Danfoss’dan 130 bin Euroluk Enerji Tasarrufu

Isıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında dünyanın önde gelen firmalarından Danfoss’un ürünlerinin yer aldığı İstanbul Havalimanı, enerji verimliliğiyle tasarruf sağlayacak. Danfoss, hava kalitesi, sıcak su, temiz su, atık su çevrimi ve yolcu konforu alanlarında sınıfının iyi ürünleri ile havalimanının inşasına katkıda bulundu.

İstanbul Airport Danfoss

Danfoss’un çevreye duyarlı ürünlerinin kullanımı ile 500 ton daha az CO2 emisyonu oluşturacak olan İstanbul Havalimanı, bu sayede, yeşil bina konsepti ile inşa edilmiş dünyanın en büyük projesi olmaya da aday. Havalimanı, toplamda bin 800’ü aşkın Danfoss frekans konvertörü kullanımı ile her yıl yüzde 30 oranında enerjiden tasarruf edecek. Danfoss VLT HVAC ve AQUA ürünlerinin toplam sahip olma maliyeti avantajı ile ısı kayıpları önlenerek, tasarruf da üst seviyede olacak. Frekans konvertörü yatırımı ile havalimanının 18 ay gibi kısa bir sürede kendi maliyetini ödeyerek, her yıl yalnızca ısıya dönüşen enerjiden yaklaşık 130 bin euro elektrik tasarrufu sağlaması bekleniyor.

Yenilikçi ürünleriyle yer aldı

Danfoss’un 160kW – 250kW düşük harmonikli (LHD) ürünlerinin kullanımı ile havalimanında arıza oranını en aza indirgeyerek işletme devamlılığının maksimum seviyeye çıkartılması hedefleniyor. Danfoss Isıtma Sistemleri ve Motor Kontrol Sistemleri ürünleriyle inşa edilen havalimanının terminal binasındaki 531 adet klima santralinde binden fazla frekans konvertörü (FC) kullanıldı. Merdiven ve asansör basınçlandırma fanlarında, tünel Jet-Fan uygulamalarında, pompa merkezinde bulunan sirkülasyon ve temiz su pompalarında, soğutma grup pompalarında, ATC kulede ve arıtma tesisi uygulamalarında ise Danfoss VLT HVAC FC 102 ve VLT AQUA FC202 ürünleri tercih edildi. Bu binalarda 14 bin adet üzerinde ABQM vana ile DN15’ten DN250’ye kadar yaklaşık 2 bin adet iki yollu ve üç yollu motorlu vanaların da montajı yapıldı.

İstanbul Yeni Havalimanı Siemens Türkiye

Danfoss’un sınıfının verimli ısıtma ürünlerinin kullanımı ile işletmede kolaylık sağlanarak yolcu konforunun üst seviyeye taşınması hedeflenirken aynı zamanda enerji tasarrufu sağlanmış olacak. Bu yatırımın da kendi maliyetini iki yıl içerisinde karşılaması bekleniyor.

Özel ürünler tasarladı

Havalimanına özel olarak tasarlanan kapaklı çatı fanları kış aylarında kar ve buz eritmesinde kullanılacak; Danfoss DEVI ürünleri ile de hava konforu korunacak. Toplamda 51 bin metre DEVI Snow kablonun 13 bin metresi, 376 adet özel çatı fanında kullanıldı; kar ve buz önleme amacıyla DEVI Snow 30T ve boru ısıtma amaçlı DEVI Flex 10T/18T montajları yapıldı. 13 bin metre DEVI Flex 10T/18T ürünü ise yangın sisteminin güvenli çalışması amacıyla buzlanmaya karşı yangın sistemi borularında kullanıldı. Havalimanına özel olarak tasarlanan kapaklı çatı fanları kış aylarında kar ve buz eritmesinde kullanılacak; Danfoss DEVI ürünleri ile de hava konforu korunacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın