AHSRAE 2017 Yaz Konferansı ve AASA Toplantısı

2019 yılında 125. yılını kutlamaya hazırlanan AHSRAE ’nin 2017 Yaz Konferansı Long Beach Kaliforniya’da 24-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşti.

Mevcut Dönem Başkan’ının ve bu dönemin faaliyet raporunun sunulduğu Konferansın açılışında, 111 özverili üyesi üstün başarıları ve ısıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma endüstrisinde enerji verimliliğini arttırmaya yönelik katkılarından dolayı 18 ayrı kategoride ödüllendirildi. Ödül törteninin ardında söz alan İnsan Hakları Merkezi Yöneticisi ve Küresel Atık Sabun Projesi Kurucusu olan Derreck Kayongo; atık sabunların değerlendirerek Afrika’da hastalık ve ölümle mücadelede nasıl başrol oynadığını, bireysel girişimlerin geleceği nasıl şekillendirdiğini, gündelik yaşamımızda israf edilen sabunun yokluğun olduğu bölgelerde ne kadar değerli olduğunu kendi yaşamından örneklerle anlatarak vurguladı.

ASHRAE’nin yeni Başkanı Bjarne W. Olesen, yaptığı Başkanlık konuşmasında; yeni döneme yönelik temasının “Topluluğumuzun Genişletilmesi” olduğunu, bu tema ile ASHRAE’nin “küresel topluluğu, teknolojik ufukları ve topluluğun üyelerine sunulan değerleri” genişletme konusundaki liderliği için çaba sarfedeceğini belirtti.

Yüksek düzeyde eğitim içeriği ve network oluşturma fırsatları için sanayi temsilcilerini, uzmanları, akademisyenleri ve profesyonelleri bir araya getiren ve Çalıştay, Seminer, Tartışma, Forum, Konferans Bildiri Oturumuları ve ücretli Eğitimler yapılanmasındaki dört günlük konferans, özellikle son yıllarda Kaliforniya’da inşaat sektörünün ön planda konusu olan Net Sıfır Enerjinin (NZE) avantajlarını da ele aldı. Binaların tasarım ve işletilmesinde inşaat hedeflerine nasıl ulaşılacağı, konut ve konut dışı binalar için Enerji Verimliliği Standartlarının tüm ticari binaların 2030 yılına kadar NZE olmasını nasıl sağlayacağı, Kaliforniya hedefleri ve sürdürülebilirlik, Net Sıfır Enerji Binaları, Bina Yaşam Güvenlik Sistemleri, Devreye Alma: Yeni ve Mevcut Binaları ve işletimlerinin optimizasyonu, Kontroller, Temel ve Uygulamalar, HVAC ve R Sistemleri ve Ekipmanları, Soğutma, Konutlar: Standart Kılavuz İlke ve Kodlar, Beşinci Yıllık Araştırma Zirvesi konferansta ele alınan diğer konulardı.
TTMD’nin de katılmış olduğu AASA (Ashrae Associate Society Alliance) Toplantısında, dünyanın dört tarafından gelen iklimlendirme sektörü meslek örgütleri faaliyetleri hakkında bilgi verdi; özellikle Hindistan ISHRAE Şubat 2018’deki Bina ve Tesisat Fuarı, Romanya ise evsahipliği yapacakları Clima2019’u hazırladıkları video eşliğinde tanıttı. İngiltere temsilcisi ise, Lord Kelvin’in doğum günü olan 26 Haziran’ın “World Refrigeration Day” olarak kutlanması için öneri sunduklarını ve bunun ASHRAE Üye Dernekleri tarafından da desteklenmesi hususunda müteşekkir olacaklarını bildirdi.

ASHRAE hakkında:

1894 yılında kurulan ASHRAE, yapılı çevre için sürdürülebilir teknolojilerle insan refahını geliştiren uluslararası boyutta bir topluluktur. Derneğin ve 57.000’in üzerinde üyesi, bina sistemleri, enerji verimliliği, iç hava kalitesi, soğutma ve sürdürülebilirlik üzerine odaklanmaktadır. ASHRAE araştırma, standartlar yazma, yayınlama, sertifikalandırma ve eğitimin sürdürülmesi yoluyla yarının yapılı çevre koşullarını bugünden şekillendirmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın