Atık Su Borusu Temizliği

Evlerde mutfak, tuvalet ve banyo bölümlerinde bulunan pis su borularında en sık görülen sorun tıkanma ve kötü koku problemidir.Şayet kullanım kaynaklı bir hata yok ise gider borularının en temel tıkanma sebebi meyilsizlik veya çökme sorunudur. Atık su borusu temizliği yapılarda kronik hale gelen busorun için geliştirilmiş bir yöntemdir. Islak zemin bölümlerinin pis su tesisatı yapılırken, plan ve hesaba dayanarak yapılmayan tesisatlarda bu sorun maalesef sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Pis su tesisatı yapılırken gider borularına metre başına bina kotu dikkate alınarak % 1 veya %2 oranında meyil verilmelidir. Su ve atıklar yapı içinde bulunan pis su borularından aynı anda binanın ana gider borusuna dökülmelidir. Fazla meyil verilirse su atıktan önce gider ve pislik gider borusunun içinde kalır. Bu durum özellikle mutfak giderlerine atılan yağlı atık nedeniyle zamanla daralma, kötü koku ve tıkanmalara sebebiyet verir.

Atık Su Kanal Yıkama Makinası

Bu meyanda meyil oranı az olan gider borularında aynı sorun görülmektedir. Meyilsizlik olan pis su borularının içinde sürekli su ve pislik kalacağı için zamanla daralmalar meydana gelir. İçinde su kalan pis su borularının ek yerlerinden sıklıkla su sızıntılarına da rastlamak mümkündür. Bu yüzden pis su tesisatı yapılırken yıpranmış ve ezilmiş conta kullanılmamalıdır.

Atık su borusu temizliği nasıl yapılır?

Atık su borusu temizliği atık su yıkama makinesi yani su jeti ile yapılmaktadır. Yapının herhangi bir bölgesinde hiçbir yer kırılmadan yapılan bu işlemde, gider borularının iç kısmında yağlanma ve kireçlenmeden ötürü daralma varsa, sıfırdan yapılmış gibi yıkanıp temizlenmektedir. Bu işlem yapının iç kısımlarına ve ana gider kısımlarına rahatlıkla uygulanabilir.

Bir binanın ana gider hattının temizliğini ele alalım. Dik inişli atık su borularında tıkanma meydana gelsede, ekstra bir durum yoksa daralma çok nadir görülür. Yatay döşemeli atık su borularını konuşacak olursak, atık su gider boruları ile tahliye olarak rögara dökülür. Temizlik işlemi öncelikli olarak rögardan yapılmalıdır. Rögar kapağının yeri bilinmiyorsa temizleme kapağı veya yatay döşeli ana hatta en yakın tuvalet veya mutfak  kısmından da temizlik yapılabilir.

Önemli: Temizliğin rögardan yapılmasının temel amacı şudur;

Yıkama hortumu makineye irtibatlanan su ile birlikte havanın gücüyle rögar ağzından yıkama makinesi kullanıcısının insiyatifinde ortalama 50 santim aralıklarla ileri geri yapılır. Yapılan bu manevralarla borunun içindeki pislikler hortum ilerledikçe rögara dökülür. Şayet bu işlem rögar ağzından değilde ters istikametten yapılırsa borunun içinde biriken pisliklerin gider hattında sıkışıp tıkanıklığa sebebiyet vermesi bazen mümkündür.

” Yapılan işlemin ardından rögarı tıkayıcı maddeler varsa mutlak suretle temizlenmelidir.”

Rögarın yeri bilinmiyorsa ne yapılır?

Rögar yeri tespiti veya rögar kapağı tespiti şu anki teknoji ile nokta atış olarak mümkündür. Toprak, asfalt veya kaldırım gibi yerlerin altında kalan rögar, tespit dedektörü ile derinlik ölçülerinin verileri dahi alınarak bulunmaktadır. Bu işlem aynı zamanda atık su borularının güzergahının tespitinde oldukça elverişli bir yöntemdir.

Kaynak: Filtes Tesisat

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın