Haberleşen Merkezi Fancoil Uygulaması

Örnek uygulamada farklı  çalışma modlarına sahip ve enerji verimliliğine uygun, bir otel uygulaması için dizayn edilmiş örnek fancoil uygulaması yer almaktadır.

fancoil otomasyon

1- Sistem Tarifi

Sistem fidelio arabirimini kullanarak merkez işletim sistemi fidelio ile haberleşir ve odanın unoccupied, occupied bilgilerini alır. Bu bilgilere göre her odanın fcu çalışma senaryosunu aktif veya deaktif eder.

1.1- Fcu

Fcu cihazı mahal sıcaklık sensörü + set değeri özellikli ve çalışma durumunu gösterir LCD ekranlı duvar modülü, 3 hızlı fan, 1 adet on/off ısıtma vanası ve 1 adet on/off soğutma vanasından oluşur.

1.2- Kontrol Haberleşme Sistemi

Her odada en az 1 adet olmak üzere FCU kontrolör bulunmaktadır. Bu kontrolör mahal sıcaklığı ve set değerinin takip eden duvar modülüne bağlıdır. Kontrol cihazı sıcaklık ve set değeri bilgilerini bu modülden alır ve çalışma durumunu da modül üzerinde bulunan LCD ekran üzerinde belirtilir. Buna göre cihaz devrede iken (occupied) ve cihaz devre dışı ise (unoccupied) bilgileri LCD ekranda gösterilir.

Her FCU kontrolör merkezi BMS sitemine , IP çıkışlı bir merkezi yönetici ile bağlanır. Merkezi yöenticiler FCU kontrolörlerin Merkez ve diğer DDC’ler ile haberleşmesini sağlar ve belli bir kat programını hafızasında barındırır. Kat programları gibi senaryolar Merkezi Yönetici aracılığı ile yapılır.

2- Sıcaklık Kontrolü

Oda FCU sıcaklık kontrol sistemi, oda girişinde bulunan energy saver kartının slota takılması ile devreye girer.

Oda sıcaklığı kontrolü kart slotta değil iken devrede değildir. Fakat komşu mahallerin olumsuz etkilenmemesi ve olası bir check-in durumuna hazırlıksız yakalanmamak için oda sıcaklığının 28°C’nin üstüne çıkması durumunda sistem mahal 26°C’ye dönene kadar soğutma yönünde devreye girer. Aynı şekilde oda sıcaklığının 16°C’nin altına düşmesi durumunda oda 18°C’ye ısıtılır. 16°C – 28°C arasında FCU çalışmaz. Ayrıca kış mevsiminde donma koruması sağlayabilmek açısından mahal sıcaklığının 8°C’nin altına düşmesi durumunda 9°C’ye kadar ısıtma yapılır.

fancoil Sıcaklık Kontrolü

Müşterinin odaya girip kartını okutması ile sistem devreye girer. Mahal sıcaklığı ve set değerine göre sistem tarafından ısıtma-soğutma yükü belirlenir (TerminalLoad).

2.1-Isıtma Kontrolü

Mahal sıcaklığı, mahal set değerinden 1°C daha düşük ise ısıtma yükü artmaya başlar ve on/off vana açar. Yükün artması ile sırası ile 1., 2. ve 3. Fan hızları devreye girer. Sıcaklık set değerine yaklaştıkça devreye giren fan hızları, sırası ile bir önceki hızın devreye girdiği yük değerinde devreden çıkarlar. Bu yük değerleri 20%, 60% ve 80%’dir.

2.2-Soğutma Kontrolü

Mahal sıcaklığı, mahal set değerinden 1°C daha yüksek ise soğutma yükü artmaya başlar ve on/off vana açar. Yükün artması ile sırası ile 1., 2. ve 3. Fan hızları devreye girer. Sıcaklık set değerine yaklaştıkça devreye giren fan hızları, sırası ile bir önceki hızın devreye girdiği yük değerinde devreden çıkarlar. Bu yük değerleri 20%, 60% ve 80%’dir.

2.3-Set Değeri

Oda set değeri iki bileşenden oluşur.

-Kat set değeri – otomatik değeri otel genelinde verilebilen global bir set değeridir. İstenirse kat bazında değiştirilebilecektir.
– Oda bağıl set değeri – müşterinin odadaki modülden verebileceği ±5°C aralığındaki set değeri değişimi.

Örnek olarak:

Otel global set değeri 23°C ise, kat set değerinin otomatik değeri 23°C olacaktır. Eğer operatör bu set değerini 24°C olarak değiştirir ise o katın genel set değeri 24°C olacaktır. Bu durumda:

-Müşteri odasındaki modülden +2°C değişim verirse oda set değeri 26°C olacak, sistem oda sıcaklığını ±1°C ZEB içinde tutacaktır. Kısaca FCU yukarıdaki şartlarda 25°C – 27°C değerleri arasında çalışmayacaktır. Sistem 25°C’nin altına ısıtacak, 27°C’nin üstünde soğutacaktır.

ZEB (Zero Energy Band) : Sıfır Enerji Bandı – Sistemin çalışmadığı energy saving aralığı. Bu değer Maryot Projesinde ±1°C olmak üzere toplam 2°C olarak seçilmiştir.

3- Kat Isıtma İhtiyacı

Kattaki her FCU kontrolörünün ısıtma ihtiyacı Merkezi Yönetici tarafından takip edilir. Bu değerlerden, ekrandan verilen set değerinin (ör: 30%) üstüne çıkanlar ve bu değeri belli bir süre (ör: 10 dak.) ile koruyanlar varsa bu odalar ısıtma ihtiyacı göstermiş kabul edilirler. Sistem, ısıtma ihtiyacı gösteren odaların sayısını tespit eder ve bu sayı belli bir değerin (ör: 3 oda) üstünde ise ve bu durumu belli bir süre (ör: 1 dak.) korursa o kat ısıtma ihityacı göstermiş kabul edilir. Isıtma ihtiyacı, ihtiyaç gösteren oda sayısı belli bir eksilmeye (ör: 2 oda) uğrarsa belli bir süre sonunda (ör: 10 dak.) iptal edilir. Bu bilgi tüm katlardan toplanır ve ısıtma ihtiyacı gösteren kat var ise FCU ısıtma pompaları çalıştırılır.

fancoil Isıtma İhtiyacı

4- Kat Soğutma İhtiyacı

Kattaki her FCU kontrolörünün soğutma ihtiyacı Merkezi Yönetici tarafından takip edilir. Bu değerlerden, ekrandan verilen set değerinin (ör: 30%) üstüne çıkanlar ve bu değeri belli bir süre (ör: 10 dak.) ile koruyanlar varsa bu odalar soğutma ihtiyacı göstermiş kabul edilirler. Sistem, soğutma ihtiyacı gösteren odaların sayısını tespit eder ve bu sayı belli bir değerin (ör: 3 oda) üstünde ise ve bu durumu belli bir süre (ör: 1 dak.) korursa o kat soğutma ihityacı göstermiş kabul edilir. Soğutma ihtiyacı, ihtiyaç gösteren oda sayısı belli bir eksilmeye (ör: 2 oda) uğrarsa belli bir süre sonunda (ör: 10 dak.) iptal edilir. Bu bilgi tüm katlardan toplanır ve soğutma ihtiyacı gösteren kat var ise FCU soğutma pompaları çalıştırılır.

fancoil Soğutma İhtiyacı

5- Kat Kullanım Dışı Modu

Otelin çalışma şartları gereği belli katların devre dışı bırakılması gerekirse operatör bunu ekrandaki belli bir noktadan belirleyebilir. Böylece tek noktadan kattaki tüm FCU’lar durdurulur.

6-Yangın Modu

Fcu kontrolörün hizmet ettiği odanın bulunduğu kattan yangın alarmı alınırsa 5 dak. sonra alarm alınan kattaki FCU’lar durdurulur. Alt veya üst katlardan yangın alarmı alınırsa 10 dak. için sistem normal çalışmasına devam eder. 10 dak. sonunda yangın alarmı hala devam ediyor ise tüm katlar devre dışı bırakılır.

Kaynak: Airtek

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın