Akustik Yalıtım ve Malzemeleri

Akustik, sesin oluşumu, duyulması ve dağılımıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Ses dalgaları, bulunduğu ortam koşullarına göre uygun hareket etmektedir. Boş ve kapalı bir mekânda duvarlardan yansıyarak yankılanmaya sebep olurken, uygun döşenmiş ortamlarda net bir şekilde duyulur hale gelmektedir. Bunun içinde mimari ortamlardaki yankılanmayı, gürültüyü, duyma problemlerini ortadan kaldırmak, mekandaki insanların eşit olarak sesten faydalanmasını sağlamak ve içerdeki sesin dışarıyı rahatsız etmemesi için yapılan yalıtım çeşidine “Akustik Yalıtım” denir.

Akustik Yalıtım

Akustik Yalıtımlı Mekanlar

Uygulama mekanının özelliklerine, ses kaynağının durumuna ve uygulama imkanlarına ses yalıtımı yapılabilecek yerler şöyle sıralanabilir;

– Ev
– Stüdyo
– Ses kayıt stüdyosu
– TV ve radyo stüdyoları
– Dış cephe
– Makine odaları, jeneratör odaları
– Asansör odaları, hidrofor dairesi, kazan dairesi
– Sunum odası, sinema odası, home theatre (ev sineması)
– Toplantı odası, konferans salonu

Akustik

Akustik Yalıtım Malzemeleri

Ses yalıtımında kullanılan malzemeler kullanım yerlerine göre çeşitlilik göstermektedirler. Cam yünü, taş yünü petrol türevi yalıtım ürünleri haricinde ses yalıtımı için üretilen diğer ürün çeşitlerinden bazıları şunlardır,

Piramitler

Piramit formlu köpükler gözenekleri açık, ses yutma özelliği olan ve uluslararası yanmazlık standartlarına uygun ses yalıtım malzemeleridir. Piramit yüzeyleri sayesinde her yüzde aynı seviyede termal yalıtım ve ses emme seviyesine sahiptirler. Görünen iç mekanların yüzey uygulamalarında, endüstriyel alanlarda, radyo ve kayıt stüdyolarında, eğlence yerlerinde, konferans salonlarında, jenaratör dairelerinde, kompresörlerde, bekleme salonlarında vb. çok geniş kullanım alanlarına sahiptir.

Akustik Yalitim Piramitleri

Köpükler

Havadan gelen sesi yüksek düzeyde emme gücüne sahip, çok kaliteli bir poliüretan ester veya eter köpüktür. Makine çevreleri, yolcu gemilerinin motor bölümlerinde, havalandırma kanallarında, tesisat borularında, elektronik cihazlarda vb. kullanım alanlarına sahiptir.

Akustik Köpük

Akustik Tavan Panelleri

Hem dekoratif hemde ses yalıtımı için uygun olan ahşap veya plastik malzemeden imal edilen panellerdir.

Akustik Tavan Paneli

Akustik Duvar Panelleri

Derzli akustik paneller, ahşap panelin arka tarafına belirli aks aralıklarıyla deliklerin açılması, ön tarafına da deliklere uygun akslarla derzlerin açılmasıyla akustiklik özelliğini kazanan panellerdir. Bu paneller üzerindeki derzlerin sıklığı ve delik sayısı, panelin akustiklik özelliğini belirler.

Akustik Duvar Paneli

Akustik Kumaşlar

Akustik kumaşlar, sesi belli oranlarda emen özel olarak imal edilen ürünlerdir. Dekoratiflik yönünden diğer yalıtım malzemelerine göre avantajları vardır.

Akustik Kumaş Paneli

Akustik Yalıtım Uygulamaları

Ses yalıtım uygulamaları diğer yalıtım uygulamaları ile aynı olup profilli, yapıştırma veya püskürtme şeklinde yapılmaktadır. Bu uygulamalar yapılırken dikkat edilmesi gereken husus, uygulama yapılacak yerin kullanım amacı ve ses şiddetine göre yalıtım şeklinin belirlenmesidir.

Akustik Uygulama

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın