Evde Elektrik Tasarruf Önerileri

Evlerimizde ısınmak için odun, kömür, doğal gaz, petrol ve elektrikten, yolculuk yapmak için kullandığımız taşıtlarda petrolden, her evde bulunan buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, televizyon, bilgisayar gibi cihazları çalıştırmak için elektrik enerjisinden yararlanıyoruz. Enerjiye modern hayatın her aşamasında ihtiyaç duymakta ve kaçınılmaz olarak kullanıyoruz. Elektrik enerjisi ise yaşamımızı konforlu hale getirirken hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Ancak enerji kaynakları sonsuz değildir ve enerjiyi en etkin şekilde kullanarak günlük yaşantımıza herhangi bir olumsuz etkisi olmadan kaynaklarımızdan daha etkin şekilde yararlanabiliriz. Bu konuyu yalnızca enerji tasarrufu olarak değil, hayat tarzı olarak benimsersek hem standartlarımızı düşürmemiş hem de gelecek nesillere daha güzel bir dünya bırakma şansını elde etmiş oluruz. EnCazip tedarikçi değiştirme servisi olarak tam da bu amaç uğrunda sizlerin enerji tasarrufu yaparak kaynaklarımızı daha verimli kullanabilmeniz için pratik önerileri sıraladık. Bu bilgiler ışığında kendiniz için küçük ancak insanlık için büyük önlemlerle enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Enerji Tasarrufunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Evinizde Kolaylıkla Uygulayabileceğiniz Enerji Tasarrufu Önerileri

• Aydınlatma için floresan ampulleri tercih edin. Floresan ampuller akkor ampullere göre 10 -15 kat daha uzun ömürlüdürler ve 40 Watt’lık bir floresan ampul, 100 Watt’lık bir akkor ampulden daha fazla ışık üretir.

• Elektrikli aletleri satın alırken enerji sınıflarının tasarruflu olmasına özen gösterin. A sınıfı ve üzerinde sınıflandırılmış olan cihazları kullanarak önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

• Elektrikli süpürgenizin torba ya da haznesini düzenli olarak temizlemeniz, temizliğin kısa sürmesini sağlarken süpürgenizin emiş gücünü artırır ve böylelikle aynı enerji ile daha fazla temizlik yaparsınız.

• Saçlarınızı saç kurutma makinası kullanmadan önce havlu ile kurularsanız saç kurutma makinesini daha az kullanır, böylelikle enerji tasarrufu yaparsınız.

• Sıcak su için güneş enerjisinden faydalanın. Bu yöntemi hem içme suyu için, hem de kullanma suyu için deneyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında içme suyunuzu cam bir sürahinin içinde bir süre güneş ışığının altında bıraktıktan sonra kaynatırsanız önemli ölçüde enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Ayrıca bir fincan çay için kaynatılan iki fincan su enerji tüketimini iki kat artırır.

• Evinizde kullandığınız televizyon, DVD oynatıcı, müzik seti gibi cihazların bekleme (stand-by) konumunda da elektrik harcamaya devam ettiklerini unutmayın. Bu cihazları stand-by konumunda bekletmek yerine kullanmadığınız zamanlarda prizden çıkartın.

• Kapı ve pencere kenarlarında bulunan çatlakları kapatarak ısı yalıtımınızı artırabilirsiniz. Böylelikle evinizdeki sıcak hava dışarı çıkmayacak, dışarıdaki soğuk hava da içeri girmeyecektir. Bu şekilde iklimlendirmede enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Odanızın kapı altı, pencere kenarları gibi soğuk hava giren yerleri tespit edip, çeşitli yalıtım sistemleri ile kapayarak sıcak havanın içerde kalmasını kolaylıkla sağlayabilir ve bu şekilde enerji tasarrufu sağlanır.

• Evinizde bulunan pencerelerinize ısı yansıtıcı film uygulayarak güneş ışınlarının evinize girmesini azaltarak soğutmada enerji tasarrufu sağlarsınız. Kullandığınız cam filmleri sayesinde pencereleriniz ile oluşan aşırı sıcağı engellemiş olursunuz. Bu film sayesinde ortamdaki sıcaklık korunur ve klimanızın gücünü daha az kullanmış olursunuz. Bu şekilde güneşin zararlı ışınlarından da korunmuş olursunuz.

• Camlarınızda panjur kullanın. Özellikle de güneş ışınlarından korunmak amacı ile var olan panjurlar ortamın ısısının korunmasına önemli ölçüde katkı sağlamaktadır.

• Binanızda ve özellikle de çatınızda açık renkli yalıtıcı boyalar kullanın. Bu şekilde önemli ölçüde ısı yalıtımı sağlamış olursunuz. Boyaların yüksek yansıtma özelliği sayesinde de dairelere gelen ışık yüksek olur. Sizler de bu sayede dairenize ulaşan ışık sayesinde dairenizi daha iyi aydınlatmış olursunuz. Bu durum da sizlere yine enerji tasarrufu imkanı sağlamış olur.

• Isıtıcı ayarlarının sabit kalması oda sıcaklığını da sabit hale getirir. Oda sıcaklığına göre ayarı kısar ya da yükseltirseniz cihazın çalışma sistemi de bozulur ve elde edilecek enerji tasarrufu oranı da düşer. Bu nedenle de evde olmasanız bile sabit bir ayar seçin ve cihazın özellikle kış konumunda tek bir ısıda çalışmasını sağlayın.

• İki lambadan birini söndürmek tasarruf, aynı aydınlatmayı sağlayan daha az enerji tüketen ampullerin kullanılması ise verimliliktir.

• Zamanlayıcılar, fotoseller, ya da yaklaşım sensörleri ile aydınlatmanın kontrol edilmesi enerji tasarrufu sağlar.

• Dekoratif lambalar ışığı sizin istemediğiniz yönlere gönderir. Açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.

• Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 Watt’lık bir halojen lamba, iki kat fazla Watt’lı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yine aynı aydınlatma elde edilir.

• Isının ve dolayısı ile enerjinin boşa gitmesini engellemek için tencere ve tavanızın genişliğinin ocağınızla aynı boyutta olmasına dikkat edin.

• Yemekleri fırınınızın üst raflarına koyarak pişirme sürenizi %20 azaltır ve enerji tasarrufu yaparsınız.

• Bulaşık makinenizin kurutma özelliğini kullanmayın. Yıkama işlemi bittiğinde makinenizin kapağını açın; içindekiler hava ile kendiliğinden kuruyacaktır.

• Çamaşır makinenizi 30°C’de çalıştırın ve kurutma makinesi kullanmak yerine çamaşırlarınızı asarak kurutun.

• Radyatörlerin üstünü örtmeyin ve gereksiz ısı kaybından kaçının.

• Cep telefonlarının şarj aletleri, şarj etme işlemi tamamlandıktan sonra bile akım çekmeyi ve enerji harcamayı sürdürür. Telefonları şarj ettikten hemen sonra şarj aletini prizden çıkarın.

• Oda termostatı oda ısısını sabit tutmakla birlikte oda sıcaklığına göre cihazınızın fazla çalışmasını durdurmaktadır. Bu sayede de tasarruf etmenize imkan sağlar. Aynı durum termostatik vana için de geçerlidir. Termostatik vana takılan kaloriferlerinizin ısısına kendiniz karar verebilirsiniz. Bu sayede sıcak olmasını istediğiniz odalarınız sıcak ılık olmasını istediğiniz odalarınız ılık olur ve boş vere kullanmadığınız odaların kaloriferlerini çalıştırmayarak tasarrufu elde etmiş olursunuz. Fakat bu iki cihazı bir arada kullanamazsınız. Bu nedenle de birini tercih etmeniz gerekmektedir.

Enerji Tüketimi ve Tasarrufu Hakkında İlginç Veriler

• Evlerde kullanılan elektriğin %20’si aydınlatma için kullanılmaktadır.

• Oda sıcaklığı oturma odaları için 19°C – 21°C yatak odaları için 16°C – 18°C aralığındadır. Kış günlerinde ortam sıcaklığındaki 1°C’lik azalma ile %5 ile %7 arasında enerji tasarrufu elde edebilirsiniz. Benzer tasarruf fırsatları yaz aylarında klima kullanımı için de geçerlidir.

• Ülkemizin elektrik tüketim profili incelendiğinde elektrik enerjisinin sanayide %63.2, konut ve ticarethanelerde % 28.2, resmi dairelerde %4.5 ve sokak aydınlatmasında %4.1 oranında tüketildiği görülmektedir.

• Türkiye’de enerji üretimi yılda %4 ile %5 arasında artarken elektrik tüketimi %7 ile %8 arasında artmaktadır.

• Türkiye’de bir yılda kişi başı tüketilen enerjinin dörtte üçü ithal edilmektedir. Yani kişi başı yıllık enerji ithalatı 500 Amerikan Doları civarındadır. Bu veriler göz önüne alındığında ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak için yerli enerji kaynaklarının kullanılması ve enerjide verimliliğin sağlanması çok ama çok yüksek önem taşımaktadır.

İhtiyaca Göre Enerji Tasarrufu

Bulaşık Makinası Kullanımında Tasarruf

Yeni alacağınız cihazlarda enerji kullanım grafiğini inceleyin. Yıldız sayısına bakarak o ürünün ne kadar elektrik harcadığını değerlendirmek mümkündür. Yüksek enerji tasarrufu yapan ürünlerde fiyat farkı olabilir ama elektrik faturanız daha az geleceği için uzun vadede bu farkı kapatabilirsiniz. Eğer yeni makine satın alabilecek durumda değilseniz, günlük rutininizi biraz değiştirerek elektrik harcamalarınızı azaltabilirsiniz.Çoğu evin olmazsa olmazı bulaşık makineleri, elektrik faturalarımızı artıran beyaz eşyalar arasında yerini almaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran ürünlerin başında gelen bulaşık makinelerini kullanırken bazı noktalara dikkat ederek bu cihazların elektrik tüketimini düşürebilir, bir yandan hayatınızı kolaylaştırırken diğer yandan elektrik faturanızı kabarmasını engelleyebilirsiniz. Sizler için bulaşık makinası kullanımında tasarruf sağlayacağınız etkenleri araştırdık. Aşağıdaki maddeleri uyguladığınız durumda elektrik faturanızdaki düşüşü göreceksiniz.

• Tabaklarınızın bulaşık makinasına konulmadan önce peçete yardımı ile sıyrılmasının daha az elektrik, su ve deterjan kullanımına neden olacağını unutmayınız.

• Bulaşık makinası kullanımında tasarruf sağlamak için yıkama bittikten sonra makinanın kapağını açarak kurutma sağlayınız.

• Bulaşık makinanızı kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırmaya özen gösterin.

• Bulaşık makinası alırken düşük sıcaklık ayarlı program seçenekli olmasına dikkat edin. Aksi takdirde bulaşık makinası kullanımında tasarruf sağlamanız minimuma düşer.

Elektrik ve su insanların ortak hazinesidir. Gereğinden fazla kullanılan su ve elektrik diğer insanların gerektiğinden az kullanmasına sebep olur.

Ütü Kullanımından Tasarruf

Okullarda giderek yaygınlaşan enerji tasarrufu konularıyla küçük yaştaki çocuklara enerji tasarrufunun zorunlu olduğu aşılanmıştır. Pek çok küçük ayrıntı enerji kaybına yol açmaktadır. Bu gibi konulara dikkat edilmemesi büyük miktarlarda enerjiyi boşa harcamaktadır. Enerjinin azalması sağlığımız açısından da tehlike teşkil etmektedir. Aşağıdaki maddeleri evinizde ve işyerinizde uyguladığınız takdirde hem sağlığınıziçin hem de bütçeniz için fayda sağlamış, maksimum oranda ütü kullanımında tasarruf etmiş olursunuz.

• Giyeceklerinizin düzgün bir şekilde asılması ütü ile daha az vakit geçirmenize, dolayısı ile daha az enerji tüketmenize neden olacaktır.

• Ütünüzün ısısı yeterli olacağından ütüleme işlemi bitmeden 5 dakika önce ütünüzü fişten çekmeniz ütü kullanımında tasarruf sağlar.

• Ütü kullanımında tasarruf etmek için ütünüzün termostatını kumaş cinsine göre en düşük seviyeye ayarlayın.

• Ütünüzü satın alırken buhar ayarlı ve buhar kapasitesi yüksek, termostat ayarlı ve şebeke suyu kullanımına uygun olmasına özen gösteriniz.

•  Çamaşırlar nemliyken toplayıp, ütülemek gereklidir. Bu yöntem sizin ütü ile daha az vakit geçirmiş ve maksimum elektrik tasarrufu sağlamış olursunuz.

• Çamaşırlar radyatör üzerinde kurutulmamalıdır.

Dünyamız gitgide kalabalıklaşıyor ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak insanların enerjiye olan ihtiyacı gittikçe artıyor. Ancak ne yazık ki insanlar çoğalırken enerji kaynakları aynı hızla artmıyor. Enerji kaynaklarımızı tüketirken bizden sonra gelecek olan kuşakları mutlaka düşünmemiz lazım. Bizde sonra gelecek nesillere de yaşamaları için gerekli olan kaynakları bırakmamız lazım. Bu düşünce ile ilerlediğimiz sürece enerji tasarrufu konusunda her zaman ileri düzeyde oluruz.

Fırın Kullanımından Tasarruf Sağlayacağınız 6 İpucu

Elektrik tasarrufu yapmak, küresel ısınmaya karşı alınan bir önlem ve uzun vadede para biriktirmeye yarayan bir yol olarak çifte amaca hizmet eder. Ev ve ofisinizde bulunan bütün elektrikli aletler çok daha verimli duruma getirilebilir. Bu amaçla hem ülkeye hem de bütçemize katkı sağlamak adına çok ufak ve uygulaması rahat pratiklerle faturanızı minimum tutara düşürmek istemez misiniz? Aşağıdaki maddeleri evinizde uygulayarak fırın kullanımında tasarruf sağlamanız için araştırdık. Uygulayın ve kazanın!

• Fırınınızda yiyecek pişirirken fırın kapağını gereğinden fazla açmamak fırın kullanımında tasarruf  sağlayacaktır.

• Fırın kullanımında tasarruf etmek için gerekli olmadıkça ön ısıtma yapmayın ya da ön ısıtma süresini kısa tutun.

• Donmuş bir yiyeceği fırında çözmek yerine, daha uzun sürede oda sıcaklığında çözülmesini beklemek hem sağlık hem de elektrik tasarrufu açısından önemlidir.

• Fırını toplam pişirme süresinden bir kaç dakika önce kapatarak aile bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.

• Metal kaplar yerine seramik ve cam kaplar tercih edilmeli.

• Fırını haftada 1 kez çalıştırın ve mümkünse aynı anda birkaç çeşit şey pişirin. Böylece aynı ısıyı ve süreyi kullanarak elektrik tasarrufu eder ve fırının tekrar tekrar enerji sarf etmesine sebep olmazsınız.

Enerji verimli cihazlar biraz daha pahalı olabilir fakat yıllar süren kullanımda size tasarruf sağlayacaktır. Elektrik ile çalışan her cihaz için bu geçerlidir, ürün satın alırken daha fazla harcamak yıllar içerisinde çok büyük tasarrufları getirebilir. Sizde fırın kullanımında tasarruf etmek için enerji verimli cihazları kullanın ve kazanın.

Buzdolabı Kullanımından Tasarruf Sağlayacağınız 10 Etken

Buzdolabı deyip geçmeyelim. Zira evimizde tükettiğimiz elektriğin oldukça önemli bir miktarını tek başına çeker. Ayrıca evimizde mevcut elektrikli cihazlar içinde sürekli çalışan tek cihazdır. Alınacak bazı basit tedbirlerle evlerde tüketilen elektrik enerjisinden ciddi oranda tasarruf ediebileceği ve faturanın düşürülebileceğini gözlemledik. Birkaç madde de buzdolabı kullanımında tasarruf  etmenin yolları şunlardır:

• Buzdolabınızı fırın radyatör gibi ısı üreten gereçlerden uzağa yerleştirmek buzdolabı kullanımında tasarruf sağlar.

• Buzdolabınızda aşırı buzlanma gözlemlediğinizde buzların çözülmesini sağlayın.  Aşırı buzlanma enerji tüketimini artırır ve elektrik tasarrufu sağlamanıza engel olur.

• Buzdolabınızı yerleştirirken sağında ve solunda boşluk bırakın.

• Güneş ışıklarından olabildiğince uzak tutun.

• Buzdolabı kullanımında tasarruf etmek için mevsimsel ayarlarını zamanında yaptırmanız gerekmektedir.

• Yemeklerinizi buzdolabına koymadan önce soğumasını bekleyin.

• Buzdolabınızın kapılarının hava sızdırmaz olmasına dikkat edin.

• Dolabın altında ve arkasında bulunan bobinleri yılda iki defa temizleyin.  Temizlenmediği zaman yüzde 25 oranında daha fazla enerji tüketimi sağlamış olursunuz.

• Derin dondurucudan alacağınız bir buz parçasını dolabınızın ortasına koyarak, enerji harcanmasını yüzde 5’e kadar azaltmış,buzdolabı kullanımında tasarruf  sağlamış olursunuz.

• Yiyecekler buzdolabına ağzı açık veya fazla ambalajlanmış olarak konulmamalı.

Günlük hayatımızda kullanmamız gereken enerji miktarını en aza indirerek hem çevreye hem de dolaylı olarak sağlığımıza kötülük yapmamış oluruz.

Televizyon Kullanımından Tasarruf Sağlayacağınız 2 Etken

Enerji hayatımızı devam ettirmemiz için ihtiyaç duyduğumuz temel güçtür. Enerji olmadan yaşamımızı devam ettirebilmemiz mümkün değildir. Enerji ihtiyaçlarımızı elde etmek için tükettiğimiz çeşitli varlıkları harekete geçiren temel güçtür. Kullandığımız elektrikli aletler bekleme konumunda da elektrik tüketmeye devam ederler. Bu oran çalışırken tükettiğinin yaklaşık % 5-7 arasıdır. Daha çokta olabilir.

Evinizde bekleme yani “Standby” konumunda bıraktığınız 5 cihaz olsa ( Televizyon, Müzik Seti, Bilgisayar vb.) bu 5 cihaz ortalama saatte 4-5 Watt enerji çekmeye devam eder. (Bu değer daha da fazla olabilir.) Yani kısaca özetlemek gerekirse kullanmadığınız bu elektrikli aletlere boşu boşuna harcama yapmış olursunuz. Bunun önlenmesi adına birkaç maddede televizyon kullanımında tasarruf etmenin yolları şunlardır:

• Televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatmak enerji tasarrufu sağlar (LED, LCD ve plazma televizyonların için bu durum geçerli değildir).

• Televizyon kullanımında tasarruf sağlamanın bir yolu da televizyonun sesini kısık tutmaktır.

Bu, ilk başta küçük çaplı bir elektrik tasarrufu gibi gözükse de aslında büyüktür. Çünkü bu enerjiyi cihazlarımızı hiç kullanmazken boşu boşuna harcarız. Bu şekilde 10.000 daire olsa ortaya çıkacak tasarrufa dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu madde hem kişisel hem de ülkemiz açısından önemlidir.

Elektrikli Su Isıtıcısı (Kettle) Kullanımında Tasarruf Sağlayacağınız 4 Etken

Muhtemelen bu ay elektrik faturasının çarpmadığı vatandaş sayısı yok denecek kadar azdır. Hepimiz elektrik faturaları derdinden yakınırız. Bu demek oluyor ki; evinizde ve ofisinizdeki bekleme modunda olan elektrikli aletleri düğmesinden kapatmak yerine fişini çekmeniz elektrik tasarrufu sağlayacaktır. Prize takılı her elektrikli alet kumandayla ve ya kapatma tuşundan kapatılsa bile elektrik harcamaya devam eder. Aşağıda birkaç madde ile elektrikli su ısıtıcısı kullanımında tasarruf durumunu maksimuma yükseltecek ipuçları verilmiştir.

•Cihazı kullanmadığınız zamanlarda fişini prizden çekmeniz enerji tasarrufu için önemli bir unsurdur.

•Oluşan kireç ve tortuları sık sık temizleyin.

•Cihazınızı filtreyle kullanın.

• İhtiyacınız kadar su ısıtın. Fazla su enerji tüketimini arttıracağından elektrikli su ısıtıcısı kullanımında tasarruf sağlanamaz.

Bilinçsizce tükettiğimiz kaynaklarımız sebebiyle her geçen gün dünyada yaşam daha da zorlaşıyor. Bu yüzden herkes bu konuda bilinçlenmek ve sorumlu davranmalıdır. Aksi takdirde savurganlıkla harcadığımız bu kaynaklar bittiğinde yaşayacak başka bir dünyanın olmadığını bilmemiz gerekiyor.

Elektrik Süpürgesi Kullanımında Tasarruf Sağlayacağınız 5 Etken

Enerji denildiğinde sadece bu olmasa da hepimizin aklına elektrik gelir. Bu dünyada bulunan kaynaklar sınırsız değildir. Hepsinin bir limiti vardır ve bu kaynakları gereksiz yere kullanmak bir gün gelecek yaşamımızı olumsuz yönde etkileyecektir. Evde veya ev dışındaki mekânlarda bu enerji kaynaklarını gereksiz yere kullanmamak, elektriği kullanırken elimizden geldiğince dikkatli olmamız gerekir. Aşağıda maddeler halinde anlatılan elektrikli süpürge kullanımında tasarruf  yöntemleri ile fatura tutarınızı en aza indirmek mümkün olacaktır. Daha az ödemek için demeye değer maddeler şunlardır:

• Torbasını sık sık boşaltın.

• Eskimiş fırçaları yenileyin.

• Torbalı yerine su hazneli süpürgeleri tercih edin. Su hazneli süpürgeler daha az enerji tükettiğinden bunları kullanmak enerji tasarrufu sağlayacaktır.

• Motor, fırça ve boru bölümünü temizlemek elektrikli süpürge kullanımında tasarruf sağlar.

• Süpürge düşük güç oranında da çalışır unutmayın.

Enerjide tutum ka>zanacağımız en güzel davranışların başında gelir. Milletçe daha güçlü olmamızı sağlar. Çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlememizi gerçekleştirir. Medeni dünyada saygınlığımız artar. Bir damla petrolün boşa harcanması, bir parça kömürün fazla kullanılması, bir küçük ampulün boşa yanması boşa damlayan birer damladır. Bu damlaların kısa zamanda göl olacağını, savurganlık gölü olacağını unutmayalım.

Elektrikli Isıtıcılar (Şofben/Termosifon) Kullanımında Tasarruf Sağlayacağınız 7 Etken

Elektrik doğalgazdan 4 ile 10 kat daha masraflıdır. Elektrikli ısıtıcı kullanmak yerine kombinizin derecesini birkaç derece düşürmek elektrik tasarrufu sağlar. Isıdaki fark belli olmasa da faturanız fark edecektir. Eğer kullanıyorsanız da aşağıdaki maddeleri uygulayarak elektrikli ısıtıcıların kullanımında tasarruf  maksimuma yükseltilebilir.

• Şofbeniniz kullanacağınız yere yakın olsun. (en fazla 6 metre)

• Sıcak su borularınızı izole ettirmeyi ihmal etmeyin.

• Termostat ısının maksimum 50 dereceye ayarlayın.

• Tatile giderken şofben ve termosifon gibi su ısıtıcılarınızı kapatmayı unutmayın. Maksimum elektrikli ısıtıcıların kullanımında tasarruf sağlayacaktır.

• Sıcak ve soğuk su bağlantılarına tek yönlü vana takın.

• Elektrikli ısıtıcıların kullanımında tasarruf  için su sızıntılarına çok dikkat edilmesi gerekir. Varsa hiç zaman kaybetmeden onarım yapılması şarttır.

• Termosifonu dolu olarak çalıştırın.

Boş yere tüketilen enerji çevremize olduğu kadar maddi olarak cebimize de zarar verir. Saydığımız etkenler yıllık olarak hesaplandığında karşımıza dudak uçuklatan rakamlar çıkar. Bu da bizim için maddi kayıplar demektir. Bu nedenle günlük hayatımızda enerji tasarrufuna önem verilmeli böylece hem kendimizi hem de dünyamızı israftan korumalıyız.

Saç Kurutma Makinesi Kullanımında Tasarruf

Evinizde, iş yerinizde, birçok yerde devamlı elektrik tüketen teknolojik aletlerinin olduğunun farkında mısınız? Teknolojik aletler ne kadar siz kapalı sansanız da bazen az da olsa elektrik tüketiyor, enerji harcıyor. Aman onun harcadığı enerjiden ne olacak ki demeyin. Bu gereksiz harcanan enerjiler geçen yıllar ile hem size hem dünyamıza oldukça büyük bir yük oluşturuyor . Bugün dünya üzerinde kullanılan enerjinin elbette ki bir sonu vardır. Bunlar boş yere kullanıldığında kaynaklar bir gün tükenecek ve dünya yaşanmaz bir yer haline gelecektir. Bu nedenle günlük hayatımızda enerji tasarrufuna önem verilmelidir. Temel olarak saç kurutma makinesi kullanımında tasarruf için neler yapılabilir, ne gibi ufak tedbirler uygulanabilir sizler için araştırdık. İki maddede saç kurutma makinesi kullanımında tasarruf  etmenin yolları şu şekildedir:

• Saç kurutma makinesi kullanımında tasarruf sağlamak için saçınızı önce havlu ile iyice kurulayın, kuruladıktan sonra makineyi kullanın.

• Düşük sıcaklıkta kısa süreyle kurutmayı deneyin. Bu sayede hem enerji tasarrufundan faydalanmış olursunuz hem de saçınıza zarar vermemiş olursunuz.

Sahip olduğumuz para, zaman, enerji vb. kaynaklarımızı; mümkün olduğunca az miktarda, dikkatli, planlı kullanarak hem tutumlu olup savurganlığı önleyebiliriz, hem de bugünün ihtiyaçlarını karşılarken gelecek kuşaklarında ihtiyaçlarını dikkate alarak kaynak kullanımında sürdürülebilirliği sağlayabiliriz.

Bilgisayar Kullanımında Tasarruf Sağlamanın 8 Yolu

Bilgisayarlar dünyada en hızlı elektrik yükü oluşturan cihazlardır. Ancak bilgisayarların kullandığı enerjinin çoğu, bilgisayar kullanılmadığı esnada açık olmasından dolayı boşa harcanmaktadır. Pratik olarak uygulayabileceğinizbilgisayar kullanımında tasarruf  ile ilgili birkaç örneği sizler için derledik.

• Denetim masasına girerek güç tasarrufu ayarlarından uygun ayarları yaparak güç kullanımını en aza indirebilir, maksimum bilgisayar kullanımında tasarruf yapabilirsiniz.

• Bilgisayar seçimlerinizde enerji tüketimini de dikkate alın.

• Kontrastı düşürün. Kontrast ayarını %50 seviyesine indirmeniz halinde ortalama olarak 40 Watt’lık bir enerji tasarrufunuz olacaktır.

• Monitörü kapatın. Uzun süre kullanmadığınız bilgisayarın monitörünü kapatın, müzik dinlediğiniz sırada da bunu yapabilirsiniz. Ortalama saatlik tüketimi 100 Watt olan enerji giderinden kurtulursunuz.

• Bilgisayar kullanımında tasarruf sağlamak için bilgisayarınızı açık bırakmak yerine uyku moduna alın. Bilgisayar başında olmadığınız durumlarda uyku moduna alın, bu şekilde veri kaybı olmaksızın monitör, sabit disk gibi parçaların enerji tüketimi duracaktır.

• Kullanmadığınız cihazları kapatın. Hoparlör, yazıcı ve modem gibi ürünlerini kapalı tutun.

• Güç tüketim programları kullanın. Taşınabilir bilgisayarlar için üreticilerin sunmuş olduğu güç tüketim programlarını kullanın ve kendi kullanım türünüze göre ayarlayın.

•Kullanmadığınız özellikleri kapatın. Kablosuz ağlar, USB portları ve DVD/CD sürücülerinizi kapatın.

İş yerinde, ekibinizdeki herkesin ofisten ayrılmadan önce bilgisayarlarını ve ışıklarını kapattığından emin olun. Ayrıca ofisteki bilgisayarların 30 dakikadan fazla kullanımda olmaması durumunda uyku moduna alınması da bilgisayar kullanımında tasarruf  sağlamayı belirgin bir şekilde arttıracaktır.

yakıt tasarrufu

Tasarruflu Camlar İle Elektrik Faturanızı Düşürmenin 10 Yolu

Enerji tasarrufu, enerjiyi kullanmamak ya da kısıtlı kullanmak değil, enerjiyi verimli olarak kullanmaktır. Enerji  verimliliği,  binalarda  yaşam  standardı  ve  hizmet  kalitesini maksimuma yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla sizlere tasarruflu camlar ile elektrik tasarrufu nasıl yapılır bahsetmek istedik. Birkaç maddede tasarruflu camlar ile elektrik faturanızı düşürmenin yolları şunlardır:

• Camların özelliği gereği gün ışığı geçirgenliği yüksek, ısıl kayıpları düşük olması istenir. Yüksek yalıtıma sahip camlar ile daha geniş cam alan projeleri gerçekleştirme imkânı sunmaktadır ve bu şekilde temel enerji kaynağı olan güneşten daha da faydalanmamızı sağlarlar.

• Isı yalıtım camları ile sağlanan tasarruf miktarı enerji giderlerinin azalmasını sağlarken birkaç yılda da kendini amortisman etmektedir. Bu şekilde yaptıracağınız yalıtım ile masraflarınızı kısa süre içerisinde telafi ederken ileriki yıllarda da kâra geçmenizi sağlayacaktır.

• Yeni nesil yalıtımlı camların kullanılması halinde Türkiye’de yıllık 2 milyar $ düzeyinde enerji tasarrufu sağlanabilir ve fosil yakıtların neden olduğu karbon salınımının azalmasını sağlar.

• Tasarruflu camlar ile elektrik tasarrufu  ısı kayıplarının azalmasıyla birlikte ısınma için harcanan enerji tüketiminin de azalmasına yardımcı olur ve çevreyi korurlar.

• Yeni nesil yalıtım camı ile ısı kontrolü sağlarken, güneş kontrol özelliğine de sahip olması ile hem ısınma hem de soğutma imkânı sağlanmaktadır.

• Isı kaybını standart çift cama göre %50, tek cama göre %77 oranın azaltarak soğutma giderlerinde de enerji tasarrufu sağlar.

• Yeni nesil yalıtım camları ile kışın ışıtıma sağlayarak iç mekân ısısını korumakta, yaz aylarında ise güneş ışınımını kontrol ederek soğutma sağlamaktadır.

• Evinizde bulunan pencerelerinize ısı yansıtıcı film uygularsanız tasarruflu camlar ile elektrik tasarrufu ciddi oranda artmış olur.

• Kullandığınız cam film sayesinde pencerelerinize giren sıcak ve soğuğu engellemiş olursunuz.

• Bu film sayesinde ortamdaki sıcaklık korunur ve cihazınızı yüksek derecede kullanmamış olursunuz. Kullanmanızı önerdiğimiz seramik cam filmleridir. Bu şekilde güneşin zararlı ışınlarından da korunmuş olursunuz. Bu durum da size tasarruflu camlar ile elektrik tasarrufu yaşattırır.

Günlük hayatta genellikle evde kullanılan çoğu şey elektrik ile çalışmaktadır. Enerji kaynakları tükenebilen bir varlıktır. Eğer bunları bilinçsiz bir şekilde kullanırsak kendi geleceğimizi de tehlike altına atmış oluruz. Bu nedenden dolayı bu tür kaynakların kullanırken son derece bilinçli bir şekilde hareket etmeli ve daha dikkatli davranmalıyız.

Uzaktan Yönetme Teknolojisi İle Elektrik Faturanızı Minimuma Düşürmenin 3 Püf Noktası

Isıtma,  aydınlatma  ve  ulaşım  ihtiyaçlarımızı  karşılarken,  elektrikli  ev aletlerini kullanırken, kısacası günlük yaşantımızın her safhasında enerjiyi verimli kullanmak suretiyle, ihtiyaçlarımızdan kısıtlama  yapmadan  aile bütçesine, ülke ekonomisine ve çevremizin korunmasına katkı  sağlamamız mümkündür.

• Geliştirilen yeni akıllı beyaz eşya serisi ile tüketicilere buzdolaplarını, çamaşır makinelerini, fırınlarını ve robot elektrikli süpürgelerini uzaktan yönetme teknolojisi imkânı sunuyor. Bu yöntem sayesinde kontrollü bir şekilde elektrik tasarrufu yaratılacaktır.

• Enerji, zaman ve maliyet konularında büyük bir enerji tasarrufu sağlayabileceğini ve tüketicilerin hayatlarını nasıl zenginleştirebileceğini gösteriyor.

• Uzaktan yönetme teknolojisi  ile tüketiciler daha büyük bir rahatlık yaşayarak, enerji tüketiminde ve zaman tasarrufundaki gerçek zamanlı iyileştirmeleri görerek, beyaz eşyalarını istedikleri her zaman kontrol edip kullanabilecekler.

Ülkemiz enerji kaynakları açısından kıskanılacak imrenilecek kadar büyük zenginliklere sahiptir. Öncelikle suyumuz bol ve toprağımızda geniş olduğu için enerji üretimi konusunda normalde bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ham maddemiz bol enerji santralleri ve ya baraj kurmak için topraklarımızda yeterince geniş ve uygundur. Hatta rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmak için yapılan çalışmalar neticesinde birçok bölgenin bu şekilde doğaya hiçbir zarar vermeyen kaynaklar açısından da bol olduğunu gösteriyor. Peki o halde neden hep enerji konusunda problemler sıkıntılar yaşıyoruz. Bunun cevabı oldukça açık. Çünkü enerji tasarrufu yapmıyoruz ve bu konu ile toplum olarak pek de ilgilenmiyoruz. Ne unutun ne de unutturun. “Enerji tasarrufu yapmak sadece kişisel ekonomimiz için bir kazanç değil aynı zamanda insanlık ve gelecek kuşaklara daha temiz bir dünya bırakabilmek için de önemli ve gerekli bir yoldur.”

Beyaz Eşyalarınızı Yenileyerek Elektrik Tasarrufu

Evlerimizde kullandığımız elektrikli ev aletleri istenilen hizmet ve konfor seviyesini etkilemeksizin daha az enerji ile kullanılabilir. Verimli aydınlatma sistemlerini ve ev aletlerini kullanarak elektrik faturalarında azalma sağlanabilir. Verimli aletlerin fiyatları benzer modellerinden pahalı olabilir. Bununla birlikte enerji verimli aletlerin satın alınması esnasında ödenen fiyat farkı daha sonra elektrik faturalarındaki düşüş ile kullanıcıya geri ödenir. Bu şekilde elektrik faturanızı minimum tutara düşürme imkanına siz de sahip olabilirsiniz. Beyaz eşyalarınızı yenileyerek elektrik tasarrufu sağlamanın yolları şunlardır:

• Yeni teknolojiler sayesinde beyaz eşyalar artık daha az elektrik tüketiyor.

• Yeni üretilen A enerji sınıfı beyaz eşyalar, 5 yıl önceki muadillerine nazaran yüzde 30-40 daha az elektrik tüketerek maksimum elektrik tasarrufu sağlar.

• Ülkedeki eski tip cihazların enerji ithalatının en önemli sebeplerinden biridir. Bu sebepten dolayı eski tip beyaz eşya kullananların enerji tasarrufu yapmaları minimuma düşer.

• Hem evlerinizdeki beyaz eşyaları A enerji sınıfı ile yenileyecek hem de beyaz eşyalarınızı yenileyerek elektrik tasarrufu sağlamış olacaksınız.

Günlük hayatımızda çeşitli enerjiler kullanırız. Elektrik, ısı, güneş, ışık, hareket enerjisi gibi. Fakat  bunların ne kadarını faydalı  yönde, gereğince harcıyoruz? Bu sorunun cevabı yaşantımızda aranmalıdır. Önce yaşantımızda diyorum, çünkü   yaşamımızda yaptığımız enerji israfının sınırı  belirlenememiştir. Düşünmeden boşa akıttığımız su , gereksiz yere açık bırakılan elektrik düğmeleri , sıcak bir günde apartmanlarda yakılan kaloriferlerin faturası bugün çok büyük boyutlara  ulaşmıştır. Bunların tamamı  sokağa attığımız paralardır ki, ülkemiz  gibi gelişmekte olan bir  yerin  bu yüklü faturaları ödemesi çok güçtür. İşte, büyük kayıplara meydan vermemek için insanların hayat felsefesi haline getirmesi gereken “tasarruf” adını verdiğimiz bu kelimeyi en bilinçli şekilde uygulamalıyız.

Asansör Kullanımında Elektrik Tasarrufu

Sağlık açısından hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Peki bunu bildiğimiz halde ne kadar uyguluyoruz? Hem sağlık açısından hem de bütçemiz açısından iş yerimizde asansör kullanımı minimuma indirirsek sağlığımızın yanında maksimum asansör kullanımında tasarruf sağlamış oluruz.

• Asansör yerine merdiven kullanın. Hem sağlıklı olursunuz hem de asansör kullanımında tasarruf  yapmış olursunuz.

• Asansör bakımları zamanında yapılmalıdır.

Enerji, ısı ve ışık veren bir güçtür. İşlerimizi yaparken birçoğunda enerji kullanırız. En çok kullandığımız enerji elektrik enerjisidir. Elektrik kesintilerinde hayatımızın nasıl etkilendiğini görüyoruz. Çok emek ve para harcanarak üretilen, her işte yararlandığımız enerjiyi tutumlu kullanmak zorundayız. Enerjiyi tutumlu kullanmak hem aile hem de ülke bütçesine katkı sağlar.

Klima Kullanırken Tasarruf Etmenin 6 Yolu

Ülkemizde yaz ayları çoğunlukla aşırı sıcak geçmekte ve bu durum çalışma ve yaşama koşullarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle de daha rahat bir yaşama çevresinin sağlanması için sıcaklık ve nem oranını düşüren soğutucular ve klima cihazları kullanımı kaçınılmaz olarak yaz aylarında ciddi bir oranda artış göstermekte, bu da elektrik tüketiminin aynı oranda artmasına neden olmaktadır. Yaz aylarında kaçınılmaz olan klima kullanımında bazı önlemlerle elektrik tüketiminizi, sonuç olarak da elektrik faturalarınızı düşürebilirsiniz. Klimada tasarruf sağlayacağınız etkenleri sizler için araştırdık.

• Elektronik termostatlı klima kullanarak klimada tasarruf elde edin.

• Kontrollü olarak gerektiği zaman kullanın.

• Klimanızın bakımını ve temizliğini düzenli yaparak tasarruf sağlayın.

• Dış ünitesini korunaklı bir yere yerleştirin.

• Klimanızın doğrudan güneş ışığı almaması gerekir.

• Mekâna uygun düşük kapasiteli modeller tercih etmek klimada tasarruf sağlar.

Klimada tasarruf sağlayabilmek için uygun ölçülerde klimanın tercih edilmesi en önemli noktadır. İhtiyaç olandan daha büyük bir klima para ve enerji kaybı demektir. Uygun ölçülerde, düşük verimli bir klima daha verimli, büyük bir üniteden az enerji tüketir. Uygun ölçülerde klima seçimi için ise klima kurulumundan önce mutlaka uzman kişilerce keşif yapılması gerekmektedir.

Çamaşır Makinesi Kullanırken Tasarruf Etmenin 6 Yolu

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte evlerde kullanılan elektrikli aletlerin sayısı da aynı hızca arttı. Büyüklerimizden dinleyerek öğrendiklerimize göre bundan çok değil, 40 yıl önce bir evde çamaşır makinesi bulunmasının bile lüks olarak kabul edilirken, artık neredeyse her evde bir çamaşır makinesi var ve çoğunlukla da aktif olarak kullanılan elektrikli ev aletlerinde ilk sırayı alıyor. Yeni üretilen elektrikli ev aletleri ise tamamen çevreyi korumak ve hane içi giderleri azaltmak amacıyla yeniden tasarlanmıştır ve elektrik enerjisini daha verimli olarak kullanır. Eğer buzdolabınız, fırınınız, bulaşık makineniz, çamaşır makineniz veya elektrikle çalışan herhangi bir cihazınız çok eskiyse artık onu yenisiyle değiştirmeniz elektrik enerjisini daha verimli kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

• Makinenizi tamamen doldurmayın: Makinenizin içini çamaşırlarla doldururken, makinenizin kenarında boşluklar bıkarkmaya dikkat edin. Çamaşır makineleri dönerek çalışır ve bu şekilde çamaşır makinesinin haznesinin daha rahat dönmesini sağlayarak motorunu zorlamazsınız. Böylelikle de Makinanızı yerleştirirken sağında ve solunda boşlu bırakın. Çamaşır makinası kullanımında tasarruf etmek için makinanızı kapasiteyi aşmayacak şekilde tam dolulukta çalıştırmaya özen gösterin.

• Çamaşırlarınızı doğal yollardan kurutun: Kurutmalı çamaşır makinaları daha fazla enerji tüketir. Çamaşırlarınızı kurutmak için makina kullanmak yerine asmayı tercih ederseniz çamaşır makinası kullanımında tasarruf sağlamış olursunuz.

• Deterjandan tasarruf, çamaşır makinesinde enerji tasarrufu demektir: Bir taşla iki kuş vurun!Gereğinden fazla deterjan kullanımı yıkamayı zorlaştırır ve dolayısı ile çamaşır makinenizin daha fazle enerji tüketmesine neden olduğu için çamaşır makinanıza fazla deterjan koymayın.

• Programları seçin, israfa dur deyin: Çamaşırlarınızın kiri az ise ekonomik programda yıkayın. Çamaşırlarınızın miktarı az ise ekonomik programda yıkayın. Çamaşır makinesi kullanımında tasarruf etmenin en kolay yolu onu doğru kullanabilmekten geçiyor.

• Atalarımız her zaman doğru söylermiş: Eski zamanlarda, ailelerin evlerinde büyük elektrikli aletler ve de özellikle çamaşır makineleri yoktu. Haliyle çamaşır makinesi kullanırken tasarruf etme alışkanlıkları da henüz edinilmemişti. Çamaşır makinesi kullanmadan çamaşırları elde yıkayarak ciddi anlamda tasarruf yaparsınız. Bu önerimiz günümüz koşullarında pek mümkün olmasa da kısmi olarak bu tasarruf önerimize uyarak fazla kirli çamaşırları öncelikle elde yıkayarak çamaşır makinesinde kısa programda yıkayabilirsiniz.

Aydınlatmada Tasarruf Etmenin 7 Yolu

Evimizin elektrik harcama kalemleri arasında en önemli yerlerden birinin sahibi hiç kuşkusuz aydınlatma kaynaklı elektrik tüketimidir. Ayrıca sağlık ve konfor yönü de mevcuttur. Bu durum aydınlatmanın ve kullandığımız ampullerin önemini daha da arttırmaktadır. Kimi zaman akşam evimizde bir odada otururken antrenin, salonun ya da o anda hiç kimsenin kullanmadığı bir yerin ışığını açık bırakırız. Gereksiz yanan lambaları söndürmemiz bize ciddi oranda aydınlatma kullanımında tasarruf sağlayabilir. Aydınlatma kullanımında tasarruf sağlayacağınız faktörleri sizler için sıraladık:

• Lambaları söndürün: En kolay uygulanabilecek ve en basit tasarruf eylemi kullanmadığınız ya da işinize yaramayan tüketimleri yapmamaktır. Kullanmadığınız zamanlarda lambayı söndürerek aydınlatmada elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

• Güneş ışığından yararlanın: Özellikle gündüz vakitlerinde elektrik ile aydınlatmadan kaçının. Perdelerinizi açın ve güneş ışınlarının evinizin içine girmesini sağlayın. Evinizin yer kaplamalarını ve duvar boyasını seçerken açık renkleri tercih ederseniz güneş ışınlarının yansımasını sağlarsınız ve evinizin daha iyi aydınlanmasına olanak tanırsınız. Böylece bedava bir enerji kaynağı olan güneşten mümkün olduğunca faydalanır ve aydınlatma kullanımında enerji tasarrufu sağlamış olursunuz. Perdeleri sonuna kadar açın ve bırakın gün ışığı evi doldursun. Lambaları yakmak yerine gün boyunca güneş ışığında oturmak elektik tüketimini önemli ölçüde düşürecektir. Vaktinizi evde geçiriyor da olsanız ofiste çalışıyor da olsanız aynı yöntemi tercih ederek aydınlatma kullanımında tasarrufedebilirsiniz. Ayrıca güneş ışığından yararlanmak sizleri mutlu eder ve çok daha verimli olmanız için gereken enerjiyi verir. Unutmayın ki güneş girmeyen eve doktor girer!

• Sensörlerden faydalanın: Fotoselli ya da sensörlü ampuller (veya lambalar) gelişen teknoloji ile birlikte çok daha ucuz ve kaliteli oldu. Çok küçük bir yatırımla evinizde ya da iş yerinizde aydınlatmaları sensörler ile kontrol edebilirsiniz. Bu sensörler hareket sensörleri olduğu gibi, ışık sensörleri de olabilir. Hareket sensörleri ile yalnızca ihtiyaç duyulan zamanda ışıkların kendiliğinden yanmasını sağlayabilirsiniz. Işık sensörleri ise ortamın karanlık olduğunu otomatik olarak anlayacak ve karanlıkta kendiliğinden yanacaktır. Böylece gündüz vakti kendiliğinden sönerek aydınlatmada enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

• Kısmi aydınlatma kullanın: Evinizin tüm ışıklarının tek bir anahtardan kontrol edilmesi yerine, farklı bölgelerin farklı anahtarlardan kontrol edilmesini sağlayın. Böylece yalnızca ihtiyacınız olan bölgede ışıklar yanacak, gereksiz enerji tüketimi ortadan kalkacaktır.

•  Ampul seçmeyi öğrenin: Teknolojideki gelişmelere paralel olarak ampullerin verimliliği önemli ölçüde arttı. Artık çok daha düşük enerji ile çok daha verimli aydınlatma sağlayan ampuller çok ucuz fiyatlara satılmaktadır. Bu ampulleri tercih ederek aydınlatmada enerji tasarrufu elde edebilirsiniz. Ampul seçerken üç noktaya dikkat ederek verimli ampulleri bulabilirsiniz.

– Watt değeri: Watt, enerji tüketimini ifade eden bir birimdir. Watt kesinlikle aydınlatma gücü anlamına gelmemektedir. Watt değerine bakarak bir ampulün bir saatte ne kadar elektrik tüketiiğini anlayabilirsiniz. Tasarruflu ampuller daha düşük Watt değerine sahiptir ve daha az elektrik harcar. Watt değeri düşük bir ampul kullanarak aydınlatmada elektrik tasarrufu elde edebilirsiniz.

– Lumen değeri: Lumen değeri bir ampulün ne kadar ışık vereceğini belirtmektedir. Yüksek lumen değeri olan ampuller daha çok ışık verir. Böylece hangi ampulün ne kadar ışık vereceğini anlayabilirsiniz. Örneğin 100 Watt’lık bir geleneksel ampul, 18 Watt’lık bir ampul ile aynı lumen değerine sahiptir. Yani beşte birden daha düşük bir enerji tüketimi ile aynı aydınlanma elde edilir.

– Kelvin değeri: Kelvin, tıpkı santigrat gibi, bir ısı birimidir. Basitçe söylememiz gerekirse Kelvin değeri yükseldikçe ışığın rengi daha sıcak olmaktadır. Yani düşük Kelvin değerine sahip bir ampul beyaz ve soğuk ışık verirken, yüksek Kelvin değerine sahip ampuller sarı ve sıcak ışık vermektedir.

•  Amacınız aydınlanmak olsun: Dekoratif aydınlatma yapmamaya çalışın. Bu size maksimum oranda aydınlatma kullanımında tasarruf sağlar.

• Ampulleri azaltın: Pek çok evde gereğinden fazla sayıda ampul kullanılmaktadır. Aydınlatma için gereği kadar ampul kullanarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Evlerde sağlanacak %10 oranında enerji tasarrufu ile 132 Milyon Amerikan Doları ülkemizin ekonomisine geri kazandırılabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın