DOSİDER Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği

DOSİDER (Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 1993 yılında kurulmuş olup,

– Ülkemiz doğalgaz sektöründe haksız rekabet yapılmasını önlemek,
– Uygulamada proje, malzeme ve işçilik standardizasyonunu sağlamak,
– Doğalgaz sektörünün gelişmesini sağlamak amacıyla; yasa, nizamname, şartname, kararname, standart vb. hazırlanmasına katkıda bulunmak,
– Üretimde uluslararası standartlara uyulmasını sağlamak,
– Doğalgaz temini, dağıtımı, kullanımı ve tüketimi ile ilgili tüm kamu ve özel kuruluşların işbirliği hususunda zemin oluşturmak amaçları doğrultusunda çalışmalarını sürdürmekte ve Türk Doğal Gaz Sektörü’nün yerli ve yabancı en önemli sanayi ve ticari kuruluşlarını bünyesinde bulundurmaktadır.

DOSİDER, doğalgaz sektörü içinde üyeler arasında işbirliği, dayanışma ve yardımlaşma ortamının oluşturulması, ortak sorunların çözüme ulaştırılmasının sağlanması; kullanıcıların standartlara uygun kaliteli hizmet ve malzeme almalarının temini ile bu konularda istismarın oluşmaması için gerekli tedbirlerin alınması konularını kendine amaç edinmiştir. Sektörün önde gelen 29 firması DOSİDER üyesidir.

Derneğin bugüne kadar gerçekleştirdiği başlıca etkinlikleri aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

– Doğalgaz iç tesisat, tasarım ve uygulama konuları ile ilgili şartnamelerin düzenlenmesi ve yetkili kurum ve kuruluşlara önerilmesi konularında çalışmalar gerçekleştirilmektedir.
EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), BOTAŞ, TSE, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, GAZBİR (Gaz Dağıtıcıları Birliği Derneği), İGDAŞ, ESGAZ, BURSAGAZ, GAZDAŞ, İZGAZ gibi gaz dağıtım kuruluşları ile üyelerimiz arasında iletişim kurularak; sektör sorunlarının çözümlenmesi ve sektörün gelişmesi yönünde çalışmalar yapılmaktadır.
Doğalgaz kullanımı, doğalgaz cihazlarının özellikleri, uygulama esasları vb. konularda, doğalgaz kullanımına geçmiş veya geçmek üzere olan merkezlerimizde toplantılar düzenlenerek; tüketiciyi bilgilendirme platformları oluşturmaya yönelik faaliyetlerde bulunulmaktadır.
– Özellikle sektörümüzü yakından ilgilendiren ve üye firmalarımız çalışmalarına katkıda bulunabilecek yasal düzenlemeler ile ilgili, yetkili kurumlar ile temasa geçilerek üye firmalarımız çalışanlarına yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir.Gaz dağıtım kuruluşlarının doğalgazın yaygınlaşmasına yönelik düzenledikleri kampanyalara destek verilmekte, düzenledikleri kampanyalarda çekilişle dağıtılmak üzere kombiler hediye edilmektedir.
Doğalgaz ile ilgili yerel fuarlara katılım sağlanmaktadır.
– Tüketici Bilgilendirme Kataloğu gibi yayınlar hazırlanarak, tüm tüketicilere ücretsiz dağıtılmaktadır.
– Yerel radyo ve televizyonlarda yayınlanan reklamlar aracılığıyla, doğalgaz kullanımının avantajları tüketicilere aktarılmaya çalışılmaktadır.

DOSİDER

DOSİDER Yönetim Kurulu Üyeleri

Ömer Cihad VARDANBaşkanÇUKUROVA ISI Yönetim Kurulu Başkanı
Dr. Celalettin ÇELİKBaşkan VekiliVIESSMANN Genel Müdürü
Süleyman BULAKGenel SekreterTEKNİK SEKTÖR YAYINCILIĞI Yönetim Kurulu Başkanı
Ali Ender ÇOLAKSayman ÜyeBAYMAK Genel Müdürü
Ayhan ERENÜyeERENSAN Yönetim Kurulu Üyesi
Haluk FERİZOĞLUÜyeALARKO-CARRIER Genel Müdür Yardımcısı
Cengiz ÖNDERÜyeDAIKIN Yönetim Kurulu Danışmanı
Alper AVDELÜyeDEMİRDÖKÜM Yönetim Kurulu Üyesi
Mustafa GÜNGÖRÜyeECA / EMAR Genel Müdürü
Ali AKTAŞÜyeBOSCH TERMOTEKNİK Pazarlama Direktörü

Bu kuruluşların mühendis kökenli kişilerce kurulmuş ve faaliyette bulunan yetkili satıcı ve yetkili servis örgütleri vardır. Bu örgütler, şehir gaz dağıtım kuruluşlarının şartname ve yönetmeliklerine göre hazırlanan tesisat projelerinin onaylatılıp, uygulamaya geçirilmesi, gaz açılması ve tüketicinin kullanımına hazır hale getirilmesi için çalışmaktadırlar.

Ayrıca Dernek bünyesinde bulunan Tanıtım ve Pazarlama Komitesi, Ankara Komitesi ve Teknik Komitemiz de çalışmalarıyla Yönetim Kurulumuza büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Tanıtım ve Pazarlama Komitemiz; doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması hedefiyle çeşitli tanıtım faaliyetlerini yürütmekte, sektörümüzde haksız rekabetin önlenebilmesi ve çalışmalarımızın sürekliliğinin sağlanması görevlerini üstlenmektedir. Teknik Komitemiz ise; kurum ve kuruluşların şartnameleri doğrultusunda cihazlarla ilgili uygulanması gerekli standartların, yönetmeliklerin alt yapısının hazırlanması hususlarındaki çalışmalarını sürdürmektedir.

DOSİDER İletişim

Adres:Gayrettepe Mh., Bahar Sk., Karanfil Apt No:2 Kat:4 D:11 34349 Beşiktaş – İSTANBUL
Telefon:+90 212 273 03 05
Fax:+90 212 272 54 22
Email:bilgi@dosider.org
Web: www.dosider.org

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın