Akkuyu NGS Projesi, ATOMEXPO Uluslararası Forumunda Görüşüldü

X. ATOMEXPO -2018 Uluslararası Forumu Rusya’nın Soçi şehrinde düzenlendi.  Forumu 68 ülkeden 4 bin 500’ün üzerinde kişi ziyaret etti. Ulusal heyet görüşmelerine ve iş programına 40 heyet katıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi kurumları, kamu ve basın temsilcileri de Forumu ziyaret edenler arasındaydı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Forumun açılış töreninde bir konuşma yaptı.

Forumun açılış töreninde konuşan Rosatom Devlet Kuruluşu Genel Müdürü Alexey Likhachev, “Forumumuz, yeşil enerjinin önemli ve ayrılmaz bir parçası olan nükleer enerji sektörüne devamlı olarak artan ilgiyi yansıtmaktadır. Onuncu Forumun ana teması: “Küresel Ortaklık, Ortak Başarı” olarak belirlenmiştir. Bu çok doğru bir temadır. Çünkü ortak çalışma ve uzun vadeli işbirliğinin kurulması, nükleer enerji sektörünün ayrılmaz bir parçası olduğu yeşil enerjideki konumunu güçlendirerek hep beraber yolumuza devam etmemize ve gelişmemize imkan tanımaktadır” dedi.

IAEA Genel Müdürü Yukiya Amano, ATOMEXPO Forumunun önemini ve Rusya’nın dünya nükleer enerji sektörünün üzerinde oynadığı ciddi role vurgu yaptı. Amano, “Rus nükleer sektörünün gelişimine, yeni güç ünitelerinin ve reaktörlerinin yapımına şahit oldum. IAEA için nükleer sektörün gelişiminin desteklenmesi ve özellikle yeni katılan ülkelerin çabaları son derece önemlidir” şeklinde konuştu.

Forumda konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Necati Yamaç da, Türkiye’nin yıllık ekonomik büyümesi ve nüfusu dikkate alınarak, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi yolu ile ulaşılabilecek istikrarlı enerji güvenliğinin sağlanmasına ihtiyaç olduğunu belirtti. Yamaç, “Nükleer enerji sektörü için gelişim planımız hazır. Sektörün geliştirilmesi için mevzuatta ilgili değişiklikler yapılmıştır. Türk sanayi sektörü, hem yurt içinde hem de yurt dışında nükleer santrallerin inşaat projelerine aktif bir şekilde katılmaya hazırdır” diye konuştu.

REIN A.Ş.’nin (AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin çoğunluk hisselerine sahip ortağı ve Akkuyu NGS Projesinin geliştiricisi) fuar standında Akkuyu NGS Projesi için özel bir alan açıldı. Bu standda üç gün boyunca ilgili tarafların görüşmeleri ve iş müzakereleri yapıldı, Türkiye’deki ilk nükleer güç santralinin inşaat projesi görüşüldü.

Forumda Ankara, İstanbul ve Akkuyu NGS’nin inşa edileceği Mersin’den gelen basın mensupları, etkin bir şekilde nükleer sektörü geliştiren birçok ülkenin temsilcileri ile görüşmeler yaptı. REIN A.Ş. Genel Müdürü Birinci Vekili Anton Dedusenko, basın mensuplarına açıklamasında “Akkuyu NGS projesi etkin bir şekilde gelişmektedir ve uygulanmasına katılacak olan Türk şirketlerine geniş imkanlar sağlamaktadır. Potansiyel yatırımcılar ile görüşmeler devam etmektedir. Görüşmelerde birçok konu detaylı olarak değerlendirilmektedir. Bizimle birlikte Akkuyu NGS’nin inşaatına ve işletmesine destek olacak ve en yüksek uluslararası standartları karşılayan güvenilir ortaklara ihtiyacımız var” dedi.

AKKUYU NÜKEER A.Ş. Genel Müdürü Yuriy Galanchuk, Türk basın mensuplarının sorularını cevaplarken, inşaat sahasında çalışmaların takvime uygun olarak devam ettiğini ve bazı yapılara ait inşaat çalışmalarının planlanan tarihlerden önce tamamlanmış olacağını ifade etti. Mersin’den gelen bir gazetecinin nükleer güç santralinin bölgedeki tarımsal faaliyetleri nasıl etkileyeceği ile ilgili sorusunu Galanchuk, “Tabii ki, etkileyecektir. Yerli üreticilerin ürünlerine olan talep katlanarak artacaktır. İnşaat sahasının yakınlarında şimdiden mağazalar ve dükkanlar açılmaktadır. Bazılarına Rusça isimler verilmiş. Zamanla bölge, ülkenin enerji merkezi haline gelecektir. Uzmanların ve entelektüellerin dışında bölge turistlerin de ilgisini çekecektir. Rusya’nın ve diğer ülkelerin geçmişe uzanan deneyimleri, nükleer enerji santrallerinin bulunduğu bölgelerin refahını göstermektedir” şeklinde yanıtladı.

Forum kapsamında Akkuyu NGS projesi, ATOMEXPO AWARDS yarışmasının “En İyi Başlangıç” adaylığının da finalisti oldu. Uluslararası profesyonel ödül, insanların refahı için nükleer enerji kullanımına ve nükleer sektörün gelişimine önemli katkılarda bulunan şirketlere verilmektedir. Ödül töreninde AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü Yuriy Galanchuk’a teşekkür belgesi verildi.

Exit mobile version