Hava Koşullandırma Cihaz ve Donanımlarında SES’in Önemi

Ses, insanların günlük hayatlarında hep karşı karşıya oldukları bir olgu. Elbette ki ses hayatın sürdürülebilmesinde önemli bir rol oynuyor. Ancak fazlası da “can sıkıyor”, şikayetlere, hatta fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara neden oluyor.

Bu koşullarda günümüzde ses kirliliği çevresel kirliliğinin en önemli konularından biri haline geldi.Dış ortam ve binaların içi gürültü çıkaran alet, araç, cihaz vb ile dolu.

Dış ortamda kentin caddesinde ilerlemeye çalışan büyük bir kent otobüsünün çıkardığı egzost gazı kadar motorundan ve diğer donanımlarından çıkan sesler de insanları rahatsız ediyor.

Yatağımızın başucundaki alarmlı saatin elektronik zil sesine uyanmaktan başlarsak, uzun bir günün sonunda biraz dinlenmek için bir kanepeye uzanmışken, iş yerinde tam işinize yoğunlaşmışken, çocuğunuz ya da hastanız tam uyumuşken, insanlar evde, işte, eğlencede hemen her yerde hem kulağa hoş gelen ve hem de sinir bozucu seslere iç içe yaşıyor.

Hayatlarından sesi çıkartmak gayreti içinde ev sahipleri ev ortamında istenmeyen sesleri en aza indirmeye giderek daha çok önem veriyorlar. İç ortamlarda “sessizlik” konforun ve müşteri memnuniyetinin en önemli unsurlarından biri haline geldi.

Artık insanların ürün seçiminde, konfor ve yüksek kaliteli ürün arayışlarında cihazın “ses”i fark yaratan anahtar bir etken olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle bu alanda standartlar daha titiz hazırlanıyor. Üreticiler rekabet üstünlüğü yaratabilmek için ses alanındaki geliştirmelerle daha fazla ilgileniyorlar ve bu konuda yatırımlar yapıyorlar.

Hava koşullandırma (HK) sistemleri iç ve dış ortamda çalışan cihazlarıyla “ses” konusuyla yakından ilgili. Dış ortamda çalışan HK cihazlarının çevresinde rahatsızlık yaratacak bir ses çıkarmaması artık daha önemli bir konu. Konfor sağlamak iddiasıyla iç ortamda çalışan HK cihazları için ses konusu daha da önemli; hatta ortamı çok iyi ısıtması ya da soğutması kadar önemli. Düşünün ki bu cihazlar gece yatak odalarımızda, sessizliğin önemli olduğu, örneğin kütüphaneler, konser salonları vb gibi sosyal ortamlarda da görev yapıyor.

Hava Koşullandırma Ses

Resim-1: Indianapolis mühendislik tesisinde hava koşullandırma cihazlarının ses değerlerinin test ediği döner kanatlı yansımalı ses odası

Tümüyle sessiz bir cihaz üretmek bugünün teknolojisiyle mümkün değil. O zaman “en sessiz” cihazı üretmek önem kazanıyor.

Ses”in giderek artan önemini üretici firmaların pazarlama ve tanıtım çalışmalarında da görebiliyoruz; hemen her ürün kataloğunda cihazın ses düzeyiyle ilgili açıklamalar daha fazla yer alıyor.

Bu süreçte yer alan, başta ürün dağıtıcıları ve satıcılarından son kullanıcılara kadar her kesimin sesler hakkında bilgili olması gerekiyor. Ürün dağıtıcıları ve satıcılarının ürünün ses bilgilerini, bu konuda belki hiç bilgisi olmayan ya da bilgisi lise fizik dersinden aklında kalanlarla sınırlı olan son kullanıcılara doğru olarak açıklayabilmeleri için sesin nasıl üretildiği, ses seviyesinin nasıl ölçüldüğü ve karşılaştırmaların nasıl yapıldığı gibi temel konuları anlamaları, bu konudaki standartları bilmeleri önem kazanıyor.

Bu kısa makalede, sesle ilgili temel konularda temel kavramlara ve CARRIER’ın deneyimlerine bağlı olarak bilgilendirme yapılması hedefleniyor.

Makalenin Devamı

12-%20Hava%20Ko%C5%9Fulland%C4%B1rma%20SES%20%C3%96nemi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın