtreden geçirilen su  hızının yüksekliğine ve kir tane boyutunun küçüklüğüne bağlı olarak kirli suyun temizlenme derecesi değişir, bu duruma bağlı olarak  kirli suyun bir kısmı kum yatağından sıyrılıp tekrar havuza dönebilir.  Bu gibi hallerde havuz suyu  devamlı olarak bulutlu veya dumanlı gibi görünür.

Bu çok küçük  kir tanelerinin filtre kumu tarafından tutulabilmesi için çare, bunları daha iri topaklar haline getirecek şekilde birleştirerek kum yatağında tutulabilecek ölçüde irileştirmektir. Bu işleme kısaca topaklama (flokulasyon) denir.

Topaklama (Flokulasyon)

Bu problem daha çok açık havuzlarda ve dış etkenlerden dolayı sıkça görülecektir. Dış etkenlerden kasit, yağmurun ve rüzgarın getirdiği toz ve çamurdur.

Yüzme havuzunun suyuna, yosun parçacıkları, rüzgar esintisinin getirdiği tozlar, sporlar, böcekler ve hatta yüzücülerin  ayakları ile taşınan toprak ve beraberindeki diğer maddeler karışacaktır. İşte bu küçük kir tanelerini birbirine bağlayıp iri taneler (topaklar) haline getirmek için havuz suyuna gerekli olan topaklayıcı özellikte kimyasal madde konur  . Böylece  sudaki kirler filitre tarafından tutulur ve su berraklaşır.

Aşağıda; Havuz bakımında çok kullanılan topaklayacı kimyasl maddeler sıralanmıştır :

ALUM(aluminyum  sulfat)
PAC(polyaluminium  chloride veya aluminium hydroxychloride)
PASS(polyaluminium  sulpho  silikat)
SODYUM ALUMINATE
DEMIR III CHLORIDE HEXAHYDRATE
DEMİRIII  SULPHATE

Bu maddelerin tümü su içerisinde aynı şekilde davranırlar. Hepsi  suyun içinde jelatin gibi dağılırlar. Aluminyum  esaslı  topaklayıcı bileşikler  Ph değeri  6,5 – 7,2  arasında olan  sularda ideal kullanımlı  bileşiklerdir. Demir tuzları ise  6,5 -7,5  pH değerli sularda iyi netice verirler. Ancak  demir tuzları havuzun içersinde pas lekesi oluşturacak kalıntılar bırakabilir.  O yüzden demir bileşenlerinin  topaklayıcı olarak kullanımı büyük  oranda  değildir.

En fazla kullanılan topaklayıcılar (flokulantlar) poly tipi  PAC  ve PASS  gibi  elektronlardır. Havuz suyunda bulunan kir partikülleri negatif elektrik yüklüdürler. Poly elektrodlar ise (Katyonik’tir) pozitif yüklüdürler. Aksi adlı kutupların birbirini çekme prensibi ile, topaklayıcılar kir tanelerini kendilerine çekerek fiziki büyüme sağlarlar ve filtrenin kum yatağında tutulurlar. Katyonik poly tip electronlarda ilave olarak başka  avantajlar vardır. Tavsiye edilen miktarda topaklama malzemesi kullanılması halinde; Yosun ve bakterilerin filitreden geçemeyeceği  kesindir. Örnek olarak Cryptosporidium ve Guardia, insana bulaşan bakterilerdir .

Bunları dahi filitrede topaklama yolu ile tutma imkanı vardır. Topaklaşmış kir tanelerinin pompadan geçerken fan kanatlarında tekrar parçalanması ihtimali yoktur. Şayet topaklama maddesi , doğru Ph aralığındaki suya ve tarif edilen doğru oranlarda ve bilhassa dozaj pompası vasıtası ile kesintisiz olarak verilirse; suyun berraklaşmasında son derece iyi sonuç alınacaktır.

Kaynak: Sami Bölükbaşıoğlu Mak. Y. Mühendisi, Selim BölükBaşıoğlu Mak. Mühendisi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın