Dünya Yeşil Binalar Haftası, ÇEDBİK Etkinliği ile Başlıyor

Her yıl Dünya Yeşil Bina Konseyi (WGBC) üyelerinin Yeşil Bina sistemlerinin farkındalığını artırmak amacı ile kendi bölgelerinde düzenledikleri etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yıl da ÇEDBİK, 6 gün sürecek bir etkinlik düzenliyor.

ÇEDBİK Etkinliği, Dünya Yeşil Binalar Haftası

Yeşil Bina Sistemleri hakkında son gelişmeleri, yenilenen sistemleri, reel proje çıktılarını, yeşil malzeme ve mekanik uygulama örneklerini sektörle paylaşmak ve Türkiye nin ilk ve tek Yeşil Bina sertifikası olan B.E.S.T sistemini tanıtmak amacıyla çevrimiçi düzenlenen etkinlikte, konunun yerli yabancı uzmanları konuşmacı olarak katılacak. ZOOM sistemi üzerinden kayıt için:  https://lnkd.in/d2iH37H

ÇEDBİK Dünya Yeşil Binalar Haftası

21-25 Eylül ÇEDBİK Etkinlik Programı

21 Eylül, Saat: 11.00
Victoria Kate Burrows, ANZ Direktörü, “Advancing Net Zero Commitment”

22 Eylül, Saat: 14.00
Emre Ilıcalı, ALTENSİS Kurucu Ortağı, “Yeşil Bina Sertifika Uygulaması-Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi”

23 Eylül, Saat: 14.00
Baran Tanrıverdi, SWECO Enerji&Araştırma Danışmanı, “EBEM Gelişmiş Bina Enerji Modellemesi: Tasarımdan İşletmeye Enerji Tüketimi”

24 Eylül, Saat: 11.00
Emel Nokay, YTONG İş Geliştirme Şefi, “YTONG Sürdürülebilir Yapı Malzemelerinin Yeşil Binalarda Kullanımı”

25 Eylül, Saat: 11.00
Arslan Çağlayan Gürel, DAİKİN Bölge Müdürü, “Enerjide Dışa Bağımlılığı Azaltmak: Isı Pompaları”

26 Eylül, Saat: 11.00
Ebru Ünver Karaer, ÇEDBİK Yönetim Kurulu Başkanı, “Yeşil Bina Sertifika Sistemleri ve B.E.S.T. Sertifika Sistemi”

ÇEDBİK Hedefleri

Dernek, enerji ve çevre duyarlılığının tasarım ve inşaata yansıtılması için altyapı oluşturacak ve eko-malzeme yapımını destekleyecektir.

Aynı zamanda ulusal bir çevre dostu bina sertifika sistemi geliştirmeye çalışacak ve bu sistemin yasal mevzuata geçmesi için çalışacaktır. Dünyada varolan sertifikalari inceleyerek bu sertifika sistemlerini Türkiye`nin coğrafyası iklimi ve sismik altyapısına göre adapte edecektir.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği, bu çalışmalarını inşaat sektöründeki bütün paydaşlarla işbirliği içerisinde gerçekleştirecektir. Dernek, çevre dostu teknoloji üreticilerinden bina sahiplerine kadar bütün bina endüstrisindeki sektörler için yeşil binalar ana hedefi altında birleştirici bir rol oynamayı hedeflemektedir. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği ayrıca mühendisler, mimarlar, bina sahipleri, bina yöneticileri ve kamu personeli için yeşil binalar konusunda bir danışma merkezi haline gelmeyi hedeflemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın