Bütünleşik Yapılar İçin Enerji Etkin Mekanik Sistem Tasarımı Metodolojisi

Bu çalışmada, çok yapılı bütünleşik bir kurumsal yerleşkenin ısı kaynaklı enerji sistemi için geliştirilmiş, maliyet etkin ve enerji de verimli bir mekanik sistem tasarım ve uygulama süreci incelenmiştir.

Söz konusu yerleşke, yerleşim alanlarından uzak birincil kaynak akışının olmadığı bir bölgededir. Çalışmada öncelikle proje etkinliği yönüyle bir metodoloji tanımlanmış ve proje adımları, sistem seçim kriterleri ile birlikte enerji ve maliyet analiz yöntemleri ayrı ayrı belirlenmiştir.

Bu uygulanan metodoloji ile birlikte, bu tür kurumsal yerleşkeler için bir ilk özelliği olacak, farklı bir su kaynaklı ısı pompası uygulaması, bina talep yönetimi esas alınarak geliştirilmiş enerji etkin lokal çözümlerle tasarım modelleri tanımlanmıştır.

Yapılan süreç analizlerinde kaynak tercihleri, sistem tercihinin farklı kaynak türlerindeki etkileri, enerji tüketim performanslarıyla birlikte ayrı ayrı ele alınmıştır.

Yapılan analizlerde, önerilen model sürdürülebilir bir yapı oluştururken, Isı pompalı tercihine göre, enerji tüketim maliyeti yönüyle Fuel-oil yakıtlı sisteminin 3,4, LNG yakıtlı sisteminin 2,8 ve doğal gaz yakıtlı sistemini ise 1,6 kat daha yüksek bir tüketim maliyetine sahip olduğu görülmüştür.

Makalenin Tamamı

2017-034

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın