Fırın İç Hacmindeki Isıl Düzgünlüğün Parametrik İncelenmesi

Fırınların tasarımında iç hacimdeki sıcaklık dağılımına ait ısıl düzgünlüğün sağlanması en önemli hedeflerden biridir. İç sıcaklığını 500 ˚C civarına yükselterek kendi kendini temizleyen pirolitik fırınlarda ise bu sıcaklık dağılımıyla birlikte özellikle pirolitik yüzey olarak tanımlanan alt ve yan yüzeylerdeki ısıl düzgünlüğün önemi daha da artmaktadır.

Isıl düzgünlüğe ve akış dağılımına etki eden önemli parametreler arasında fırın içinde bulunan fan üfleme menfezlerinin konumu ve boyutları yer almaktadır.

Bu çalışma kapsamında, geliştirilen kullanıcı tanımlı fonksiyonlar, fırının çalışma koşullarını daha gerçekçi simule edecek şekilde iyileştirilmiştir.

Daha sonra bu fonksiyonlar ile hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) programı kontrol edilerek, pirolitik çalışma programı sırasında, fırının termostattan aldığı sıcaklık bilgisine göre ısınma ve soğuma davranışının zamana bağlı analizi gerçekleştirilmiştir.

Fırın içerisindeki ısıl düzgünlüğün iyileştirilmesine yönelik fan üfleme menfez tasarımları parametrik olarak sayısal model için incelenmiştir. Ayrıca, fırın pirolitik yüzeylerinde iyileştirmeler yapılırken, fırın iç hacmi içerisindeki ısıl düzgünlük de araştırılmıştır.

Makalenin Tamamı

2017-065

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın