Dünyanın İlk Plastik Yolu Wavin Desteğiyle Açıldı

Dünyanın ilk plastik yolu Wavin’in de merkezinin bulunduğu Hollanda’nın Zwolle şehrinde açıldı. Bu yeni konsept, üç yıl önce yol inşaat şirketi KWS tarafından sunuldu. Wavin ve Total ortak bir girişim başlatarak bu konseptin bir ürüne dönüştürülmesi konusunda çalışmayı sürdürdüler.

İlk plastik bisiklet yolu 30 metre uzunluğunda ve Hollanda’nın Zwolle şehrinde bulunan Lindestraat ve Verenigingstraat bölgeleri arasındaki Deventerstraatweg’in yanında yer alıyor. 30 metrelik plastik bisiklet yolu, 218.000’den fazla plastik bardağa veya 500.000 adet plastik şişe kapağına eşdeğer geri dönüştürülmüş plastik malzeme içeriyor. Plastik yolun bulunduğu lokasyon, sıcaklığın, bisiklet geçişlerinin sayısının ve yolun dayanıklılığının dahil olduğu yol performansını izlemek için sensörlerle donatılmıştır. Bu sensörlere sahip olan yol, aynı zamanda dünyanın ilk akıllı bisiklet yolu olma özelliğini taşıyor.

Wavin İlk Plastik Yol

Plastik yol konseptinin mucidi Anne Koudstaal ve Simon Jorritsma’ya göre “Bu ilk pilot çalışma, geri dönüştürülmüş plastik atıklardan yapılmış sürdürülebilir ve geleceğe dönük bir yola yönelik büyük bir adımdır. Konsepti ilk bulduğumuzda, plastik bir yolun nasıl inşa edileceğini bilmiyorduk, şimdi biliyoruz.”

Plastik atıklar için yeni hedef

Dünya çapında her yıl 350 milyon ton plastik kullanılmaktadır. Bununla birlikte, ömrünün sonuna yaklaşan plastiklerin büyük kısmı toprağa gömülür ya da yakılır. Avrupa’daki plastik uygulamalarının sadece %7’si geri dönüşümlü plastiklerdir. Geri dönüştürülmüş atıklardan inşa edilen plastik yollar sayesinde hem çevrenin korunmasına hizmet edilir hem de katma değerli yeni bir projenin elde edilmesi sağlanır. Ayrıca plastik yol uygulaması, daha az Karbon Dioksit emisyonu ile çevre üzerinde daha az etki ile yolların prefabrik ve modüler bağlantı elemanlarıyla daha hızlı bir şekilde inşa edilmesinin yenilikçi bir yoludur. İçi boş yapı, şiddetli yağmur yağması durumunda suyun tahliyesi için de bir çözüm sunmaktadır.

Zwolle’deki ilk plastik yoldan sonra, ikinci plastik yol Kasım ayında Hollanda’nın Giethoron bölgesinde açılacak. Wavin ve plastik yol projesinin diğer ortakları, bu yeni konseptin bisiklet yolunun yanı sıra kaldırım, tren peronları ve otopark gibi farklı alanlarda da uygulanması için çalışmalarını sürdürüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın