Farklı İklim Bölgelerinde Otel Yapıları

Türkiye’de kullanılan yapı üretim yöntemi enerji verimliliği açısından olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Yapının bulunduğu bölgenin iklimsel özellikleri göz önünde bulundurulmadan yapılan tasarımlar ve plansız kentleşme sonucunda ortaya çıkan tekdüze yapılaşma yapılarda enerji kullanımını belirgin derecede arttırmaktadır.

Bu çalışmanın amacı Türkiye’nin beş farklı iklim bölgesi için otel yapılarının plan tiplerini ısıtma ve soğutma için harcanan enerji açısından karşılaştırarak her iklim bölgesi için seçilen pilot ilde en verimli biçimlenişi belirlemektir.

Yapılan hesaplamaların değerlendirme ölçütü, farklı fonksiyondaki yapılar için değişkenlik gösterir. Bu çalışmada otel yapıları incelendiğinden, değerlendirmeler farklı biçimlerdeki yapılarda kat başına düşen ve yatak başına düşen ısıtma ve soğutma yükünün miktarı açısından yapılmıştır.

Kat alanı ve ısıtılan hacim sabit tutularak modellenen yatak katlarında oda sayıları farklılık göstermektedir. Bu sebeple, sonuçlar yatak katı ve yatak başına düşen enerji miktarı açısından karşılaştırıldığında en verimli sonucun elde edildiği biçimlerin farklılaştığı görülmüştür.

Makalenin Tamamı

2015-103

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın