Hassas İklimlendirmede In Row / In Rack Uygulamalar, Coolside Evo

Bu makalede bilgisayar ve server odaları, veri bankaları, telefon santralleri gibi ortamlarda yüksek ısı yoğunluklu hassas iklimlendirme süreçleri için sistem düzenleme esasları ve bazı uygulama örnekleri inceleniyor. Bu çalışmada RC GROUP-COOLSIDE EVO hassas klimalarda uygulanan direkt genleşmeli veya su soğutmalı sistemler için tasarım olanakları ve sistemlerin açıklanması esas alınmıştır. Değişik ürün veya sistemler için üreticinin önerileri esas alınmalıdır.

Hassas iklimlendirme Coolside Evo sistemlerinde yatay hava akışlı klimalar için sıralı ( in row) yerleştirme öngörülür. Bu uygulamada sunucuların gerçek ihtiyacı incelenerek ve buna göre uygun bir yerleştirme yapılarak sıcak noktaların (yerel ısı kaynakları) “hassas kontrol”ünde önemli üstünlükler sağlanır.

Başka bir önemli üstünlük parçalı (modular) sistemin, yerleştirmenin değiştirilmesi gerektiği zaman düzenleme planlamasının hızlı ve ekonomik bir şekilde yapılmasını sağlayan özelliğinden kaynaklanır. CoolsideEvo sistemi direkt genleşmeli sistemler için uygundur. Hava veya su soğutmalı veya bir su soğutucu tarafından sağlanan soğuk sulu yoğuşturucu ile birlikte de çalıştırılabilir.

“Sıcak” ve “Soğuk” Koridorlar

Coolside Evo sisteminin mantığı “Sıcak” ve “Soğuk” koridor (hot/cold aisle) düzenlemesine dayanır. Uygulamada üzerinde elektronik donanımların yerleştirildiği raf (in rock) sıraları, aralarında sıcak ve soğuk geçitler oluşacak şekilde düzenlenir.

Raf sırasında bulunan Coolside Evo soğutma birimleri soğutulacak sıcak havayı emerken, raflardaki elektronik donanımların soğutulması için kullanılan soğuk hava bu işlem sırasında ısınır ve dolap sırasının arka tarafından “sıcak geçit”e boşaltılır.

Elektronik donanımları soğutmak için gereken soğuk hava rafa emilirken Coolside Evo soğutma birimi soğutulmuş ve filtrelenmiş havayı soğuk geçite boşaltır.

Coolside Evo In Row In Rack Uygulamalar

Makalenin Devamı

20-%20Coolside%20Evo

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın