Daikin Enerji Verimli İklimlendirme Sistemleri Eğitimi

Bugüne kadar farklı üniversitelerde düzenlenen onlarca eğitime katılan ve destek olan Daikin, bu kez de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Fakültesi öğrencilerine yönelik bir eğitim verdi. 13 Kasım 2018 günü üniversitenin Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleşen ve ‘Enerji Verimli İklimlendirme Sistemleri’ başlığını taşıyan etkinlikte, Daikin Türkiye Isıtma Departmanı Bölge Müdürü Arslan Çağlayan Gürel, 100’e yakın mimarlık öğrencisine enerji verimliliğinde dünya trendlerinden Türkiye ve Avrupa’nın emisyon hedeflerine, iklimlendirme sistemleri uygulama detaylarından bu detaylarda mimari çalışmanın önemine kadar geniş bir perspektifte bilgiler verdi.

Daikin Enerji Verimli İklimlendirme Sistemleri

İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, her yaştaki öğrencinin eğitimine tam destek veriyor. Bugüne kadar katıldığı ve düzenlediği etkinliklerle gençlerin eğitimine katkı veren Daikin, özellikle iklimlendirme sektörünü direkt ya da dolaylı olarak etkileyen branşlara büyük önem gösteriyor. Bu bağlamda 13 Kasım 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerine ‘Enerji Verimli İklimlendirme Sistemleri’ başlığını taşıyan bir eğitim veren Daikin Türkiye Isıtma Departmanı Bölge Müdürü Arslan Çağlayan Gürel, gençleri sektör ve HVAC ürünleri hakkında bilgilendirirken, iklimlendirme sektörünün yeni trendlerinden de söz etti. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin Taşkışla Kampüsü Prof. Dr. Nezih Eldem Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe 100’e yakın mimarlık öğrencisi katıldı.

Enerji Verimli İklimlendirme Sistemleri’ başlığını taşıyan eğitimde, mimarlık fakültesi öğrencilerine enerji verimliliğinde dünya trendlerinden söz eden Gürel, Avrupa Birliği’nin emisyon hedeflerinin yanı sıra Türkiye’nin emisyon hedefleri ve alınan aksiyonlar hakkında da bilgi verdi. İklimlendirme çeşitleri, yapılarda iklimlendirme sistemlerinin seçim kriterleri, iklimlendirme sistemleri uygulama detayları gibi önemli konulara değinen Gürel, mekanik uygulama ile mimari çalışmanın önemine de vurgu yaptı.

Küresel ısınma ve buna bağlı olarak alınan tedbirlerden söz eden Gürel, ‘yeşil bina’ veya ‘yeşil sertifikalı bina’nın gerekliliğine değindi. Bu alanda iklimlendirmenin önemi ve buna bağlı olarak yapılabilecek mekanik uygulamalar hakkında da bilgi veren Gürel, Daikin bünyesinde bulunan ve mimari açıdan fark yaratabilecek ürünlerden de söz etti. Özellikle renovasyon projelerinde tercih edilen ‘invisible VRV’, yapay zekasıyla fark yaratan doğalgaz ve elektrik enerjilerini beraber kullanabilen ‘Hybrid Altherma Isı Pompası’, küçük boyutları ile standart mutfak dolabına bile sığabilen ‘Daikin NDJ’ kombi, katılımcıların büyük ilgisini çekti. Mimarlık öğrencilerine iş hayatlarında karşılaşacakları mekanik uygulamalar hakkında detaylı bilgiler veren Gürel, mevcut projeler üzerinden olumlu ve olumuz uygulama örnekleri ile sunumunu tamamlayarak, öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın