Bina ve Dekorasyon Malzemelerinin İç Hava Kalitesine Etkisi

İç ortam hava kalitesinin önem kazanmasında insanların özellikle kentsel bölgelerde vakitlerinin büyük bir kısmını kapalı ortamlarda geçirmeleri etkili olmuştur.

İç ortam hava kalitesinin bozulmasında iç ortamlarda yaygın olarak kullanılan malzemelerin ve çeşitli çevresel faktörlerin etkili olduğu görülmüştür. İç ortam hava kirleticilerin kaynakları insan aktiviteleri ve kullanılan malzemeler nedeniyle çok çeşitlidir.

İç ortam hava kirleticilerin en temel kaynağı ise bina inşa malzemeleri ve dekorasyon malzemeleridir. Bunlar: halı, preslenmiş ahşap, kompozit yer kaplaması ve boya gibi malzemelerdir.

Çok-tabakalı materyallerin emisyon yayma süreleri daha uzundur ve hızı tek-tabakalı materyallere göre daha yavaştır. İç ortam hava kalitesinin kontrolü için iki temel yaklaşım vardır: ilk olarak kirletici kaynakların kontrolü ve son olarak ise iç ortam havasının temizlenmesi’dir.

Bu bağlamda öncelik, bina ve dekorasyon malzemeleri gibi iç ortam kirletici kaynaklarının yaydığı emisyonların üretim aşamasında en aza indirilmesi yönünde olmalıdır.

Makalenin Tamamı

2015-10

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın