Gaz Kaçak Dedektörü Montajı

Gaz kaçak dedektörü veya gaz alarm cihazı tutuşabilir gazları erken algılayan bağımsız bir cihazdır. İç ortamdaki gaz sızıntısı yoğunluğunu ölçmek için tasarlanmıştır. Gaz sızıntısı seviyesi önceden belirlenmiş belli bir eşik değerinin üzerine çıktığında, gaz kaçak detektörü ışıklı ve sesli uyarı verir. Gaz yoğunluğu bu eşik değerinin altında ise gaz detektörü normal çalışma konumuna geri döner. Bu sayede gaz sızıntılarının vermiş olduğu zehirlenmeler, patlamalar ve yangınların önüne geçilir.

Bir gaz alarm dedektörü ve sistemi şu ana elemanlardan oluşur:
1. Algılayıcı Sensör
2. Elektronik Değerlendirme / Gösterge / Kontrol Panosu
3. Sesli/Işıklı Uyarı Düzenekleri
4. Otomatik Gaz Kesme Ventili

Gaz Kaçak Dedektörü

Bu sistemler yukarıda temsili resmi verilen ilk üç elemanını kendi içinde barındırabilen küçük ölçekli dedektörler halinde olabildiği gibi hepsi ayrı ayrı bir gelişmiş sistem bütününü oluşturan şekilde de olabilir.

Gaz Kaçak Dedektörü Bağlantı Şeması

Alarm cihazının yeri belirlenirken, sızan gazın en fazla birikme olasılığı olan yere öncelik verilmelidir. Cihaz şu noktalara konulmamalıdır:
– Ocak üstü, davlumbaz üstü aspiratör ile bitişik
– Ağır kokulu yerler
– Dışarıdaki herhangi bir yer
– Dolap gibi kapalı yerler
– Pencere yakını, buhar olan yerler, çok sıcak yerler
– Cihaz aspiratöre 1.5 metreden daha fazla yaklaşmamalıdır. Duş, lavabo, veya evyeden su sıçramayacak kadar uzağa konulmalıdır. Cihazın önünü kapayacak şekilde mobilya veya eşya koymayınız. Gaz alarm cihazını, gaz ocağından veya diğer kaçak olabilecek noktalardan en fazla 2m uzaklığa monte ediniz.

Gaz Kaçak Dedektörü Montaj Yeri
– Bir gaz kaçak dedektörü 50 metrekare büyüklüğe kadar bir mekanı koruyabilir. Çok büyük bile olsa, duvar veya bölmelerle ayrılmış her farklı mekan için ayrı bir gaz algılama cihazına gerek vardır.
– Gaz detektörü rahat gözlemlenebilecek ve test edilebilecek bir yere monte edilmelidir.
– Detektör gaz sızıntısı olması muhtemel veya gaz ile temaslı aletlerin yakınına monte edilmelidir.
– Montaj esnasında cihaz sarsılmamalı, düşürülmemeli veya darbeye maruz bırakılmamalıdır.
– Gaz detektörü sarsıntı meydana getirebilecek buzdolabı , klima vb. cihazların üzerine veya yakınına monte edilmemelidir.

Gaz kaçak dedektörü uzman bir kişiler tarafından monte edilmelidir.

Gaz Kaçak Dedektörü Tekli Bağlantı Montaj Şeması:

Bir gaz alarm sinyal çıkışına otomatik olarak kumanda etmesi istenen bir veya birden fazla cihaz (valf, siren, aspiratör) bağlanmasına tekli montaj denir.

Gaz Kaçak Dedektörü Bağlantı Şeması

Gaz Kaçak Dedektörü Çoklu Bağlantı Montaj Şeması:

Birden fazla gaz alarm cihazının çıkış sinyallerini birbirine birleştirerek, otomatik olarak kumanda edilmesi istenen tek bir cihaza bağlanmasına çoklu veya paralel montaj denir.

Gaz Kaçak Dedektörü Çoklu Bağlantı Şeması

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın