Derin Kuyu Pompaları ve Görevleri

Artan ihtiyaçlar karşısında sınırlı olan su kaynaklarının talebi karşılayabilmesi için su kaynaklarımızı ekonomik kullanmamız gerekmektedir. İnsan yaşamında en önemli faktör sudur. Susuz yerleşim yeri, sanayi ve işletme düşünülemez. Bütün su ihtiyaçları nehir ve kaynaklardan karşılanması düşünülemez. Bu nedenle, bütün su ihtiyaçları nehir ve kaynaklardan karşılanması düşünülemeyeceği gibi nehir ve kaynaklara uzak olan ihtiyaç yerlerine suyu iletmek oldukça zordur. Bu sebepten insanlar ihtiyaç duydukları suyu yer altındaki su kaynaklarından temini yoluna gitmişlerdir. Başlangıçta yeraltı sularının alınmasında geniş çaplı kuyulardan birbirlerine bağlanan kovalar dişli ve hayvan gücü ile döndürülmesi ile motorların gelişmesi su çıkartma araçları yerlerini santrifüj pompalara bırakması takip etmiştir. Santrifüj pompalarının yapısı ve emmedeki dezavantajları dolayısıyla daha derinlerdeki sulardan yararlanma ihtiyaçları derin kuyu pompalarının yapımına ve gelişmesine sebep olmuştur.

Pompalar nasıl bir ihtiyaçtan doğmuş ise derin kuyu pompaları da bu ihtiyaçların bir ürünüdür. Açılan basit keson kuyularda su, önceleri santrifüj pompalar ile çekilebilir. Mevsimler gereği kuyularda fazla su çekiminden su seviyeleri aşağıya düşme göstermiş bu düşmeye paralel olarak santrifüj pompalar kuyuların içine indirilir hale gelmiştir. Sondaj tekniği ve avadanlıklardaki gelişmeler, borulu kuyuların ucuz ve kolay açılması daha derin yeraltı suyunu alabilme imkânları, bu kuyuların hızla artması ve kuyularda daha düzenli su alınabilmesine neden olmuştur. Ancak sınırlı emme yüksekliğine sahip santrifüj pompalar bu sahada iş göremez duruma gelmiştir. Kuyuların dar çaplı olmaları nedeniyle de kuyu içerisine indirilme imkânı ortadan kalkmıştır. Bu sefer borulu kuyu başlarına basit keson kuyuları açılarak suya ulaşmaya çalışılmışsa da güç iletim güçlükleri dar çaplı borulu kuyularda önceleri hava ile su çekilmeye, daha sonra derin kuyu pompalarının inkişafı ile kuyulardan su çekimi derin kuyu pompalar yardımı ile sağlanmıştır.

Pompa

Pompa Tipleri

1-Derin kuyu pompaları
a)Yağ ile yağlamalı
b) Su ile yağlamalı
c) Dalgıç motopomplar

2-Santrifüj pompalar

3-Çamur pompaları

Derin Kuyu Pompalarının Çalışma Prensibi

Derin kuyu pompaları kuyu çapı 2 1/2 inçten 30 inç’e kadar olan kuyularda kullanılmak üzere kuyu iç çapına girecek şekilde yapılmaktadırlar, Derinkuyu pompalarının çalışma prensipleri ( Su ve yağ ile yağlamalı pompalar)

Derin Kuyu Pompalarını Meydana Getiren Gruplar

1- Emme grubu ( şekil:1)
a) Süzgeç
b) Geriye dönüşe mani klape ( su ile yağlamalılarda) (şekil:2)
c) Emme borusu

2- Çanak Grubu : (şekil: 3 ve 4)
a) Alt adaptör
b) Çark ve çakma kovanı
c) Çanak grubu mili
d) Ara çanaklar
e) Üst adaptör

3- Kolon Grubu:
a) Kolon mili ve manşonu
b) Kolon mili yatakları (Nipel)
c) Kolon Mili muhafaza borusu ( yağ ile yağlamalı pompalarda)
d) Mil yatağı tutucusu (Su ile yağlamalı pompalarda)
e) Manşonlu kolon borusu
f) Merkezleme lastiği ( Yağ ile yağlamalı pompalarda)

Makalenin Devamı

edited_derin-kuyu-pompasi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın