Eskişehir İlinde Bir Soğuk Hava Deposu Tasarımı

Dünyada artan nüfus yoğunluğu, iklim değişiklikleri insanların taze ve kaliteli yiyeceğe ulaşma olasılığını düşürmektedir. Günümüzde üretilen yiyeceklerin üçte biri besin ihtiyacı olan insanlara ulaşamadan çürümekte ve bozulmakta iken dünya nüfusunun üçte biri açlıkla mücadele etmektedir.

Yiyeceğe ulaşamayan insan ve bozulan ürün oranları bu kadar yüksekken yiyeceklerin bozulmadan uzun süre depolandığı soğuk hava depoları ve soğuk zincirin bozulmadan yiyeceklerin dağıtım yerlerine ulaştırıldığı frigorifik araçların önemi bir kez daha vurgulanmalıdır. Soğutma sistemleri hem ürünlerin sağlıklı bir şekilde ihtiyaç yerlerine ulaşması hem de kullanılan soğutucu akışkanların çevreye olan etkileri nedeniyle dikkate alınması gereken bir konudur.

Bu çalışmada farklı depolama sıcaklıkları gerektiren peynir ve dondurulmuş et için Eskişehir ilinde iki odalı bir soğuk hava deposunun soğutma yükleri hesaplanmıştır. Soğutucu akışkan olarak R744 seçilmiş ve Sıvı-Ejektörlü Transkritik Sistem ele alınmıştır. Sistem ekipmanlarının seçimleri hakkında bilgi verilmiş ve sistemin etkinlik katsayısı hesaplanmıştır.

Makalenin Tamamı

2019-038

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın