Danfoss Motor Kontrol Sistemleri Çin Açık Denizi’nde

Açık deniz mühendisliğinde lider Shanghai Zhenhua Heavy Industry Co., Ltd (ZPMC), dünyanın en gelişmiş boru döşeme teknolojileri ile donatılan gemisinde Danfoss VACON® ürününü tercih etti.

Isıtma, soğutma, motor kontrol sistemleri ve güç çözümleri alanlarında dünya lideri Danfoss, Çin Açık Denizi’nde VACON® sürücüler ile vinçlerin kontrolünü sağlıyor. Shanghai Zhenhua Heavy Industry Co., Ltd (ZPMC) tarafından üretilen yenilikçi, 3000 tonluk sondaj kulesi ve boru döşeme gemisinin 360° döner vinci VACON® sürücüler tarafından sürülüyor.

Geçmişte Shanghai Zhenhua Port Machinery olarak bilinen Shanghai Zhenhua Heavy Industry Co., Ltd., konteyner vinci piyasasında sahip olduğu %70’lik pay ile küresel liman makineleri endüstrisinin piyasa lideri konumunda bulunuyor.

danfoss Çin Açık Deniz

Gemi, açık deniz petrol yataklarının çıkarılmasında kullanılıyor

ZPMC’nin 3000 tonluk sondaj kulesi ve boru döşeme gemisi, kaldırma ve boru döşeme özellikleri ile kullanımda yüksek verimliliğe sahip ve aynı anda iki boru hattı döşeyebiliyor. Gemi, sahip olduğu bir adet 360° ağır yük döner vinciyle sabitken 3000 ton, tam bir çember olarak dönerken ise 2000 ton taşıyabiliyor. Vinç sistemi, yüksek performanslı VACON® AC sürücüleri ile çalışıyor. Söz konusu gemi, açık deniz petrol yataklarının çıkarılmasında ve deniz altı boru döşeme projelerinde kullanılıyor.

Başarı için gerekli güvenilir tedarikçiler ve partnerler

3000 tonluk vinci çalıştıran motorların toplam gücü 7,1 MW. Vinç, iki ana kancaya, iki yardımcı kancaya, iki kirişe, altı döndürme dişlisine, iki donanım kancasına, iki kargo kontrol vincine, bir kanca kontrol vincine sahip. Tüm AC sistemi; tek bir 24-Pulse VACON® AC Drive sisteminden beslenen iki adet 12-Pulse Ortak DC Baralı Drive sisteminden oluşuyor. Tüm sistem için THDu %5’ten az ve bu da denizcilik klasman kurumlarının gereksinimlerini karşılamaktadır.

Sistem, dört adet VACON® NX doğrultucu modül ve 17 adet VACON® NXP inverter modül ile tüm motorları kontrol ediyor. İki adet VACON® NX frenleme ünitesi de fazla fren enerjisini dağıtmak için ayarlanmıştır.

Ortak DC Bara Drive sistemleri konusunda VACON® NX ürün ailesi, modüler bir tasarıma ve oldukça kompakt bir yapısı bulunuyor. Kullandığı kapalı çevrim vektör kontrol modu sayesinde %0,01’den düşük hız ve %2’den düşük tork kesinliği ile doğru hız ve tork kontrolüne sahiptir. Aynı zamanda sistem, sıfır hız da dahil olmak üzere tüm hız aralığında tam tork ile kontrol edilebiliyor. VACON® ve ZPMC, 360° dönebilen bu vinç sistemi için Vacon Marine uygulamasını temel alan özel bir uygulama geliştirmiş.

Ağır deniz sanayisinde etkili olan Çin’in deniz ekonomisi, 2017 yılında ülkenin ekonomisinin %9,4’ünü oluştururken; söz konusu boru döşeme gemisinin başarısı ile VACON® iş birliği, endüstriyel büyümesini hızlandırmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın