Doğalgaz Başvurusunda İzlenecek Yollar

Doğalgaz abonelik işlemleri ve doğalgaz başvuru sürecinde izlenecek yollar ayrıntılı bir biçimde açıklanarak, doğalgaz dağıtım şirketleri ile ilgili bilgi verilmiştir.

Doğalgaz Başvuru Süreci

1. Apartman Genel Kurul Kararı Alınması: Site veya apartman sakinleri yapacakları genel kurulda, doğal gaza geçiş kararı almalı ve bu geçişin bireysel mi yoksa merkezi mi olacağını belirlemelidirler. Bu karar; 2000 m²ye kadar olan binalarda % 51 oy çokluğu, 2000 m²nin üzerindekiler içinse oy birliği gerektirmektedir. Eğer bina yeni bitmiş bir inşaatsa yapı ruhsatında ısınma şekli belirtildiği için direkt başvurulabilir.

2. Abone Olma: Kullanıcı, Gaz Dağıtım Firmasının istediği işlemleri yerine getirerek doğal gaz abonesi olmalıdır.

3. Doğal Gaz Dönüşümü Yapacak Yetkili Firmayla Anlaşma: Makina Mühendisleri Odası’ndan “Büro Tescil Belgesi” ve Gaz Dağıtım Firması tarafından düzenlenen “Proje ve İç Tesisat Yapım Bakım Onarım Sertifikası” olan yetkili firmayla, işin kapsam, nitelik, fiyat, başlangıç ve bitiş tarihlerinin belirlendiği bir iş yapım sözleşmesi yapılmalıdır.

4. Sigorta: Dönüşüm firmasından, bu sözleşmeye uygun olarak düzenlenmiş sigorta poliçesi talep edilmelidir.

5. Proje Hazırlanması: Abone olma işleminden sonra dönüşümü yapacak yetkili firma tarafından dönüşüm projesi hazırlanmalıdır.

6. Baca Etüt Raporu: Bacalı bir cihaz söz konusu ise mevcut bacanın dönüşüp dönüşmeyeceği Makina Mühendisleri Odası’nca tespit edilmeli ve yeni baca projesi hazırlanmalıdır.

7. Proje Kabul ve İşe Başlama Onayı: Hazırlanan projeler onaylandıktan sonra ise başlama onayı Gaz Dağıtım Firması tarafından verilir.

8. Tesisat İmalatı: Yetkili firma onaylanmış projeye göre imalatı gerçekleştirir.

9. Güvence Bedeli Ödemesi: Abone tarafından güvence bedeli yatırıldıktan sonra Gaz Dağıtım Firmasından alınan sayacın montajı yetkili firma tarafından gerçekleştirilir.

10.Gaz Açma Randevu Talebi: Yetkili firma tarafından imalatı yapılan tesisatın sızdırmazlık ve mukavemet testi ile gerekli diğer kontroller yapılarak Gaz Dağıtım Firmasından gaz açma randevusu talep edilir.

11. Sızdırmazlık ve Mukavemet Kontrolü ve Gaz Açılması: Tesisata gaz; Gaz Dağıtım Firması ya da yetkilendireceği kurum, kuruluş tarafından yetkili firma nezaretinde sızdırmazlık ve mukavemet testi ile gerekli diğer kontroller yapılır. Sonuç olumlu ise tesisata gaz verilir.

12. İşletmeye Alma ve Müşteriye Teslim: Doğal gazla çalışan cihazın yetkili servisi cihazı çalıştırarak devreye alır, kullanma ve emniyet kurallarını içeren doküman ve garanti belgesi ile birlikte aboneye teslim eder.

Doğalgaz Abonelik İşlemleri
Doğalgaz dağıtım şirketlerinde, abonelik işlemlerindeki süreç genel olarak aynı olup bazı prosedür farklılıkları bulunmaktadır.

Doğalgaz Dağıtım Şirketleri Abonelik İşlemleri Web Sayfaları

Agdaş Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş. Agdaş Abonelik İşlemleri
Aksagaz Aksagaz Abonelik İşlemleri
Armagaz Arsan Marmara Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Armagaz Abonelik İşlemleri
Armadaş Armadaş Abonelik İşlemleri
Bahçeşehir Gaz Dağıtım A.Ş. Bagdas Abonelik İşlemleri
Başkent Doğalgaz Başkentgaz Abonelik İşlemleri
Bursagaz Bursa Şehir İçi Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Bursagaz Abonelik İşlemleri
Çinigaz (Kütahya) Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Çinigaz Abonelik İşlemleri
Çorum Gaz A.Ş. Çorum Gaz Abonelik İşlemleri
Enerya Enerya Abonelik İşlemleri
Esgaz Esgaz Abonelik İşlemleri
Gazdaş Gazdaş Abonelik İşlemleri
İgdaş İgdaş Abonelik İşlemleri
İzgaz İzgaz Abonelik İşlemleri
Kırgaz Kırgaz Abonelik İşlemleri
Kızılcahamam Gaz Kızılcahamam Abonelik İşlemleri
Palgaz Palgaz Abonelik İşlemleri
Samgaz Samsun Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Samgaz Abonelik İşlemleri
Torosgaz Torosgaz Abonelik İşlemleri
Udaş Uşak Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. Udaş Abonelik İşlemleri

Kaynak: MMO, Doğal Gazın Konutlarda Güvenli ve Verimli Kullanımı Broşürü

Exit mobile version