ASHRAE Nedir ? ASHRAE Hizmet Alanları Nelerdir ?

ASHRAE (American Society of Heating Refrigerating and Air Conditioning Engineers) 1894 yılında kurulmuş olan; bina tesisat sistemleri, enerji verimliliği, iç hava kalitesi, sürdürülebilirlik alanlarında çalışan uluslararası bir dernektir. Dernek, teknik seminerleri ve workshopları ile bilgi ve tecrübelerin global olarak paylaşılmasını sağlar.

Dünyada kendi AR-GE programına sahip olan nadir derneklerden biri olan ASHRAE’nin 130’dan fazla ülkede 52.000’in üzerinde üyesi bulunmaktadır. Derneğin amaçları; üyelerine ihtiyaç duydukları teknik bilgiyi sunmak, sektörün gereksinim duyduğu standartları ve teknik ilkeleri oluşturmak, sektörü oluşturan profesyonellerin sürekli eğitimini ve iletişim ağını sağlamaktır.

Dünyada kurulmuş bulunan 14 bölge, 170’ten fazla bölüm ve kısmı bünyesinde barındırarak ASHRAE’nin çatısını oluşturmaktadır. Bu bölgelerin 12 tanesi Amerika kıtasındadır. Diğer ikisi ise; Hong Kong, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayvan ve Tayland’ın oluşturduğu 13. Bölge ile Hindistan, BAE, Nijerya, Mısır, Pakistan, Suudi Arabistan, Katar, Yunanistan, Romanya, Sırbistan, Polonya, Slovenya, Macaristan, Hırvatistan, Makedonya, Lübnan, Portekiz, Sri Lanka, İspanya ve yeni üye olan Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın oluşturduğu ‘Region at Large’ adıyla anılan Geniş Bölge’dir. Ulusal veya belirli coğrafik bölgeler bazında kurulan bölüm ve kısımlar, kurumsallığın vermiş olduğu güçle üyelerinin seslerini küresel ölçekte duyurmaya çalışırlar. Bu birimler ayrıca, üyelerinin derneğin eğitimlerine olan erişimini kolaylaştırır, seçkin eğitmenlerin katıldığı programların ve bölgesel konferansların yapılmasına katkıda bulunur ve bu etkinliklerin kendi ülkelerinde de yapılmasını sağlar.

ASHRAE

 

ASHRAE üyelerinin Türkiye’de de bir birim kurmak istediklerini ifade eden başvurusu, 26-30 Ocak 2013 tarihleri arasında Dallas’ta yapılan Kış Konferansı sırasında toplanan ASHRAE Üyeler Konseyi tarafından, 29 Ocak 2013 tarihi itibarıyla onaylanmış ve böylece ‘ASHRAE Turkish Section’ (ASHRAE Türkiye Kısmı) olarak adlandırılan birim kurulmuştur.

Tüm dünyadaki HVAC sektörüne katkı sağlamayı ve sektöre yön vermeyi hedefleyen dernek, 2013 yılında 25 üye ile Türkiye Section olarak Türkiye’deki faaliyetlerine, sektör profesyonellerinin, akademisyenlerin ve sektördeki sivil toplum kuruluşlarının saygıdeğer çabaları ile başlamıştır. Kısa bir sürede yeterli üye sayısını sağlayan Turkish Section, Turkish Chapter olarak adlandırılarak, etki ve sorumluluk alanı genişletilmiştir.

ASHRAE İletişim Bilgileri

1791 Tullie Circle, N.E. Atlanta, GA 30329
Toll-free for Customer Service: (800) 527-4723 (U.S. and Canada only)
Phone: (404) 636-8400
Fax: (404) 321-5478
Web: ashrae.org
Web: ashrae.org.tr (Türkiye Birimi)
Ashrae Üyelik: Üyelik Formu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın