Alüminyum Köpük Isı Kuyusunun Isıl ve Akış Davranışlarının Analizi

Bu çalışmada dikdörtgen kanal içerisine yerleştirilen farklı gözeneklilik değerlerine sahip hava soğutmalı blok tip alüminyum köpük ısı kuyularının ısıl ve akış performansları sayısal olarak incelenmiştir.

Kanalın üst duvarı ısıl olarak yalıtılmış iken alt duvar sabit sıcaklıkta tutulmaktadır. İki enerji denklemi ile beraber Brinkman-Forchheimer momentum denklemine dayalı matematiksel model geliştirilmiştir. Korunum denklemleri eş zamanlı olarak sonlu hacimler tekniği ile çözülmüştür.

Sayısal simülasyonlar 10, 20 ve 40 PPI gibi farklı gözeneklilik değerlerine sahip hava soğutmalı açık hücreli alüminyum köpükler ile gerçekleştirilmiştir.

Sabit sıcaklıkta tutulan duvarda yerel ve ortalama Nusselt sayıları ile her bir örnek için akış doğrultusunda oluşan basınç düşümleri Reynolds sayısının (Re=500-9500) geniş bir aralıktaki değerleri için elde edilmiştir.

İncelenen alüminyum köpük ısı kuyularının ısıl performansının inç başına düşen gözeneklilik (PPI) miktarından yaklaşık olarak bağımsız olduğu bulunmuştur. Tam aksine, inç başına düşen gözeneklilik miktarının akış performansı üzerinde etkisi kayda değerdir.

Makalenin Tamamı

2017-060

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın